Wiadomości z Garwolina

GDDKIA chciała przekazać drogi gminie Pilawa… ale gmina ich nie chce

Dodano:
garwolin - GDDKIA chciała przekazać drogi gminie Pilawa… ale gmina ich nie chce

Czytelniczka zgłosiła nam problem z bezpieczeństwem na oblodzonej drodze serwisowej, na odcinku Lipówki - Kołbiel. Okazuje się, że ani GDDKiA ani gmina Pilawa nie chcą się przyznać do zarządu nad drogą…


- Uprzejmie proszę o zainteresowanie się tematem oblodzonej drogi na odcinku Lipówki -
Kołbiel (lewa strona w kierunku Warszawy)” – napisała nam Czytelniczka.  - W poniedziałek telefonicznie rozmawiałam z pracownikiem Oddziału Warszawskiego GDDKiA i uzyskałam informację, iż w dniu 01.12.bm. ww. droga została przekazana gminie, ale której tego już się nie dowiedziałam. Zapytałam się, czy w związku z tym był sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy, ale również nie uzyskałam takiej informacji. Droga na tym odcinku jest bardzo oblodzona i od 24 grudnia nie zostało z tym nic zrobione, aby bezpieczniej po niej jechać, gdyż nie wiadomo do czyich zadań to należy. Będę wdzięczna za zainteresowanie się tym tematem.

GDDKiA: Zarząd nad drogami serwisowymi należy do gminy
- Nowe odcinki dróg leżące w ciągu innych dróg publicznych, które powstały w ramach realizacji S17 nie posiadają klasy oraz parametrów technicznych przewidzianych dla dróg krajowych, w związku z tym nie podlegają utrzymaniu przez GDDKiA – twierdzi Małgorzata Tarnowska, główny specjalista z działu komunikacji społecznej warszawskiego oddziału GDDKiA. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogi te nie są i nie mogą być zaliczone do kategorii dróg krajowych. Są to drogi lokalne wybudowane w celu uzupełnienia sieci dróg gminnych oraz zapewnienia obsługi komunikacyjnej przyległych terenów inwestycyjnych. Z chwilą oddania do użytkowania drogi te zaliczone zostały do innych kategorii niż drogi krajowe na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, gdzie podano cyt.: „Nowo wybudowany odcinek drogi zostaje zaliczony do kategorii drogi w której ciągu leży.

REKLAMA:


- W związku z powyższym do poszczególnych gmin, na terenie których znajdują się te drogi, jako właściwego zarządcy tych dróg należy m. in. zapewnienie ich utrzymania w okresie zimowym jak i letnim. Stosowne pismo otrzymał wójt gminy – dodaje Tarnowska.

REKLAMA:


Gmina Pilawa: Zarządcą drogi jest GDDKiA
- Zarządcą drogi S17 oraz dróg serwisowych powstałych podczas budowy drogi S17 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – twierdzi Dariusz Kościanek, pracownik Urzędu Miast i Gminy Pilawa.

- Drogi te nie zostały przekazane w zarząd gminie Pilawa. Było pismo z GDDKiA o przejęciu obowiązków zarządcy drogi serwisowej stanowiącej dojazd do pól, ale w odpowiedzi wysłaliśmy pismo, że nie możemy być zarządcą tej drogi – dodaje pracownik urzędu.

Poniżej pismo, które gmina Pilawa wysłała GDDKiA. Do sprawy będziemy wracać.
Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

drogi (, #IP a9ced41bf5) Odpowiedz

nie zwalać na gminę a od śnieżyc i posypać aby koła na zjazdach w Gocławiu same się nie suwały

Nicola Kargul (, #IP db30a94cb9) Odpowiedz

i kupić słownik ortograficzny...i nie pić tyle...

poboczne drogi (, #IP a9ced41bf5) Odpowiedz

no to jak w końcu beda te drogi posypane podczas gołoledzi czy nie ,nie było by problemu gdyby kierowcy uiszczali opłaty za wjazd na drogi wtedy zarządzającego by nie zabrakło

Masa nieścisłości w artykule, ale na Grajdole to już standard. (, #IP f909846273) Odpowiedz

1. Są dwie drogi potocznie zwane serwisowymi związane z trasą S-17. Tzw. wąska i szersza tzw. autobusowa. Obydwie zgodnie z prawem należą do infrastruktury GDDKiA gdyż są integralna częścią trasy S-17. To GDDKiA jest właścicielem terenu na których znajdują się obydwie te drogi. 2. O ile serwisówki wąskie GDDKiA na tzw. bezczela próbowała wcisnąć lokalnym gminom co się finalnie nie udało o tyle ta szersza został skutecznie wciśnięta... Samorządowi Województwa Mazowieckiego. 3. Wspomniany Samorząd Województwa Mazowieckiego nauczony bezczelnością GDDKiA twierdzi, że drogę autobusową cały czas odśnieża i sypie piaskiem oraz sola i jeszcze zgodnie z polską tradycją: pokruszonym chlebem na zakwasie wypieczonym. 4. Początkowo, zanim GDDKiA wpadła na pomysł wciśnięcia drogi autobusowej Samorządowi Województwa Mazowieckiego był ponoć plan wciśnięcia jej powiatom: Garwolińskiemu i Otwockiemu. Podobno bardzo zadowolone z tego pomysłu Powiaty bardzo tego chciały i były za a nawet przeciw, ale GDDKiA nie zrobiła z tego tytułu imprezy, bankietu i poczęstunku więc Powiaty obrażone są tym zawiedzione i dróg nie wzięły, ale jak tylko ktoś zrobi z tego tytułu oficjalną imprezę, bo drogi nie przekazuje się pismem, ani na telefon to one je wezmą. Oczywiście GDDKiA wali tutaj głupa i zasłania się absolutnie źle interpretowanym prawem, a do tergo przyjmuje postawę na bezczela czyli nie mamy pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi. Moim skromnym zdaniem 2, 3 zawiadomienia do Prokuratury zadziałały by tu skutecznie niczym przysłowiowy kop w dupę. Struzikowi z Samorządu Województwa Mazowieckiego to już dajcie spokój. On ma już wszystko przez zasiedzenie mocno w... Nauczyć się jeździć samochodem po lodzie i szerokości Mobilki.

(, #IP ba36f53e71) Odpowiedz

Masa nieścislości to jest w tym komentarzu, a nie w artykule.Widać, że ktoś nie umie czytać ze zrozumieniem.

(, #IP a83cb33597) Odpowiedz

Wreszcie ktoś to zauważył i zajął się tym tematem na poważnie. Mam tu na myśli autora tego artykułu.

Gość (, #IP 7eeb906150) Odpowiedz

A co z dziurawą i wąską drogą serwisową z lipówek do miętnego? Kto zawiaduje tą drogą przy lisich jamach gmina czy GDDKiA??? Ktoś wie???