Wiadomości z Garwolina

Gdzie Twoim zdaniem powinien powstać kolejny mural?

Dodano:
garwolin - Gdzie Twoim zdaniem powinien powstać kolejny mural?

Do niedawna były uznawane za sztukę niszową - dziś na stałe wkomponowały się w miejski krajobraz dając nowe życie nie tylko starym murom budynków, czy zapomnianym zaułkom, ale też wielu świeżo oddanym osiedlom mieszkaniowym. Murale zyskują coraz większą popularność i zdobią coraz więcej miast i miasteczek. W Garwolinie to również widoczny kierunek. Miasto Garwolin prosi mieszkańców o propozycje nowych miejsc na mural.


Pierwszy był Marszałek
Jesienią 2017 roku na ścianie stacji transformatorowej znajdującej się na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego został namalowany pierwszy mural przez lokalnego artystę Grzegorza Mikulskiego. Profil Marszałka Józefa Piłsudskiego na tle Garwolina i cytat – taki jest pierwszy garwoliński mural. Nieprzypadkowo ta postać, bo stacja zlokalizowana jest na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w pobliżu usytuowany jest kamień upamiętniający wizytę Marszałka w Garwolinie w 1920 roku. Zamysłem twórcy i inicjatorów była chęć ukrycia znajdujących się na elewacji stacji transformatorowej niestosownych treści. Mural spełnił swoje zadanie, ale także poprawił estetykę skweru znajdującego się w centrum miasta.


To nie jedyny mural na terenie skweru za kościołem. W 2020 roku, w ramach kontynuacji projektu, zamalowano kolejną ścianę, tę od ul. Staszica. „Skrzydła wolności” to mural upamiętniający 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, w zasięgu której znalazł się również Garwolin. Skrzydła wolności to metaforyczne nawiązanie do charakterystycznych atrybutów związanych z naszymi dziejami narodowymi: uzbrojenia husarii, słynnego dywizjonu 303 oraz orła z godła Polski. Skrzydła swoją kolorystyką nawiązują do barw narodowych.


Murale ze wsparciem
Kolejne dwa murale powstały dzięki pozyskaniu przez miasto dotacji. Wjeżdżający do miasta od strony Lublina możemy podziwiać duży mural na ścianie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. 1. Pułku Strzelców Konnych.

„Z całej Polski zbieranina, to są strzelcy z Garwolina!” – fragment żurawiejki posłużył za tytuł projektu realizowanego przez Centrum Sportu i Kultury we współpracy z Miastem Garwolin, Stowarzyszeniem Kawaleryjskim im. 1 PSK i portalem Garwolin.org. jesienią 2019 roku. W ramach projektu powstał mural o powierzchni 11m na 13m. Na projekt o wartości 22 500,00 zł udało się pozyskać 80% dofinansowania z Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

W 2019 roku przypadała 100. rocznica przekroczenia granic Polski przez formację utworzoną na terenie Francji. 1. Pułk Strzelców Konnych, stacjonujący w Garwolinie w latach 1923-1939, był jedną z najlepiej prezentujących się formacji w XX-leciu międzywojennym. Celem projektu było przypomnienie 1. Pułku Strzelców Konnych i upowszechnienie wiedzy wśród lokalnej społeczności o żołnierzach stacjonujących w Garwolinie.„Złóż meldunek Marszałkowi” – to kolejny projekt, realizowany przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie wraz z partnerami: ZHP Hufcem „Orłów” i Miastem Garwolin. Dzięki  90 % dofinansowaniu z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” na mapie miasta pojawił się kolejny mural.

REKLAMA:


“Złóż meldunek Marszałkowi” był cyklem wydarzeń organizowanych przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie w jubileuszowym roku 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Twórcy projektu analizując źródła historyczne, rozpoczęli swoją opowieść od przypomnienia, że podczas Bitwy Warszawskiej na terenie miasta nocował Marszałek Józef Piłsudski (17/18 sierpnia 1920) a harcerze z miejscowej 1. drużyny im. T. Kościuszki pełnili wówczas służbę kurierską i zdawali Marszałkowi meldunki zrzucane przez samoloty zwiadowcze. Ta historia stała się początkiem projektu, w ramach którego powstał mural, a także szereg działań towarzyszących.

Na ścianie hali sportowej Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Długiej Grzegorz Mikulski namalował mural, którego tematyka nawiązuje do Bitwy Warszawskiej i bezpośrednio odnosi się do zaangażowania harcerzy przy przenoszeniu meldunków Marszałkowi. Do wykonania tego muralu użył 18 kolorów, 55 litrów farby, mural zajmuje ok. 105 m2, a prace przy ścianie zajęły ok. 4 tygodni.Gdzie kolejny mural?
Murale to rodzaj sztuki ulicznej, która nie boi się dużego formatu i eksperymentów ze stylem i ekspresyjną formą. Potrafią wprawić w zachwyt lub wzbudzić zdziwienie czy zakłopotanie. Nowoczesne murale to bardzo często dzieła, które stawiają na interakcję z odbiorcą – jak np. „Skrzydła Wolności”, przy których każdy z nas może zrobić sobie zdjęcie.

Murale nie tylko przyciągają wzrok, ale przede wszystkim wzbogacają przestrzeń publiczną, poprzez sztukę odświeżają szary, betonowy krajobraz miasta. Są wizytówką Garwolina.

Miasto Garwolin zwraca się z apelem do mieszkańców: Mamy w planach kolejne malowidła ścienne, kolejne wnioski składane na dofinansowania, o których na razie nie chcemy mówić, by nie zapeszać. Czekamy też na propozycje miejsc na terenie miasta, na których według mieszkańców mogłyby powstać kolejne murale. Podzielcie się Waszymi pomysłami zarówno na miejsce jak i tematykę, możecie je do nas przesyłać na adres promocja@garwolin.pl.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP e5edaf6105) Odpowiedz

Myślę, że każdy radny powinien mieć mural w swoim okręgu wyborczym, a Pani Burmistrz w centrum miasta.

jak to gdzie mural ? (, #IP 865e97a49e) Odpowiedz

Proponuję mural na wszystkich jednostkach organizacyjnych miasta Garwolin (oprócz szkoły podstawowej nr 2 bo tam już jest) a tak na serio to może miasto niech zacznie jakieś większe inwestycje z pożytkiem dla mieszkańców

Gdzie mural? (, #IP d81a0a6268) Odpowiedz

Najlepiej na domach pomysłodawców takiego marnotrawienia publicznych pieniędzy i oszpecania miasta.

Mural...? (, #IP 0abda668e2) Odpowiedz

Wygląda na to, że jedynemu garwolinskiemu artyście trzeba budżet podreperować...Wy tam w magistracie to innych problemów nie macie? Jedna wielka porażka całe to towarzystwo w magistracie...

Bomba atomowa (, #IP 28a0d90c14) Odpowiedz

Ja był starał się pozyskać fundusze nie na mural a na bombę atomową i wysłał ją na ten zasyfiały zieleniak, aby to zrównać z ziemią i pobudować tam prawdziwy lokalny bazarek. Ewentualnie zrobiłbym tam skansen szanolych lat w schyłku PRL-u.

murali wystarczy (, #IP 692a79133b) Odpowiedz

Przepraszam czy w Garwolinie nie ma ważniejszych spraw niż mural wiadomo kto je maluję ..... ale może ważniejsze są chodniki, drogi i inne inwestycje w mieście .

Równiez tak uważam (, #IP 24e1638430) Odpowiedz

Popieram, popieram, popieram...

Gdzie waszym zdaniem powinien powstać następny mural (, #IP 68e9f1e81b) Odpowiedz

Rok 2022 to to Marii Konopnickiej,więc aż się prosi na ścianie Jedynki

Szkoda pieniedzy... (, #IP ace728ca74) Odpowiedz

Szkoda pieniędzy na to. Jest wiele ważniejszych potrzeb w mieście. A na te poprzednie murale to był jakiś przetarg, czy tak bez przetargu został wybrany najlepszy malarz miasta?