KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

38. rocznica Obrony Krzyża w Miętnem

Dodano:
garwolin - 38. rocznica Obrony Krzyża w Miętnem

7 kwietnia w Mietnem społeczność ZS w Miętnem i powiatu garwolińskiego obchodziła 38. rocznicę Obrony Krzyża.


Wydarzenia, które przeszły do historii
38 lat temu w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem trwał strajk młodzieży w obronie krzyży. Lata mijają, a tamte wydarzenia nadal wywołują emocje.
To była przede wszystkim inicjatywa młodzieży. Kiedy uczniowie wystąpili w obronie krzyży, znaleźli poparcie w wąskiej grupie nauczycieli, wśród księży i u ówczesnego biskupa Jana Mazura. Wydarzenia w szkole trwały 4 miesiące. Relacjonowały je wszystkie zachodnie media.
7 kwietnia 2022 r. obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem, którą koncelebrowali: proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach ks. Leszek Dąbrowski oraz miejscowy proboszcz ks. kan. Jerzy Janowski. – Jesteśmy wdzięczni, tym, którzy mieli odwagę stanąć w obronie krzyża – ówczesnej młodzieży, która wytrwała! – podkreślał w homilii ks. kan. Janowski.

Po mszy św. złożono kwiaty pod Pomnikiem Krzyża w 25 rocznicę jego obrony.

Uroczysta akademia i wspomnienie wydarzeń sprzed 38 lat

Miętne było światełkiem, które zapaliło wielki ogień troski i szacunku do krzyża. Młodzież przypomniała na uroczystej akademii, co działo się w murach ich szkoły 38 lat temu. Swoimi wspomnieniami podzieliła się uczestniczka tych wydarzeń pani Lidia Calińska. Głos zabierali także dyrektor szkoły Lilla Nawrocka, ks. Leszek Dąbrowski oraz Halina Poszytek, którzy podkreślali jak ważne były to wydarzenia.

REKLAMA:


Do uczniów z Miętnego płynęły bowiem głosy wsparcia z całej Polski i z zagranicy. Jan Paweł II przekazał Młodzieży błogosławieństwo i pamiątkowe krzyżyki, a ks. Jerzy Popiełuszko przekazał specjalny list.
13 lat temu w rocznicę Obrony Krzyża, w 2009 r. w szkole był obecny ówczesny Prezydent RP – Lech Kaczyński, który mówił o wartościach, których z taką determinacją broniła młodzież szkoły i o roli jaką te wartości pełnią w życiu każdego człowieka.

Samorząd Powiatu Garwolińskiego reprezentował w czwartek, 7 kwietnia 2022 r. wicestarosta powiatu garwolińskiego Marek Ziędalski, który podkreślał, że mury miętnieńskiej szkoły były świadkiem trudnej lekcji historii, ale zdały ją celująco. Trzeba do tej lekcji nieustannie wracać i jednocześnie także teraz zadawać sobie pytanie – jak ja bym, się w tej sytuacji zachował – mówił podczas spotkania wicestarosta.

Wiceprzewodniczący rady powiatu garwolińskiego Kazimierz Sionek wskazywał, że właśnie poprzez takie wspomnienia pokazujemy młodemu pokoleniu nasz lokalny patriotyzm i naszą wiarę, z której możemy i jesteśmy bardzo dumni.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 43

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.