reklama

Ból zęba - 5 sposobów na radzenie sobie z tym problemem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ból zęba - 5 sposobów na radzenie sobie z tym problemem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaBól zęba to poważna dolegliwość, której nie wolno bagatelizować. Jednak nie zawsze wizyta u dentysty jest możliwa jeszcze tego samego dnia, w którym pojawił się ból. Wówczas warto wiedzieć, jak można sobie poradzić z tym dyskomfortem we własnym zakresie. Dlatego dziś przedstawimy Wam 5 niezawodnych sposobów na radzenie sobie z bólem zęba.
reklama


1. Zimny okład
Ból zęba może wynikać z rozwijającego się stanu zapalnego, któremu towarzyszy obrzęk i duża bolesność w obrębie zęba oraz dziąsła. W takim wypadku zimny okład powinien uśmierzyć ból i przynieść ulgę na pewien czas. Co ważne zimny okład można z powodzeniem przygotować samemu w domowych warunkach. Wystarczy wyciągnąć z zamrażalnika zamrożony produkt i owinąć go ręcznikiem, a następnie całość przyłożyć do policzka. Do zrobienia zimnego okładu warto również wykorzystać kompres żelowy, który można zakupić w niemal każdej aptece.

2. Ziołowa płukanka

Ziołowe płukanki można także przyrządzić samemu w domowym zaciszu z ogólnodostępnych składników takich jak sól, szałwia czy rumianek. Warto pamiętać jednak, że idealny napar powinien mieć letnią temperaturę, ponieważ za zimna lub za ciepła ciecz może dodatkowo podrażnić bolący ząb. Stosowanie ziołowej płukanki jest niezwykle proste, trzeba tylko dokładnie przepłukać jamę ustną, a następnie wypluć zużyty roztwór. Procedurę warto powtórzyć kilka razy, aż do poczucia wyraźnej ulgi.


3. Kojąca moc olejków
Niektóre olejki mogą skutecznie uśmierzyć ból zęba, dzięki swoim unikalnym właściwościom. Do tego celu można wybrać na przykład olejek goździkowy, kamforowy lub jodłowy. Kilka kropel olejku należy nałożyć na czysty wacik kosmetyczny, a następnie przyłożyć do bolącego miejsca, jednocześnie delikatnie pocierając wacikiem o ząb i dziąsła. Warto podkreślić, że olejki nie tylko zminimalizują odczucia bólowe, ale i jeszcze mogą skutecznie złagodzić stan zapalny. Stosowanie olejków może zatem przynieść wyraźną ulgę, przynajmniej do czasu planowanej wizyty u dentysty.

4. Leki przeciwbólowe
Jeśli jednak domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a ból będzie znacząco utrudniał funkcjonowanie, to warto sięgnąć po popularne leki przeciwbólowe. Jest to wygodna opcja, ponieważ paracetamol lub ibuprofen skutecznie uśmierzają ból i można je kupić w każdej aptece, a nawet w wybranych marketach czy drogeriach. Co ważne, stosując środki przeciwbólowe, nie należy przekraczać ich dozwolonej dobowej dawki, a same tabletki trzeba przyjmować w ściśle określonych odstępach czasowych.

5. Wizyta u dentysty
Ból zęba może mieć różne natężenie, a przy wyjątkowo silnym bólu obejmującym całą szczękę i promieniującym do ucha, należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Tym bardziej że intensywny ból jest wskazaniem do natychmiastowego przyjęcia pacjenta z pominięciem obowiązującej kolejki. Dlatego, gdy ból nie pozwala na normalne funkcjonowanie, warto zadzwonić lub udać się do renomowanego gabinetu stomatologicznego typu https://www.niebodent.pl. W takim miejscu pacjent szybko otrzyma potrzebną pomoc, a jeśli to konieczne dentysta przepisze silne leki przeciwbólowe dostępne tylko na receptę.
Zatem niewielki ból zęba można leczyć domowymi sposobami lub ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi. Natomiast ból o dużym natężeniu wymaga specjalistycznego leczenia w dobrym gabinecie dentystycznym. Niezależnie jednak od rodzaju bólu, warto zawsze być w kontakcie z dentystą i na bieżąco kontrolować stan swojego uzębienia.@@@

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo