KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Dzięki współpracy wielu osób ambulans z wyposażeniem trafił na Ukrainę

Dodano:
garwolin - Dzięki współpracy wielu osób ambulans z wyposażeniem trafił na Ukrainę

Wczoraj pod Szpitalem Powiatowym w Garwolinie odbyło się uroczyste przekazanie ambulansu na rzecz Ukrainy, która zmaga się z rosyjską agresją. Przedsięwzięcie wsparły samorządy, SP ZOZ Garwolin i przedsiębiorcy, a całość koordynuje lekarz Vasyl Yednak z Ukrainy, który stale dostarcza sprzęt, ubrania i wyżywienie na tereny Ukrainy ogarniętej wojną.


Ambulans, który trafił na Ukrainę nie jest nowy, ale strategia pomocowa władz powiatu i SP ZOZ polega na przekazywaniu możliwe największej ilości sprzętu.

- Ambulans wiele lat jeździł w systemie i udzielał pomocy tym najbardziej potrzebującym mieszkańcom powiatu. W ostatnich latach był w rezerwie, bo pojawiły się nowe ambulanse i jak gdyby wszedł do drugiego szeregu
– mówił wczoraj dyrektor SP ZOZ Krzysztof Żochowski.

Ambulans został wyremontowany i wypełniony sprzętem medycznym dzięki wspólnemu wysiłkowi samorządowców, pracowników szpitala i przedsiębiorców. W ostatniej chwili materiały medyczne do ambulansu przekazał samorząd miasta Garwolin.
- Dzięki życzliwemu wsparciu przedsiębiorców naszego powiatu udało się go (ambulans) wyremontować i doprowadzić do stanu takiego, że powinien jeszcze dobrze posłużyć. Udało się go wypełnić treścią - część tych rzeczy udało się wygospodarować z naszych zasobów, a z takich najważniejszych rzeczy to jest m.in. urządzenie do reanimacji, do kardiowersji, nosze, trochę drobnego sprzętu, środki medyczne – zaznaczył dyrektor.

Krzysztof Żochowski podziękował dyrektorowi ds. Administracyjno-Ekonomicznych Michałowi Rękawkowi, pielęgniarce naczelnej Joannie Marzec i Przemysławowi Makulcowi za współpracę przy organizacji wysłania ambulansu na Ukrainę.

Pozytywna odpowiedź od przedsiębiorców
- Ja się przede wszystkim głęboko kłaniam naszym przedsiębiorcom. Krzysztof zadzwonił i powiedział, że jest szansa, że ta karetka może dostać drugie życie, a mam nadzieję, że karetka będzie służyć Ukrainie jak najdłużej – mówił starosta garwoliński Mirosław Walicki. - Bardzo wam dziękuję za odpowiedź, tak chciałem, żeby to było, że przedsiębiorcy z terenu powiatu garwolińskiego w tym pierwszym geście -  bo wierzę, że to jest pierwszy gest, będą pewnie kolejne - będziemy starali się pomagać naszym braciom Ukraińcom, którzy także – mam niestety takie przekonanie - że też w naszym imieniu przelewają krew. Bardzo wam dziękuję za ten odzew – zaznaczył.

REKLAMA:


Pierwsza karetka trafi do Białej Cerkwi, ale nie będzie to jedyny ambulans. Na wczorajszym spotkaniu padła propozycja wyremontowania kolejnego ambulansu. Pomoc dla Ukrainy – jak zapewniał starosta - ma być trwała. Dzięki współpracy z lekarzem Vasylem Yednakiem, samorząd ma pewność, że sprzęt trafia we właściwe miejsca.
- Mam tu fachowca i w pierwszej kolejności chciałbym podziękować Vasylowi, który pomaga „ogarniać papiery” i dał gwarancję tego, że ta karetka trafi we właściwe miejsce. Ona trafi do Białej Cerkwi i tak jak rozmawiamy najlepiej dać kilka starszych sprzętów, bo tam jest wojna, niż jeden drogi, bo różnie może być. Wiecie jak wszyscy chcieliśmy pomóc i staraliśmy się uczestniczyć w zbiórkach, w takiej pomocy, która natychmiast po wybuchu wojny się pojawiła, ale namawiałem i dalej namawiam, że ta pomoc będzie długofalowa i pewnie bardziej będzie maratonem niż biegiem krótkodystansowym. I tak to traktuję, jako pierwszy nasz wkład w to, żeby w imieniu samorządu i przedsiębiorców z powiatu garwolińskiego ta pierwsza karetka i dary, które płyną (…) Nie ma tygodnia, żeby kilka busów z powiatu garwolińskiego, z Miętnego nie pojechało bezpośrednio na linię frontu w okolice Kijowa. Dziękuję radnym powiatu - z PiS-u, którzy zrzucili się na tę pomoc. Dziękuję pani burmistrz Marzenie Świeczak, która uzupełniła nasze dary… - mówił włodarz.

Vasyl Yednak będzie pracował w SP ZOZ Garwolin
W powiecie garwolińskim Vasyl Yednak jest od 1,5 roku. Kiedy zaczęła się wojna akurat był w Kijowie, przyjechał do Polski, bo tutaj jego rodzina. Od początki konfliktu zbrojnego pomaga w wysyłce darów – ubrań, lekarstw, sprzętu medycznego i jedzenia na Ukrainę.

Lekarz wyjaśnia, że na początku pomoc dla Ukraińców była kierowana w obszary ogarnięte wojną, a teraz wszystko - jedzenie, żywność i medykamenty - trafia w region Kijowa i na szpitale: Czernichów, Charków, Zaporoże, Cherson oraz dla ludności, która jest bliżej zachodniej granicy państwa.

Chirurg Vasyl Yednak pracował w Instytucie Narodowym Chirurgii i Transplantacji w Kijowie, a już niedługo będzie pracował w SP ZOZ Garwolin.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 18

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Belmondziak (, #IP 1c63fe674f) Odpowiedz

Ja to bym oddal wszystkie.A potem twierdzil ze brakuje karetek.To i tak za pieniadze podatnika .

Belmondziak (, #IP 805ac2fa10) Odpowiedz

Panie starosto brawo w Polaku pan nie widział brata a w Ukraińcy zauważył.haha

Nicola Kargul (, #IP 1e8a1c48e3) Odpowiedz

pani kurator nowak jest z ciebie dumna, może podrzuć jej swój post, może zatrudni cię u siebie w biurze ty ruski opłacany rublami trollu.

.... (, #IP a948ee6863) Odpowiedz

Czytaj ze zrozumieniem. To są pieniądze przedsiębiorców, nie twoje sknero, oni mogą sobie robić co chcą ze swoimi pieniędzmi i nic ci do tego

Belmondziak (, #IP 805ac2fa10) Odpowiedz

Wsparly samorządy i przedsiebiorcy

He he (, #IP 91eecb5687) Odpowiedz

Medialny kabaret