Wiadomości z Garwolina

Dla lakiernika: Wszystko, co musisz wiedzieć o malowaniu elektrostatycznym

Dodano:
garwolin - Dla lakiernika: Wszystko, co musisz wiedzieć o malowaniu elektrostatycznym

Interesujesz się malowaniem elektrostatycznym? Obserwując rynkowe trendy, nietrudno dojść do wniosku, że jest to metoda, która ma przed sobą przyszłość. Nic dziwnego, że wiele zakładów już zdecydowało się na rozszerzenie oferty tradycyjnego malowania farbą płynną lub całkowicie zmieniło profil działalności na lakiernie proszkowe. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym procesie.


Czym jest malowanie elektrostatyczne?
Malowanie elektrostatyczne to zyskujący na popularności i cieszący się zaufaniem proces pokrywania detali farbami w spray’u https://farbyonline.eu/223-farby-w-spray. Technika wykorzystuje procesy elektrostatyczne, aby z niezwykłą precyzją nanieść na powierzchnię detali idealnie gładką, jednolitą warstwę o równomiernym wykończeniu. Za sprawą prądu cząsteczki farby są naładowane ujemnie, podczas gdy poddawany malowaniu detal jest naładowany dodatnio. To oznacza, że wytwarza się między nimi pole elektrostatyczne i cząsteczki farby są przyciągane z dużą siłą do elementu. Po pokryciu umieszcza się go w rozgrzanym piecu (temperatura od 140 do 200 stopni Celsjusza) i utwardza przez około 20 minut.

Dlaczego malowanie elektrostatyczne?
Zanim zdecydujesz o wyposażeniu swojej pracowni w nowe sprzęty lub zaadaptujesz ją na lakiernię proszkową, musisz zastanowić się, czy inwestycja się opłaca. Obserwując rynkowe trendy i rosnące zainteresowanie nowymi technologiami, z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że malowanie proszkowe już wygrywa z malowaniem tradycyjnym i nic nie wskazuje na zmiany w tym temacie. Przewidywany dalszy rozwój technologii sprawia, że warto zdecydować się na tę metodę malowania, jako szybką, dokładną, przynoszącą bardzo dobre rezultaty i równomierne wykończenie powierzchni (również trudno dostępnych, ostro zakończonych, o łukowatym kształcie). Nie bez znaczenia jest też fakt, że natrysk pozwala zmniejszyć straty farby, czyniąc proces bardziej ekonomicznym.

Gdzie wykorzystasz malowanie proszkowe, a gdzie się ono nie sprawdzi?
Trzeba mieć na uwadze to, że malowanie proszkowe podobnie jak każda inna metoda ma też swoje ograniczenia. Nie sprawdzi się przy obróbce elementów wklęsłych, wewnętrznych z uwagi na zachodzący wtedy efekt Faradaya (farba przylega tylko do elementów leżących najbliżej). Doskonale jednak ta metoda sprawdzi się przy malowaniu balustrad, siatek, ogrodzeń, barierek, bram, furtek – szczególnie o ażurowej konstrukcji z prześwitami.

Artykuł sponsorowany