Wiadomości z Garwolina

Kierowcy nie rozumieją na czym polega jazda na suwak?

Dodano:
garwolin - Kierowcy nie rozumieją na czym polega jazda na suwak?

Czytelniczka Kuriera Garwolińskiego zwraca uwagę na dziwne zachowanie kierowców, którzy na drogach w Garwolinie wymuszają pierwszeństwo. Jej zdaniem wynika to - przynajmniej częściowo - z tego, że nie rozumieją oni kiedy obowiązuje jazda na suwak. Policja wyjaśnia przepisy.

- W Garwolinie nagminne są wymuszenia pierwszeństwa, czasami wręcz mam wrażenie, że pierwszeństwo mają Ci którzy stoją na skrzyżowaniu od strony ulicy podporządkowanej. Zaczęło mnie to coraz bardziej zastanawiać skąd to się może brać, że na zielonym na głównej samochód stoi i puszcza 5 samochodów wyjeżdżających z drogi wewnętrznej, przecież w ten sposób toruje cały ruch w mieście... Co więcej wiele takich sytuacji stwarza niebezpieczeństwo na drodze. Rozumiem uprzejmość ale z jakichś przyczyn stoją znaki informujące, kto ma pierwszeństwo, a kto musi po prostu poczekać – pisze w korespondencji do Kuriera Garwolińskiego Czytelniczka Aleksandra.

Uwaga, jaką usłyszała Czytelniczka od kobiety kierującej samochodem, może wyjaśniać dlaczego niektórzy poruszają się niezgodnie z przepisami. Prawdopodobnie nie wszyscy rozumieją przepisy prawa drogowego.
- Wczoraj jedna Pani, która prawie we mnie wjechała (wyjeżdżając z podporządkowanej) podsunęła mi częściowo pewne wyjaśnienie tej sytuacji. Po tym jak użyłam sygnału dźwiękowego zaczęła krzyczeć: "CHYBA OBOWIĄZUJE SUWAK!!!". Otóż nie obowiązuje w takiej sytuacji. Zaczęłam zgłębiać temat i okazuje się, że po zmianie przepisów wprowadzającej obowiązek jazdy na suwak zabrakło akcji informujących i doszkalających kierowców w jakich sytuacjach ten magiczny suwak obowiązuje – relacjonuje Czytelniczka.

- Być może artykuł na temat jak jeździć na suwak i w jakich okolicznościach suwak ma zastosowanie pomoże choć trochę udrożnić nasz zakorkowany Garwolin. Pozytywny skutek przyniosły artykuły o korytarzu życia więc jest taka szansa – dodaje.

Rzecznik KPP Garwolin: W opisanej sytuacji jazda na suwak nie obowiązuje
- W opisanej sytuacji jazda na suwak nie obowiązuje. Jeżeli pojazd porusza się drogą z pierwszeństwem, a inny pojazd chce wjechać na nią z drogi podporządkowanej, powinien najpierw poczekać i ustąpić pierwszeństwa wszystkim uprawnionym do tego pojazdom, czyli znajdującym się na drodze z pierwszeństwem – informuje mł. ap. Małgorzata Pychner z KPP w Garwolinie.

REKLAMA:


- Stosowanie jazdy na suwak ma na celu sprawne pokonanie zwężającego się odcinka drogi. To już nie tylko uprzejmość, ale także obowiązek wszystkich kierujących, dzięki któremu możemy szybciej rozładować drogowy zator. Zasady jazdy na suwak powinniśmy stosować nie tylko wtedy, gdy pas się kończy, ale także gdy jest on z jakiegoś powodu zablokowany – dodaje rzecznika KPPP w Garwolinie.

Policja przypomina!
Policjanci przypominają, jak prawidłowo stosować jazdę na suwak:
- kierowca znajdujący się na pasie kończącym powinien dojechać do jego końca i dopiero wtedy włączyć się na pas sąsiedni,
- zamiar włączenia na inny pas należy bezwzględnie zasygnalizować włączając kierunkowskaz,
- jadąc pasem, który ma kontynuację, obowiązkowo należy wpuścić jeden pojazd włączający się na pas.
Najczęstsze błędy popełniane przez kierujących:
- ustawianie się tylko na jednym pasie – wydłuża to korek i zwiększa zator,
- uniemożliwianie włączenie się do ruchu pojazdowi z pasa kończącego,
- blokowanie sąsiedniego pasa, aby inni kierujący nie mogli przejechać nim do końca,
- wpuszczanie kilku pojazdów, co powoduje zmianę tempa jazdy innych i wydłużenie korka.

Nie można też korzystać z przywileju jazdy na suwak, kiedy normalna jazda jest możliwa, czyli nie ma znacznego zmniejszenia prędkości na wszystkich pasach ruchu. Jeśli wolniej trzeba jechać wyłącznie na pasie kończącym się, to jazda na suwak nie obowiązuje.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Artykuł (, #IP a7cbdc1d5f) Odpowiedz

Czytając te komentarze to się nie dziwię że mandaty drogie LUDZIE NIE UMIEJĄ JEŹDZIĆ koleś zadaje pytanie w jakich sytuacjach obowiązuje SUWAK odesłałem go do KODEKSU DROGOWEGO tam wszystko jest opisane w jakich sytuacjach obowiązuje. NORMALNIE SZOK ludzie czerpią wiedzę z TV i internetu nie zadając sobie trudu na poczytanie przepisów i dlatego nosili TALIZMANY w czasie SZOPKI KOWIDOWEJ bo tak mówili w TV

(, #IP 2c756a0efd) Odpowiedz

Na wyjeździe z ul Olimpijskiej w kierunku koszar suwak nie obowiązuje bo to jest włączanie się do ruchu tylko uprzejmość kierowców pozwala na wjazd i tu trzeba by było uczulić głównie instruktorów nauki jazdy którzy uczą jak ignorować przepisy ruchu drogowego

Psycholog (, #IP de7c7e2409) Odpowiedz

W Garwolinie praktycznie nie ma takiego pasa,z którego obowiązywała by zasada jazdy na suwak. Wszystko to pasy włączenia do ruchu po przez wiazd z drogi podporządkowanej.Do tych co nie rozumieją,mam pytanie,czy wjeżdżając na obwodnicę też was obowiązuje jazda na suwak? Czy jadący trasą nr 17 z Warszawy czy Lublina,maja wpuszczać tych co wyjeżdżają z Garwolina? To chyba raczej proste by to zrozumieć!

jaś (, #IP c6eaebff5f) Odpowiedz

Rozumiem, że wszyscy wypowiadający się przeciwko wpuszczaniu z podporządkowanej, zwłaszcza jak na głównej jest korek, jeżdżą tylko ulicami z pierwszeństwem przejazdu i nigdy nie stali kilka minut a nawet dłużej aby wyjechać na główną.

Kultularny kierowca (, #IP 8538cc3a14) Odpowiedz

wystarczy babom zabrac prawa jazdy i po problemie a przynajmniej tym z nadwaga,czyli prawie wszystkim🤣

Kierowca (, #IP b7aafc177a) Odpowiedz

Proszę o inną konfigurację sygnalizacji świetlnej skrzyżowań Al. Leg z Targową, i Wiejska, występują tam korki. Sam. Poruszają się z prędkością pieszego. Szanujemy czas energię (tanie paliwo) i środowisko. Czekamy na reakcję.

Maciek (, #IP 96b9227587) Odpowiedz

Pisowski gatwolin nie musi tego szanowac, wszak tutaj drozyzna nie wystepuje.

Nicola Kargul (, #IP 903066f037) Odpowiedz

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym obowiązującym w Garwolinie i okolicach auto jadące prosto ma pierwszeństwo przejazdu.

(, #IP 0abda668e2) Odpowiedz

Pani Nicolo zapraszam ponownie na kurs z oznakowania pionowego oraz poziomego

bedok z grajdoła (, #IP f9b83abed8) Odpowiedz

dziecko nie kompromituj sie juz bardziej i nie zabieraj głosu w sprawach o których nie masz pojecia

Niedziela, sobota (, #IP d57e156797) Odpowiedz

Skoro poruszamy ten temat to poruszmy jeszcze - zasady parkowania w sobotę i w niedzielę podczas mszy!!! Policja wogole nie reaguje a każdy staje jak chce a chyba jakieś przepisy obowiązują

Artykuł (, #IP a7cbdc1d5f) Odpowiedz

Bo ludzie coś usłyszą w TV (nie sztuka oglądać trzeba jeszcze rozumieć co się ogląda) ale doczytać to już nie łaska. Też miałem sytuację przed rondem ja i auto z pasa włączającego się i jeszcze na mnie sapał że ,,SUWAK,, ale ten suwak obowiązuje tylko w określonych sytuacjach.

Ona (, #IP 96b9227587) Odpowiedz

Tym bardziej pisowski garwolin.

ale ten suwak obowiązuje tylko w określonych sytuacjach. (, #IP 722a597177) Odpowiedz

Opisz w jakich?

Artykuł (, #IP a7cbdc1d5f) Odpowiedz

ODSYŁAM DO KODEKSU DROBOWEGO a poza tym proponuję czytać ze zrozumieniem