KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Kurowska i Rosłaniec oficerami w szeregach 6 Mazowieckiej BOT

Dodano:
garwolin - Kurowska i Rosłaniec oficerami w szeregach 6 Mazowieckiej BOT

''Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie...'' - te słowa wybrzmiały w niedzielę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ponad 220 żołnierzy w tym 13 z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczyste oficerskie ślubowanie. W tym gronie znalazła się Iwona Kurowska i Marlena Rosłaniec.


W niedzielę,17 lipca na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się kolejna promocja oficerska żołnierzy kursu oficerskiego „Agrykola" oraz żołnierzy rezerwy. Wśród ponad 220 żołnierzy promowanych na pierwszy stopień oficerski, było 60 absolwentów kursu oficerskiego „Agrykola" Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzień wcześniej, 16 lipca 2022 r., wręczono patenty oficerskie w Zegrzu. Była to kolejna promocja żołnierzy OT, którzy ukończyli to wyjątkowe szkolenie, którego tradycje nawiązują do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola". Szkoła ta została założona w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK. Nawiązując do naszych poprzedników wzmacniamy potencjał SZ RP.

Ten dzień pozostanie zapisany w pamięci na całe życie u każdego oficera Wojska Polskiego. To nie tylko spełnienie marzeń, ale również wzięcie odpowiedzialności za Ojczyznę.

- Promowaliśmy dzisiaj kolejnych oficerów Wojska Polskiego, wśród których 60 to absolwenci współczesnego kursu „Agrykola". Poprzez prowadzenie kwalifikacji w szeregach WOT selekcjonujemy żołnierzy, którzy posiadają cechy przywódcze oraz kwalifikacje potrzebne w Siłach Zbrojnych. Dzisiaj symbolicznie zakończyli Oni swoją edukację w ramach "Agrykoli" - jestem z Nich dumny. Promocja oficerska to absolutnie wyjątkowa chwila dla żołnierzy i ich rodzin, które tak licznie przybyły na dzisiejszą uroczystość – powiedział gen. broni Wiesław Kukuła - dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wśród ponad 200 żołnierzy promowanych na oficerów znalazło się również 13 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Udział w Agrykoli poprzedzony był kilkustopniową rekrutacją, a sam pomysł na udział w tym projekcie pojawił się dużo wcześniej, na początku 2020 r. Awans na pierwszy stopień oficerski daje mi dużo większe możliwości wykorzystania własnych predyspozycji i umiejętności, a przede wszystkim przygotowuje do dowodzenia i szkolenia żołnierzy. Dał mi także szansę zdobycia wiedzy i doświadczenia w pasjonującej i niełatwej dziedzinie, jaką są szkolenia inżynieryjne, saperskie – podsumowuje ppor. Iwona Kurowska, żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady OT.

REKLAMA:


Kurs Agrykola jest przeznaczony dla żołnierzy obrony terytorialnej, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Trwa on 13 miesięcy i otwiera bramę oficerskiej kariery dla żołnierzy ochotników.

- Dziś z perspektywy czasu wiem, że wybór Wojsk Obrony Terytorialnej i służby w szeregach najmłodszego rodzaju sił zbrojnych był doskonałą decyzją. Za mną kurs oficerski Agrykola i promocja na pierwszy stopień oficerski. W momencie uderzenia szablą w ramię, wzięliśmy na siebie obowiązek służby Ojczyźnie wszędzie i w każdej potrzebie - mówi ppor. Marlena Rosłaniec z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i dodaje: - Spełniliśmy swoje marzenia i ambicje, a jednocześnie wzięliśmy na siebie odpowiedzialność za swoich podwładnych i rozpoczęliśmy wymagającą wojskową drogę.

W tym szczególnym dla żołnierzy 6MBOT dni na uroczystości obecny był dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT, płk. Witold Bubak, który wszystkim nowym oficerom osobiście pogratulował mianowania oraz wręczył listy gratulacyjne.

Do tej pory odbyło się pięć edycji kursu „Agrykola". Na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej przeszkolono i wypromowano na pierwszy stopień oficerski blisko 330 absolwentów. Obecnie wśród żołnierzy obrony terytorialnej trwa rekrutacja na kolejną edycję kursu.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 4

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

kapral dyplomowany (, #IP 090d929aa3) Odpowiedz

Dziwicie się, że młode i sympatyczne panie zostały promowane na stopień oficerski WOT. Potraktujmy to jako zabawę starszoharcerską. Ale jak patrzeń na to, że zastępcą komendanta powiatowego dużej jednostki Policji jest oficer po TRZYMIESIĘCZNYM kursie oficerskim i jakichś prywatnych studiach. To jest SZOK. Obie sprawy po części łączą się.

Nikt się nie dziwi (, #IP ef63f3f5cb) Odpowiedz

Tylko boi :)))))))))))))

Śmiechu warte (, #IP d81a0a6268) Odpowiedz

Takich cyrków to nawet za komuny w wojsku nie było. Żeby zostać oficerem to trzeba było skończyć szkołę oficerską a nie jakiś kurs. Ja po dwóch latach służby dorobiłem się jednego peta na pagonach a ci co zostawali na zawodowego mogli liczyć co najwyżej na chorążego. Jaki autorytet będzie miał wśród żołnierzy taki ppor. po kursie? Myślę że zaraz jakiś kolejny kurs zaliczą i wężyk generalski na pagonach się pojawi.

Brawo Woźniak (, #IP a7cbdc1d5f) Odpowiedz

Chcemy Woźniaka za Walickiego. Są już na wspólnych zdjęciach to teraz czas na zamianę miejsc.

Po ślina się toczy (, #IP 4a3e6bf43e) Odpowiedz

Pan od patronatu prężnej kariery Ivon jest dumny zapewne i nawet już razem po wsiach się pokazują

Ona (, #IP 791aa09db9) Odpowiedz

Cyrk to malo powiedziane...

Etat (, #IP f4bc87ec63) Odpowiedz

Do bundeswerrryy

bedok z grajdoła (, #IP ce019606ee) Odpowiedz

Ależ sie pnie po drabince kariery nasze lokalne celebrity Ivone kiedys szło się do wojska zaczynało sie od stopnia szeregowca i co najwyżej można było skończyć na plutonowym a teraz proszę bardzo pod porucznik a niedługo juz bedzie generał brygady taka to nasza Ivone jest WOW

Gratulacje (, #IP 3d1beeb69d) Odpowiedz

I brawa!

Gratulacje (, #IP 3d1beeb69d) Odpowiedz

I brawa!

Ùuuuuu (, #IP bc946ed722) Odpowiedz

Ręce opadają

Cin Cin (, #IP 2d904f3f53) Odpowiedz

Byłem pierwszym z powiatu oficerem w WOT