W marcu 2022r. od KG do starosty powiatu garwolińskiego zostało skierowane pytanie: ''Czy Powiat Garwoliński rozmawia z inwestorami, którzy mogliby zainwestować w powiecie? Chodzi o duże zakłady pracy, zatrudniające co najmniej 800 osób.''
W kwietniu Dariusz Tarczyński dyrektor Wydziału Inwestycji i Nadzoru Właścicielskiego w Starostwie Powiatowym w Garwolinie, w odpowiedzi na powyższe pytanie poinformował, że ''powiat garwoliński prowadzi rozmowy z podmiotami zainteresowanymi zakupem działek oraz inwestowaniem w GSAG.'' (więcej TUTAJ).
19 lipca 2022r. do Starostwa Powiatowego w Garwolinie trafiły kolejne bardziej szczegółowe pytania w kwestii Garwolińskiej Strefy. Odpowiedzi zostały udzielone przez starostę w dniu 2 sierpnia.
1. Czy przedstawiciele władz powiatu od 2018r. rozmawiali z rządem na temat pomocy w ściągnięciu inwestora do Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej? Jeżeli tak to kiedy? Czy udało się ustalić coś konkretnego? Czy zachowała się jakakolwiek korespondencja, nagranie, cokolwiek co by potwierdzało te rozmowy?
Władze Powiatu prowadziły i prowadzą rozmowy z Rządem i instytucjami w zakresie pozyskiwania nowych inwestycji na GSAG m.in. w dniu 25.09.2020 Senator Maria Koc wspólnie ze Starostą Mirosławem Walickim spotkali się z Prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Panem Pawłem Borysem oraz Wiceprezesem Panem Tomaszem Fillem. Tematem spotkania była Garwolińska Strefa Aktywności gospodarczej w Garwolinie, do dzisiaj jesteśmy w stałym kontakcie.
2. Czy przedstawiciele władz powiatu od 2018r. rozmawiali z jakimiś firmami na temat inwestycji w Garwolińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej? Jeżeli tak to kiedy? Czy udało się ustalić coś konkretnego? Czy zachowała się jakakolwiek korespondencja, nagranie, cokolwiek co by potwierdzało te rozmowy? Jakie to były firmy? Jakie to były branże?
„Przedstawiciele władz Powiatu prowadzili rozmowy z firmami na temat inwestycji w GSAG. Zainteresowane firmy do czasu podjęcia konkretnych decyzji zastrzegają sobie anonimowość a z rozmów nie powstają nagrania. Nie mamy w zwyczaju nagrywania spotkań (przyp. red.: Pytanie nie dotyczyło tylko nagrań. W pytaniu od KG mowa była też o korespondencjach i notatkach. Nikt nie oczekuje od starostwa przedstawienia konkretnych treści. Wiadomo, że takie rozmowy obowiązuje tajemnica, ale wystarczyło potwierdzenie, że np. notatka ze spotkania/korespondencja została sporządzona w dniu..., a firma z którą starostwo rozmawiało jest z branży elektronicznej czy budowlanej. Tego dotyczyło pytanie).
Ponadto należy zauważyć, iż lokalizacja inwestycji w SAG wiąże się z zakupem terenu w trybie przetargowym z zachowaniem uczciwej konkurencji.
@@@
Część procesu promocji przekazana została podmiotom zewnętrznym. Do inwestorów zagranicznych informacja na temat GSAG dociera przede wszystkim za sprawą działalności Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – PAIH. Inwestorzy w pierwszej kolejności kontaktujący się z tą instytucją, uzyskują informacje na temat jakości i specyfiki przygotowanych w Garwolinie terenów inwestycyjnych, m.in. w wyniku prezentacji oferty na stronach internetowych czy folderach terenów inwestycyjnych.
3. Zalando, które właśnie oddaje do użytkowania wybudowaną halę w miejscowości Przyłęki, wyraziło zainteresowanie terenem gminy Białe Błota za pośrednictwem firm specjalizujących się w wyszukiwaniu i sprzedaży nieruchomości, tj. Nalepa Capital Trust Sp. z o.o. oraz Hillwood Polska Sp. z o.o. (więcej na temat sukcesu gminy Białe Błota TUTAJ) Czy Powiat Garwoliński rozmawiał z takimi lub podobnymi firmami, które pomagają w ściągnięciu inwestorów? Jeżeli tak to kiedy? Czy udało się ustalić coś konkretnego? Czy zachowała się jakakolwiek korespondencja, nagranie, cokolwiek co by potwierdzało te rozmowy?
Powiat Garwoliński nie korzysta z podmiotów prywatnych specjalizujących się w wyszukiwaniu i sprzedaży nieruchomości. Garwolińska Strefa Aktywności Gospodarczej należy do Tarnobrzeskiej Specjalnej strefy Ekonomicznej Euro-Park WISŁOSAN. Informacje o dostępnych terenach inwestycyjnych w GSAG, znajdują się w Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Agencji Rozwoju Mazowsza oraz w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park WISŁOSAN.
Głównym beneficjentem nowych inwestycji są władze Miejskie i Gminne na terenach, których te inwestycje są lokalizowane i to głównie samorządy Gminne i Miejskie zainteresowane są pozyskiwaniem nowych inwestorów oraz rozwojem już istniejących firm.
Proces promocji, jak i przygotowanie przez władze zachęt inwestycyjnych, choć są bardzo istotne, to nie mają tak dużego znaczenia i wpływu na skuteczność, jak pożądane przez inwestorów cechy terenów inwestycyjnych oraz zapisów w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego oraz zachęt w kwestiach ulg podatkowych oferowanych przez władze Gminne i Miejskie.
Pytania o promocję strefy i starania w celu pozyskania inwestorów trafią też do władz miasta Garwolin.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.