KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Nie będzie nowych limitów na gotówkę w 2023r. Minister Warchoł prostuje fałszywe informacje

Dodano:
garwolin - Nie będzie nowych limitów na gotówkę w 2023r. Minister Warchoł prostuje fałszywe informacje

Wczoraj miałem przyjemność rozmawiać z wiceministrem srawiedliwości Marcinem Warchołem i przedstawiłem mu jak wyglądają aktualne przekazy medialne na temat limitów gotówkowych w 2023r. Minister zobowiązał się wydać oświadczenie w tej sprawie. Dziś odbyła się konferencja prasowa, na której minister poinformował, że zapowiadane prawo nie wejdzie w 2023r., a być może nie wejdzie również w 2024r. Transakcje gotówkowe między przedsiębiorcami miały być możliwe do 8 tys. zł, a transakcje między

 konsumentem a przedsiębiorcą do 20 tys. zł.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wydał komunikat w sprawie limitów na gotówkę. Jednak przepisy zmieniły się ka korzyść zwolenników gotówki i zostają odroczone na 2024r. Niestety informacje o zamiarach rządu bez uwzględnienia odroczenia zmian, ze strony ZPP powielały prawie wszystkie media. ZPP cieszy się z odroczenia niekorzystnych zmian i zapowiada walkę o całkowite usunięcie, a nie tylko odroczenie planowanych limitów gotówkowych.

Prezydent Andrzej Duda i minister Warchoł obronili gotówkę


Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przepisy ważne dla konsumentów i przedsiębiorców, które gwarantują możliwość posługiwania się gotówką. Od samego początku zwolennikiem tego rozwiązania był wiceminister Marcin Warchoł.

- To dobra wiadomość. Dostęp do gotówki zapewnia bezpieczeństwo obywatelom, którzy mogą kupić towary, zapłacić za usługi, bez konieczności zakładania konta czy korzystania z karty płatniczej – powiedział na dzisiejszej (18 sierpnia br.) konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Zwrócił uwagę, że w przeddzień wejścia w życie ustawy pojawiły się w mediach nieprawdziwe informacje, że po raz pierwszy w historii zostaną wprowadzone limity gotówki dla konsumentów i przedsiębiorców. – Informacje o rozwiązaniach, które dziś wchodzą w życie, powinny być jak najszerzej kolportowane. Tak, by nie dochodziło do manipulacji – podkreślił wiceminister Marcin Warchoł.

Jak zauważył szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Sławecki, pandemia, wojna na Ukrainie, klęski żywiołowe spowodowały, że ludzie wracają do gotówki. – Chcą mieć poczucie stabilności i bezpieczeństwa, więc trzymają w domu pieniądze, które pozwalają im na dokonywanie codziennych transakcji – powiedział.
 
konferencja marcina warchola

– Naszym rozwiązaniem pomagamy małym i średnim przedsiębiorcom, a przede wszystkim gwarantujemy bezpieczeństwo finansowe konsumentom – ocenił Marcin Sławecki.

Jakie zmiany nas czekały?


Od 1 stycznia 2023 r. miały obowiązywać przepisy zabraniające konsumentom płatności gotówkowych w transakcjach z przedsiębiorcami przekraczającymi 20 tys. zł. Natomiast w transakcjach między przedsiębiorcami limit miał być nie wyższy niż 8 tys. zł. Wejście w życie takich rozwiązań znacznie utrudniłoby funkcjonowanie konsumentom oraz przedsiębiorcom.

REKLAMA:


Przepisy popierane przez wiceministra Marcina Warchoła sprawiły, że w przyszłym roku nadal będą obowiązywały obecne zasady, ułatwiające funkcjonowanie konsumentom oraz przedsiębiorcom.

Nie będzie dodatkowych limitów


W transakcjach między konsumentem, a przedsiębiorcą nie zostanie wprowadzony limit dla transakcji gotówkowych. Z kolei w transakcjach zawieranych między przedsiębiorcami limit zostanie utrzymany na poziomie 15 tys. zł. Wiceminister Marcin Warchoł zapowiada, że zgodnie z jego inicjatywą takie rozwiązania będą obowiązywały również w 2024 r.

Gdyby nie udało się wprowadzić tych przepisów, konsumentom oraz przedsiębiorcom ograniczono by dokonywanie rozliczeń gotówkowych.

Ułatwienia dla konsumentów oraz przedsiębiorców


Ustawowy obowiązek nakładany na konsumenta dokonywania transakcji powyżej 20 tys. zł wyłącznie w formie bezgotówkowej oraz zmniejszenie limitów dla przedsiębiorców byłby ukłonem w stronę sektora bankowego i firm pośredniczących w transakcjach bezgotówkowych. Rozwiązanie to często wymuszałoby na stronach transakcji założenie i posiadanie rachunku bankowego, co w konsekwencji oznaczałoby ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku.

Konstytucyjna ochrona


Informacje dotyczące obywateli chroni Konstytucja RP. Przepisy art. 51 ust. 2, art. 47 i art. 76 ustawy zasadniczej mówią, że władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym, a  każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Limitowanie konsumentom możliwości pozostania anonimowymi przy dokonywaniu zakupów należy postrzegać jako  ograniczanie wolności jednostki.

Źródło: Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości / własne, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Igor (, #IP 6f005c1140) Odpowiedz

Emeryci co roku dostają 14-stki w nowiutkich banknotach prosto z drukarni więc musi być odpowiednio dużo gotówki na rynku bo oficjalnie już nie drukują a nieoficjalnie drukują na potęgę... Pinokio morawiecki zawsze kłamie!!!

Totalna inwigilacja (, #IP d81a0a6268) Odpowiedz

Ja wszędzie płacę gotówką nawet jeśli muszę dłużej postać w kolejce w biedrze czy lidlu bo w kasach samoobsługowych to tylko nie szanujący swojej prywatności kupują. Żaden bank i skarbówka nie muszą wiedzieć gdzie i co kupuję oraz z jakich usług korzystam. Łaskawcy nie zmieniają limitów transakcji ale przy tak wysokiej inflacji to powinni te limity zwiększyć żeby się nie dewaluowały. Samochodu nie będzie można sobie normalnie za gotówkę kupić bo limit przekroczy.