czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Jak walczyć ze stresem?

Dodano:
garwolin - Jak walczyć ze stresem?

Stres to nieodłączny element naszego życia. Każdy z nas zna to uczucie, stres towarzyszy nie tylko dorosłym, także dzieciom. Krótkotrwały stres nie szkodzi naszemu zdrowiu, ale długotrwały, przewlekły stres może powodować poważne problemy ze zdrowiem, może prowadzić do wielu chorób.


Wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie wytwarzają się również endorfiny – hormony szczęścia, które poprawiają nastrój.
Formę wysiłku należy dobrać odpowiednio do swoich możliwości i upodobań. Nie powinno się zmuszać do czegoś, czego nie lubimy. Dla jednych będą to treningi siłowe z wykorzystaniem sprzętu takiego, jak hantle, sztangi, obciążenie żeliwne, inni wolą ćwiczenia cardio, jeszcze inni taniec lub aerobik. Zmęczenie fizyczne pozwala odwrócić uwagę od przykrych myśli i uczuć, relaksuje umysł, usuwa napięcie psychiczne.
Ważna jest też aktywność fizyczna na łonie natury. Kontakt z przyrodą wpływa kojąco na organizm, zwłaszcza na naszą psychikę. W walce ze stresem skutecznie pomagają spacery, jazda na rowerze, bieganie.

Dobrej jakości sen
Należy zadbać o jakość snu. Przed snem trzeba się zrelaksować, wziąć ciepłą kąpiel, poczytać książkę. Tuż przed snem nie powinno się oglądać telewizji, korzystać z komputera i telefonu. Do łóżka należy kłaść się o stałej porze i starać się, aby sen nie był krótszy niż 7-8 godzin.

Zdrowa dieta
Spożywanie słodyczy daje efekt krótkotrwały. Prowadzi do uspokojenia, ale w dłuższej perspektywie powoduje przybieranie na wadze, a nadmierne kilogramy to dla wielu osób dodatkowy stres. Dieta łagodząca skutki stresu powinna być bogata w magnez, którego poziom szybko się obniża pod wpływem stresu. Nie może zabraknąć też produktów bogatych w witaminy z grupy B wzmacniające układ nerwowy
.
Techniki relaksacyjne
Warto stosować techniki relaksacyjne, ćwiczyć spokojne głębokie oddychanie, stosować różne formy medytacji, ćwiczyć jogę. Doskonale relaksuje ciepła kąpiel z dodatkiem ulubionego płynu lub olejku do kąpieli. Warto słuchać też muzyki relaksacyjnej.

Dystans i umiar
Starajmy się nie odkładać ważnych spraw na później. Wszelkie zaległości są źródłem napięcia psychicznego i negatywnie wpływają na jakość naszego zdrowia. Zachowajmy dystans i umiar we wszystkim, co robimy. Trzeba mieć czas na odpoczynek.

Artykuł sponsorowany