KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Rozrywka | Kultura Garwolin

Święto gminy i dożynki w Borowiu

Dodano:
garwolin - Święto gminy i dożynki w Borowiu

Tegoroczne Święto Gminy Borowie połączone było z Gminnymi Dożynkami. Gwiazdą wieczoru był DEJW.


Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Borowiu, sprawowaną przez księdza Marka Kukiela. Homilię wygłosił proboszcz parafii w Latowiczu ks. Bogusław Wnuk.

Uroczystości na placu przed remizą
Po nabożeństwie barwny korowód, z orkiestrą dętą na czele pod batutą kapelmistrza Michała Szostaka przeszedł na plac przed remizą OSP. Tam po prezentacji wieńców i przekazaniu chlebów przez sołectwa, starostowie dożynek Barbara i Marek Serzyskowie przekazali symboliczny bochen chleba na ręce wójta gminy Borowie Wiesława Gąski.
Uroczystość dożynkową poprowadzili: dyrektor GOK w Borowiu Katarzyna Iwaniec oraz p.o. dyrektora GOPS w Borowiu Tomasz Majczyna.
Uczestnicy uroczystości mieli okazję zobaczyć rzadko widziany zwyczaj obtańczenia wieńców dożynkowych. Walczyka przygrywała kapela Mazowszaki.
Następnie zabrał głos  Wiesław Gąska:

REKLAMA:


- Żniwa dobiegły już do pomyślnego końca, dlatego też organizując dzisiejsze dożynki pragnę Wam w ten sposób podziękować za trud pracy na roli, który nie ogranicza się tylko do okresu żniw, ale jest przecież trudem całorocznym. Wasza praca drodzy rolnicy, zasługuje na szczególne uznanie, bowiem dzięki wam, codziennie na nasze stoły trafia chleb bez którego trudno wyobrazić sobie życie człowieka. Wiemy też, że wielu milionom ludzi na świecie brakuje tego chleba. Wiemy także jak we współczesnym świecie jest on mało szanowany. Doceniamy jego wartość wówczas gdy go nam zabraknie. Dostrzegając wielką wartość waszej pracy drodzy rolnicy, życzę wam satysfakcji z gospodarowania na roli, pomyślności i dobrego zdrowia, a także tego aby praca na roli była dla was opłacalna. Spotykając się na tradycyjnym święcie plonów odwołujemy się do pięknych, praktykowanych już od wielu wieków tradycji dożynkowych. Tak jak nasi ojcowie i dziadowie pragniemy wspólnie świętować i cieszyć się z tego, że żniwa dobiegły końca, a w naszych domach nie zabraknie codziennego chleba i innych plonów ziemi – mówił włodarz.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak oraz dyrektor Biura Administracji i Inwestycji KRUS w Warszawie Iwona Kurowska.
Wśród gości zaproszonych obecni byli: były poseł na Sejm RP Marian Piłka, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak, wójt gminy Sobolew Maciej Błachnio, wójt gminy Latowicz Bogdan Świątek – Górski, przewodniczący Rady Gminy Miastków Kościelny Marcin Zając, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Michał Jaworski.

Na scenie zaprezentowały się gminne zespoły ludowe: „Lalinianki” z Lalin, „Iwowianki” z Iwowego,  „Borowianki” z Brzuzy, i „Chrominianki” z Chromina . Od 16.00 rozpoczęły się występy wokalistów i zespołów: Don Vasyl Junior, Kacper Blonsky oraz gwiazda wieczoru zespół DEJW.

Dzięki gospodyniom wiejskim nie zabrakło pysznego jedzenia i napoi oraz pięknie udekorowanych stoisk.

Na koniec odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „BOYS” ze Zgórza.

info i zdjęcia: Borowie.pl, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.