Kiedy jednak ruch w twoim serwisie się zwiększa, hosting współdzielony może okazać się niewystarczający. Będziesz wtedy potrzebować bardziej zaawansowanego wirtualnego serwera VPS. Czy wirtualny serwer jest drogi? Jak wybrać najlepszą usługę hostingową VPS? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Różne rodzaje hostingu - jakie rozwiązanie wybrać?
W przypadku hostingu obowiązuje prosta zasada: im bardziej zaawansowana usługa, tym droższa. Dlatego najmniej kosztowny jest dla użytkownika prosty hosting współdzielony, nieco droższy choć nadal dość tani VPS, a zdecydowanie najdroższy serwer dedykowany.
Czym różnią się między sobą te usługi i dla kogo są przeznaczone? Hosting współdzielony, poza niską ceną ma tę zaletę, że nie wymaga od użytkownika żadnych umiejętności związanych z administrowaniem serwerami. Organizacja usługi leży po stronie operatora, a użytkownik po prostu korzysta z hostingu bez niedogodności związanych z jego obsługą. Rozwiązanie działa dla prostych stron internetowych o niewielkim ruchu i małych sklepów online. Może okazać się niewystarczające, kiedy ruch na stronie zwiększa się do kilku tysięcy odwiedzin dziennie. Wówczas należy zastanowić się nad serwerem VPS. Rozwiązanie to polecane jest również użytkownikom którzy:
• zajmują się tworzeniem oprogramowania;
• zakładają własny serwer pocztowy;
• chcą nauczyć się administrowania serwerami.
Najbardziej zaawansowaną opcją hostingu jest serwer dedykowany. W przeciwieństwie do współdzielonego, gdzie na jednym serwerze znajdują się zasoby wielu użytkowników, a także VPS, w którym wydzielenie serwerów jest wirtualne, w przypadku serwerów dedykowanych jeden użytkownik dysponuje całą fizyczną maszyną. Z tego rozwiązania korzystają najczęściej instytucje przetwarzające duże ilości danych, w tym danych wrażliwych, takie jak banki, szpitale urzędy czy uczelnie.
Czym jest VPS?
VPS (ang. Virtual Private Server), czyli wirtualny serwer prywatny, to po prostu wydzielona w sposób wirtualny część fizycznego serwera. Dostawca usługi zapewnia użytkownikowi umowną przestrzeń dyskową, a także parametry techniczne hostingu. Z kolei użytkownik zarządza udostępnioną wirtualną przestrzenią tak, jak robiłby to mając do dyspozycji cały fizyczny serwer. VPS wyposażony jest we własny system plików, alokacji i użytkowników. Można na nim zainstalować dowolny zestaw aplikacji. Jak nietrudno zauważyć VPS stanowi rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym.
Warto podkreślić że mimo realnego współużytkowania fizycznej maszyny, użytkowników korzystających z serwera VPS jest znacznie mniej niż w przypadku hostingu współdzielonego.
Dobre VPS - jak rozpoznać taką usługę?
VPS oferowana jest przez operatora internetowego na ogół w więcej niż jednym wariancie. Do wyboru masz zwykle dwie, trzy a nawet cztery opcje. Dzięki temu możesz wybrać taki pakiet, który w największym stopniu będzie odpowiadał twoim potrzebom. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jednak każdą z możliwości, biorąc pod uwagę przede wszystkim:
• pojemność dyskową oferowaną w każdym z pakietów. różnice mogą być tu bardzo duże np. od 40 do aż 320 gb;
• pojemność pamięci ram;
• parametry techniczne procesora, a w szczególności oczywiście liczbę rdzeni i częstotliwość taktowania;
• oferowaną technologię wirtualizacji, od której zależy między innymi niezbędna ilość zasobów potrzebnych do uruchomienia środowiska wirtualnego;
• napęd dyskowy - najszybsze serwery opierają się dziś na dyskach ssd i technologii nvme;
• liczbę dostępnych ip.
Żeby skorzystać z hostingu w postaci VPS niezbędny jest oczywiście dostęp do przestrzeni dyskowej. Możesz nią zarządzać korzystając z poleceń Linux wpisywanych w konsolę albo wybrać dedykowane narzędzie do zarządzania serwerem, na przykład popularny panel Plesk.
Panel Plesk - łatwe administrowanie VPS
Plesk Obsidian to panel służący do administrowania serwerem. Swoją popularność zawdzięcza łatwej obsłudze oraz wielu przydatnym funkcjom ułatwiającym zarządzanie. Są to np. możliwość eksportu kopii plików na serwer zewnętrzny FTP czy konto Dropbox albo automatyczna implementacja zmian z lokalnego repozytorium Git oraz zdalnie z GitHub, Bitbucket itd.
Panel Plesk to również gwarantowany backup, zabezpieczenie antywirusowe i antyspamowe oraz dwustopniowe uwierzytelnianie. Jego dodatkowym atutem jest możliwość przyznawania użytkownikom różnych poziomów dostępu do określonych funkcji wirtualnego serwera.@@@
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.