czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Jodek potasu dystrybuowany w szkołach?

Dodano:
garwolin - Jodek potasu dystrybuowany w szkołach?

- Dyrektorzy szkół dowiedzieli się, że mogą uczestniczyć w rozdawaniu środka chroniącego przed efektami promieniowania. To skutek eskalacji wojny w Ukrainie - pisze dziś Rzeczpospolita. Telekonferencja włodarzy z powiatu garwolińskiego z wojewodą w sprawie zarządzania kryzysowego ma się odbyć w poniedziałek. Tabletki z jodkiem potasu trafiły już do PSP w Garwolinie.


Tabletki z jodkiem potasu mają za zadanie blokowanie wchłaniania radioaktywnego jodu-131.
„Podaje się ją w przypadku zagrożenia radiologicznego, a zaangażowani mogą być w to dyrektorzy szkół”  - tak wynika z informacji, które napływają od dyrektorów do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty - informuje Rzeczpospolita.

Telekonferencja z wojewodą w sprawie zarządzania kryzysowego ma się odbyć w poniedziałek. - Być może ta kwestia będzie poruszana – mówi portalowi Kuriergarwolinski.pl, jeden z wójtów.

Na chwilę obecną nie ma dystrybucji tabletek do gmin na terenie powiatu.

- Akcja dystrybucji tabletek zostanie rozpoczęta po wydaniu rozporządzenia wojewody mazowieckiego w tym zakresie. Zgodnie z informacjami z administracji rządowej ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne – mówi informator Rzeczpospolitej.

- Tabletki trafiły do wszystkich PSP, w tym w Garwolinie. Więcej informacji można znaleźć w komunikacie na naszej stronie – mówi bryg. Tomasz Biernacki z KP PSP w Garwolinie.

REKLAMA:


Poniżej treść tego komunikatu ze strony PSP:
„W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.
Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.”

Opracowanie komunikatu: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Nicola Kargul (, #IP 212e677d82) Odpowiedz

uwaga. w całym województwie mazowieckim nie ma już płynu Lugola. jeździcie do aptek do Łodzi i Częstochowy. tam jeszcze jest.

(, #IP 03ba847ab0) Odpowiedz

Nie mam zamiaru brać tego świństwa co niby nazywają jodkiem potasu a tak naprawdę to szczypawka w tabletce a ni ja ani moje dzieci

Pietras (, #IP 20009aaedd) Odpowiedz

Czy mam rozumieć, że dyrektorzy dostają zielone światło na podawanie leków dzieciom bez zgody rodziców? Jeśli j*bnie elektrownia do czego wszystko zmierza to chyba zdążymy odebrać dzieci ze szkół. No chyba że będziemy mieli atomówkę w PL