Ciekawe tematy z Garwolina

Reglamentacja prądu 2 tys. kWh, 2,6 kWh i 3 tys. kWh

Dodano:
garwolin - Reglamentacja prądu 2 tys. kWh, 2,6 kWh i 3 tys. kWh

Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. W praktyce jest to reglamentacja prądu, bo po przekroczeniu limitów rachunki dla niektórych Polaków mogą być nie do udźwignięcia. Ustawa jest pełna absurdów. Np. małżeństwo, które posiada Kartę Dużej Rodziny, ale dzieci już z nim nie mieszkają ma limit do 3tys. kWh. Czteroosobowa rodzina będzie miała limit 2 tys. kWh, tak samo jak stary kawaler mieszkający z kotem.


Przypomnijmy, że Morawiecki jako pierwszy w Europie wprowadził sankcje na rosyjski węgiel, nie zapewniając wcześniej dostaw tego surowca do Polski, z innych miejsc. Następnie naciskał, by embargo wprowadziły też inne kraje, a potem na wiecach politycznych opowiadał, że to Europa wprowadziła embargo i dlatego nie ma surowców.


Oprócz tego rząd PiS zgodził się na unijny Zielony Ład, systematycznie i konsekwentnie wygasza kopalnie węgla kamiennego w Polsce i nie rozpoczął jeszcze ani jednej budowy elektrowni atomowej. A dziennikarze zadający trudne pytania w tej sprawie mają zawieszane programy.

Dziś Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. W praktyce jest to reglamentacja prądu, bo po przekroczeniu limitów rachunki dla niektórych Polaków mogą być nie do udźwignięcia. Ustawa jest pełna absurdów. Np.  małżeństwo, które posiada Kartę Dużej Rodziny, ale dzieci już z nim nie mieszkają ma limit do 3tys. kWh. Czteroosobowa rodzina będzie miała limit 2 tys. kWh, tak samo jak stary kawaler mieszkający z kotem.

Zamrożenie cen energii elektrycznej

    • W 2023 r. rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać: 
        ◦ do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
        ◦ do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
        ◦ do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
    • Limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r.
    • Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.
    • Oznacza to, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie –  skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r.
    • Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G).
    • Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

REKLAMA:


Dodatek elektryczny
    • Dla gospodarstw  domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny.
    • Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.
    • Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
    • O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.
    • Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Zachęta do oszczędzania energii elektrycznej
    • Rząd będzie chciał zachęcić Polaków do oszczędzania energii.
    • Gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r.
    • Wartość upustu będzie wynosiła 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Dotychczasowe działania rządu w ramach wsparcia dla odbiorców ciepła
    • Rząd wspiera polskie rodziny w pokryciu części kosztów związanych ze wzrostem cen na rynkach paliw i energii – w tym kosztów ogrzewania.
    • Wprowadziliśmy dodatek węglowy dla rodzin, które opalają swoje gospodarstwa węglem.
        ◦ Dodatek wynosi 3 tys. zł.
        ◦ Rozwiązanie obejmuje 6,5 mln gospodarstw domowych.
        ◦ Na wypłatę dodatku rząd przeznaczy 10 mld zł.
    • Polacy, którzy ogrzewają swoje domy m.in. skroplonym gazem LPG, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym, także otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe w postaci dodatku.
        ◦ pelet lub inny rodzaj biomasy – dodatek w wysokości 3 tys. zł,
        ◦ drewno kawałkowe – dodatek w wysokości 1 tys. zł,
        ◦ skroplony gaz LPG – dodatek w wysokości 500 zł,
        ◦ olej opałowy – dodatek w wysokości 2 tys. zł.
    • Dodatek dla paliw innych niż węgiel obejmie ponad 1 mln gospodarstw domowych i dotyczy on budynków, które nie są przyłączone do sieci gazowej i ciepłowniczej.
    • Dodatek będzie pokrywał 40 proc. wzrostu rocznych kosztów ogrzewania. Na ten cel zostanie przeznaczone 1,9 mld zł.
    • Do końca 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. W 2022 r. cena gazu została zamrożona – bez tego rozwiązania gospodarstwa domowe mogłyby płacić nawet do 600% więcej za zużyty gaz.
    • Rządowa Tarcza Antyinflacyjna została przedłużona do końca 2022 r.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

veronika z wejcher_owa (, #IP 8a219b9669) Odpowiedz

Jestem z Maciejowic i będę głosował na PiS i inne odszczepy. Motywuuujr swa decyzje tym iz w mojej gminie Maciejowice są publiczne, inteligentne lampy ledowe które po godz. 24 nie świecą. gdybam czy lampy mogą być! lub są! bardziej inteligentne od od słynnej maciejowickiej 3-cy?

To dramatyczna informacja.... (, #IP f21d050710) Odpowiedz

2 tys kwh to śmiech. Kto tyle zużywa. Warto sprawdzić swój rachunek za prąd na którym jest napisane zużycie jakie było w ubiegłym roku. Nie znam osoby co zużyła mniej jak 2800 kWh. Czyli mamy conajmniej 800 kWh więcej. A co to oznacza? Po cenach rynkowych prądu po 2,40 zł za 1 KWh wyniesie to 800 x 2,40 zł = 1.920 zł wyjdzie więcej rocznie za prąd. To dzielimy na 12 miesięcy i już wiemy, że zapłacimy canajmniej więcej o 160 zł miesięcznie za prąd. Przypominam to jest przy założeniu że zużyliśmy tylko 800 kWh więcej.

Janusz (, #IP 6abc7d84c1) Odpowiedz

5-osobowa rodzina, pralka pierze non stop, czajnik elektryczny, lodówka, piekarnik. Non stop w domu ktoś jest. Roczne zużycie zamyka się w 2500 kWh. Oczywiście żarówki ledy. Bez oszczędzania. Zużycie rośnie co roku jak dzieci rosną. Z jednym zamykaliśmy się w 1600 kWh.

Niespodzianka. (, #IP a7cbdc1d5f) Odpowiedz

Wieś głosowała na Pis. To teraz cieszcie się z tego dobrobytu. Jeszcze większy zamordyzm powinni wam wprowadzić.

Rolnik z PiS (, #IP a1157c22dd) Odpowiedz

Jako rolnik spod Garwolina zawsze będę głosował na PiS, ja, moi znajomi, rodzina i całe sołectwo. A wy lewaki z Brukseli możecie tylko wyć z rozpaczy.

Ekologia (, #IP e8133f7d5a) Odpowiedz

Niedługo domy publiczne dostaną prikas prania kondonów.

Marley (, #IP 5f048acd4b) Odpowiedz

Wrócą stare, dobre czasy i różne mostki na tablicach rozdzielczych, albo powstaną nowe sposoby. Ludzie rozwody zaczną brać i zakładać jednoosobowe gospodarstwa z oddzielnymi licznikami na każde media. Jeszcze tylko brakuje na ulicach Syren, Trabantów, czy Roburów przejeżdżających średnio co 2 godziny i pewnie uwierzyłbym, że cofnąłem się w czasie do pięknych lat dzieciństwa.

ja (, #IP a9a6bc1d3d) Odpowiedz

Najlepsze rozwiązanie z możliwych.Bravo dla rządu.

Rolnik z PiS (, #IP db30a94cb9) Odpowiedz

Brawo PiS, brawo Naczelnik Kaczyński. Tak się zarządza kryzysem. Gdyby u władzy była PO już dawno prądy wyłączyliby w całym kraju.

Popiepszony czy Student (, #IP e8133f7d5a) Odpowiedz

Jesteś polakiem tak jak Kaczyński z odessy?