czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Radni podnieśli podatki od nieruchomości

Dodano:
garwolin - Radni podnieśli podatki od nieruchomości

5 grudnia miała miejsce sesja rady miasta Garwolin, podczas której radni przegłosowali podniesienie podatków od nieruchomości o 10%. Dziewięciu radnych poparło podwyżki, pięciu radnych było przeciwko, jeden radny się wstrzymał.


Podczas dzisiejszej Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego i sesji rady miasta Garwolin, radni debatowali nad uchwałą w sprawie określenia podatków od nieruchomości na rok 2023. Tydzień wcześniej podwyżki nie przeszły na komisji, po wniosku Marka Jonczaka, ale dziś radny Jakub Starzyński złożył wniosek o ponowne przeanalizowanie proponowanych przez burmistrz podwyżek.

Wzrost podatków od nieruchomości w mieście Garwolin

Radni przyjęli zmiany w podatku od nieruchomości gruntowych i budynków, które oznaczają dla mieszkańców Garwolina i przedsiębiorców opłaty wyższe o 10%.

Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków wzrósł z 0,70zł do 0,77zł za m2. Podatek od gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi, płynącymi jezior i zbiorników sztucznych wzrósł z 2,79 do 3,07 za 1 ha powierzchni. Podatek od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego oraz organizacje pożytku publicznego zmienił się z 0,30 do 0,33 za 1m2. Opłata za grunty niezabudowane objęte rewitalizacją wyniesie teraz 1,65 zł za 1m2 powierzchni (było 1,50 zł).

Podatek od budynków mieszkalnych od przyszłego roku wyniesie 0,50 zł za 1m2 powierzchni użytkowej (było 0,45zł). Podatek od budynków (lub części budynków) zajętych na działalność gospodarczą wyniesie 17,71 zł od 1m2 powierzchni użytkowej, w przypadku budynków do 200m2 (było 16,10zł), 19,91 za 1m2 dla budynków od 200 do 500 m2 za 1m2 i 22,11 od 1 m2 powierzchni użytkowej dla budynków powyżej 500m2.

W przypadku budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, nowy podatek wyniesie 4,4 zł od 1m2 powierzchni. Dla pozostałych budynków, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 3,85 zł od 1m2 powierzchni użytkowej.REKLAMA:


Skarbik: Są to niewielkie wzrosty


Skarbnik miasta Garwolin Katarzyna Nozdryn-Płotnicka, przed głosowaniem przekonywała radnych do zaproponowanych przez siebie i burmistrz miasta Garwolin zmian.

- Są to naprawdę niewielkie wzrosty, w sytuacji, którą mamy w tej chwili, gdzie maleją nam dochody bieżące. Związane jest to również z Polskim Ładem, z wprowadzeniem „znaczonych” pieniędzy tylko i wyłącznie na inwestycje. Kurczą nam się środki bieżące,a koszty rosną. Tak jak widzicie Państwo jest w przypadku energii, odczuwamy to wszyscy i stąd też propozycja wzrostu stawek. Nie są to duże kwoty jeśli chodzi o gospodarstwa domowe. Podając taki przykład budynku powierzchni 110 m, jest to wzrost podatku w skali roku o 5 zł i 50 groszy, więc naprawdę nie są to jakieś stawki, które mogłyby zaważyć na „być albo nie być” człowieka, który musi zapłacić ten podatek, tym bardziej, że to jest stawka w odniesieniu na rok. Także nie jest to dużo, nie mniej jednak stanowi to w budżecie miasta kwotę ogólną siedemset dwadzieścia parę tysięcy i to zostało wprowadzone i przyjęte w projekcie budżetu. Stąd też taka propozycja, żeby wprowadzić wzrost tych stawek. Nie jest to nawet wzrost o inflację, bo inflacja już w tej chwili jest o wiele wyższa. Najniższe wynagrodzenie rośnie nam w przyszłym roku o 15%, później o kolejne 2 czyli 17% jest wzrost wynagrodzenia najniższego. Natomiast tutaj mamy podniesienie tych stawek o około 10%, ale są to nieznaczne kwoty, jeśli chodzi o budżety domowe naszych mieszkańców – mówiła skarbnik.

Dyskusja radnych

Radny Marek Jonczak zwrócił uwagę na to, że tydzień wcześniej na komisji budżetowej radni zaopiniowali negatywnie proponowane podwyżki.

 – Co się stało w międzyczasie, że ponownie komisja zaopiniowała pozytywnie, a pierwotnie nie? - pytał radny Robert Kuźbida.

- Przed chwilą odbywała się komisja. Pan radny ma chyba trochę krótką pamięć, jeżeli nie pamięta co się działo – odparł radny Marek Łagowski.

- Mam doskonałą pamięć, ale chcę wiedzieć co się stało w międzyczasie, bo podczas pierwszego posiedzenia komisji, komisja negatywnie zaopiniowała, a teraz pozytywnie, więc proszę o odpowiedź
– mówił Kuźbida.

- Na pewno jest to podyktowane tym, że zostało to już uwzględnione w projekcie budżetu – mówiła skarbnik.

Radny Jarosław Jaskuła przypomniał, że tydzień temu radny Marek Jonczak poprosił o zdjęcie wniosku o podniesienie opłat, a 5 grudnia na komisji przed sesją wniosek złożył radny Starzyński i nowe stawki zyskały aprobatę komisji.

- Sytuacja jest taka: Przeczytałem założenie budżetowe, przeczytałem założenia pani burmistrz i nie ma innej sytuacji dla dobra miasta aby wybrnąć z tej sytuacji i żeby dopiąć wszystkie te plany, które za pana kadencji jako przewodniczącego rady miasta były zaplanowane do końca tej kadencji, więc będą zrealizowane i budżet będzie zamknięty i zrealizowany – mówił radny Jakub Starzyński.

- Jeżeli te podatki chcemy podnieść, to te argumenty powinniśmy mieć bardzo mocne, a nie tylko, że trzeba podnieść, bo takie były założenia w budżecie przyjęte przez panią burmistrz w projekcie budżetu. No przepraszam bardzo ! (…) Jeżeli mówimy o podniesieni podatków, mówmy też o pewnych ograniczeniach wydatków, których tutaj nie usłyszeliśmy i żadnych argumentów nie było przedstawionych…. - mówił radny Marek Jonczak.

– Jeszcze rok temu mówił pan, że miasto ma być prorozwojowe, trzeba bardzo dużo inwestować, żeby ten wskaźnik inwestycji był bardzo duży... No to skąd brać na te inwestycje w takim razie, skoro ceny przez ostatnie dwa lata... Pandemia i wojna, tak zrujnowały ten stabilny rozwój jakby i stabilny umiarkowany wzrost wszystkich cen. Jak miasto ma sobie radzić w takiej sytuacji? Niestety to nie jest wina miasta, że te ceny  rosną a miasto musi sobie poradzić – mówił radny Tomasz Wielgosz.

W dyskusji padały też inne argumenty. Nagranie z sesji jest dostępne na: portal.posiedzenia.pl/miastogarwolin .


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Ściema (, #IP 57d28e36e6) Odpowiedz

Panie redaktorze żeby być rzetelnym należało także przedstawić wyniki głosowania na sesji gdzie wszyscy radni byli za budżetem w którym były ujęte podwyżki nikt nie był przeciw i to jest kabaret

Cała prawda (, #IP c59897e160) Odpowiedz

W radzie miasta nie widac normalnych ludzi. Piekarza, murarza, itd. Za to pełno tych co kombinują co zrobic by nic nie robic a zarobić. Ktos zaprzeczy? Nieroby, kombinatorzy itd. Miastem rządzą podobni. To sitwa podobnych osob ktorzy uczynili z miasta folwark do czerpania korzysci i utrzymywania starych porządków. Wszyscy won. Ale nie liczcie ludzie na to. Im napluc w ryj to powiedzą ze deszcz pada

(, #IP 916af1dab5) Odpowiedz

A może trzeba by poszukać jednak oszczędności? Niech mi pani burmistrz wyjaśni po co zrobiono miejsca parkingowe w parku za kościołem? Żeby tamtejszy przedsiębiorca miał darmowy parking dla swoich klientów? Czy inni korzystający z publicznej przestrzeni płacą za to? Niech się pani łaskawie weźmie za tego typu praktyki

TAK... (, #IP 039aacd5a9) Odpowiedz

Taka sama sytuacja jest z parkingiem wzdłuż zarzecza. Przedsiębiorca ma darmowy parking na komis samochodowy. Włodarze miasta i urzędnicy weście się wrzeszczcie za robotę. brud w mieście jakiego dawno nie było...

wydatki (, #IP 66e687b51b) Odpowiedz

Ktoś chyba ponosi odpowiedzialność za wydatki miasta i na bieżąco monitoruje sytuację ( a przynajmniej powinien), więc zwiększanie podatków, aby zamknąć i zrealizować budżet jest delikatnie mówiąc niepoważne i słabo świadczy o tych z Panów Radnych, którzy głosowali za.

Bedoki (, #IP f909846273) Odpowiedz

Ludziska nie rozumiecie,że trzeba było podnieść podatki bo podrożały wszystkie opłaty, media itp nadal głosujcie na PIS i podziękujcie wszystkim w tym również radnym przy urnie wyborczej!!Z pustego i Salomon nie naleje.

Jaaa (, #IP efd3e903b1) Odpowiedz

to niech zrezygnują z tej dodatkowej kasy jaką biorą za nic jeżeli mają na celu dobro miasta. Skarbnik do wymiany - dlaczego dysponuje środkami, których tak naprawdę nie ma? Projektują budżet wpuszczając już podwyżki. Może mniej kasy na lansowanie się...

Co na to Koc i Woźniak? (, #IP d81a0a6268) Odpowiedz

Radni z pis głosują za podniesieniem podatków i to na rok przed wyborami. To jest polityczna dywersja i zdrada. Bardzo mądrze zachował się pan Jonczak. Nadawał by się na burmistrza.

Jarosław (, #IP a7cbdc1d5f) Odpowiedz

Miłość do PISu kosztuje. Dziękujemy Jaroslawie:) Jarosław Jarosław Jarosław.....

Do Pani Skarbnik (, #IP 039aacd5a9) Odpowiedz

Proponuję, niech ona się skupi na pilnowaniu własnego budżetu domowego.

w punkt (, #IP 1ccb9f279a) Odpowiedz

Proponuję kolejny basen, kolejny kredyt- tak wygląda super zarządzanie finansami w mieście. Ci, co głosowali za podwyżką sami już nie wiedzą ile kasy mają. Radny Wielgosz niech lepiej się nie odzywa

Nicola Kargul (, #IP bf92d5f55a) Odpowiedz

miłość do PiSu wymaga wyrzeczeń