czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Tak działają oszukujący ''na rynnę'' z białego busa

Dodano:
garwolin - Tak działają oszukujący ''na rynnę'' z białego busa

Czytelnik Kamil opisuje schemat działań mężczyzn oszukujących ''na rynnę''. Jeżdżą białym busem i oferują montaż rynien, następnie wyłudzają duże pieniądze. Propozycje montażu rynien otrzymywali niedawno mieszkańcy gminy Pilawa. Z informacji medialnych wynika też, że działający na terenie całej Polski oszuści, czasami nie kończą usługi i uciekają z pieniędzmi lub próbują wejść do domów.


- Przez oszustów jeżdżących białym busem została poszkodowana moja rodzina w 2022r.  - kobieta i mężczyzna po 70. roku życia. Oszuści (dwóch mężczyzn o śniadej karnacji) wjechali na posesję, bo brama była otwarta i powiedzieli, że wymienią rynny w atrakcyjnej cenie za 1500 do 2 tys. zł i właściciel się na to zgodził. Potem powiedzieli, że ma jednak zapłacić 12 czy 15 tys. Właściciel domu „zbladł”, a potem zaczął się z nimi kłócić. Oni wyjęli jakieś narzędzie i powiedzieli, że zabiją mu żonę jeżeli nie pojedzie do banku po pieniądze. Nie wiem czy podpisali jakiś dokument za ten montaż. Właściciel domu pojechał do banku, wyjął pieniądze i zapłacił bandytom – opisuje w rozmowie z Kuriergarwolinski.pl Czytelnik Kamil, mieszkaniec Garwolina.

Do zdarzenia miało dojść w powiecie legionowskim w sierpniu 2022r. Sprawa nie została zgłoszona na policję, bo starsi ludzie mieli się według Czytelnika wstydzić tego jak się dali nabrać.

Sprawy oszustw na rynnę opisują od 2015r. media z całej Polski.

Przykłady poniżej:
Oszustwo na rynnę. Naciągacze polują w całym kraju. Teraz są w Olsztynie - Olsztyn (gazetaolsztynska.pl)

W Łajskach pojawili się oszuści “na rynnę”. Na czym polega “przekręt”? - legio24.pl

Oferują wymianę rynien - trzeba na nich uważać, nie wiadomo jakie mają intencje (goral.info.pl)

"Oszustwo na rynnę". Naciągacze z Węgier polują w całym kraju, ale policji nie muszą się bać - WP Finanse

W Rzeszowie grasują złodzieje? "Podjeżdżają białym busem i proponują naprawę elewacji czy rynien" (wyborcza.pl)

Mieszkańcy gminy Pilawa mogli paść ofiarami oszustów?

REKLAMA:


- Wczoraj garwolińscy policjanci otrzymali dwa sygnały od mieszkańców jednej z miejscowości w gminie Pilawa o osobach poruszających się busem i proponujących usługę montowania rynien. Zgłoszenia te niestety zostały przekazane po kilku godzinach od opisywanej sytuacji i osób tych nie było już na miejscu. Jednak policjanci w dalszym ciągu sprawdzają te informacje.
Przy tej okazji apelujemy, by reagować i zgłaszać podejrzane sytuacje, w których nieznane osoby kręcą się po miejscowości lub osiedlu. Naszą czujność powinny wzbudzić osoby, również obcej narodowości, proponujące sprzedaż towarów czy  wykonanie usług, osoby dłużej przesiadujące w samochodach na obcych numerach rejestracyjnych lub bez tablic rejestracyjnych. Takie incydenty i związane z tym obawy należy zgłaszać policji. Funkcjonariusze sprawdzą zgłoszenie i zweryfikują czy to domokrążcy, mogący wykonywać handel obwoźny, czy też osoby mające złe zamiary i chcące kogoś oszukać lub coś ukraść.Warto zapamiętać lub zapisać numer rejestracyjny pojazdu oraz rysopis podejrzanie zachowującej się osoby. Czasami nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się jakiejś osoby może być niezwykle cenny i pomocny w zatrzymaniu sprawców np. włamań i kradzieży
- mówi mł. asp. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowy KPP w Garwolinie.

Policja przypomina!

Policja przypomina, jak najczęściej działają złodzieje i oszuści, wykorzystując naszą łatwowierność i zaufanie:
·        na urzędnika – mężczyzna, często też kobieta (osoba, która wzbudza zaufanie), twierdzi, że jest przedstawicielem – najczęściej znanej i popularnej - instytucji czy firmy. Celem jest wejście do mieszkania, by zorientować się co można ukraść i zrobi to jeśli nadarzy się okazja.
·        na sprzedawcę – będzie proponował zakup sprzętów gospodarstwa domowego, rtv, kosmetyków, dywanów, odzieży po bardzo okazyjnej cenie. Celem jest wejście do mieszkania, kradzież pieniędzy lub sprzedaż „bubla" , który nie stanowi żadnej wartości.
·        na fachowca – sprawca powie, że przyszedł coś naprawić lub skontrolować. Ostentacyjnie zademonstruje przyniesione ze sobą narzędzia np. ślusarskie, hydrauliczne, telekomunikacyjne, elektryczne, itp. Celem jest zlustrowanie mieszkania i kradzież cennych przedmiotów i pieniędzy. Należy też ostrożnie dokonywać wpłat pieniędzy przed dokonaną naprawą. Oszuści biorą pieniądze i nigdy więcej nie pokazują się na oczy. Często też proponują oszczędności w usługach telekomunikacyjnych, jeden „fachowiec" omawia ofertę, drugi w tym czasie sprawdza mieszkanie i kradnie pieniądze.
·        na cudzoziemca – osoba mówi nieporadnie po polsku. Ma do sprzedania jakieś towary po bardzo atrakcyjnej cenie lub prosi o wodę czy wsparcie pieniężne. To doskonała metoda na „oszacowanie" zamożności gospodarza, bądź bezpośrednie wykorzystanie naiwności s ludzi. Sposób ten wykorzystywany jest zwłaszcza przez kobiety, też kobiety w ciąży, którym często towarzyszą małe dzieci. Tu uwaga, to sposób na życie tych osób. Nie wolno nam wpuszczać ich do domu.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.