Uczniowie ZSP Żelechów realizowali innowacyjny program edukacyjny w słonecznej Grecji
25 maja 2023r w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie rozpoczęła się realizacja projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Grupa 20 uczniów pod opieką 4 nauczycieli wyruszyła w samolotową podróż do słonecznej Grecji, gdzie przez tydzień realizowała innowacyjny program edukacyjny.
Celem projektu było wzmocnienie kompetencji kluczowych wśród uczniów, w szczególności w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej, wielojęzyczności oraz kompetencji społecznych poprzez ponadnarodowe mobilności edukacyjne. Uczniowie realizowali zajęcia szkolne, zajęcia pozalekcyjne oraz indywidualną pracę własną.
Podczas trwania projektu uczniowie ZSP brali udział w kursie merytorycznym realizowanym w formie wykładów, warsztatów i konwersatoriów. Tematem przewodnim była ochrona środowiska oraz ekologia „Zero Waste” . W trakcie trwania zajęć poznawali sposoby ochrony wszystkich zasobów naturalnych poprzez odpowiedzialną produkcję konsumpcyjną, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie różnych produktów, opakowań i materiałów bez ich spalania oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza szkodliwych dla środowiska. Udział w pokazowych lekcjach biologii i geografii odbywających się w języku angielskim był doskonałym pretekstem by móc porozmawiać i porównać świadome podejście do stanu środowiska naturalnego oraz zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Wspólne prace warsztatowe pozwoliły na wymianę spostrzeżeń i doświadczeń w temacie Zero-Waste. Podczas zajęć zostały utworzone e-plansze poświęcone ekologii jak również powstał raport o stanie środowiska naturalnego Polski i Grecji w języku polskim i angielskim.
W trakcie trwania projektu uczniowie mieli szansę by móc się sprawdzić oraz zdecydowanie rozwinąć swoje umiejętności językowe, w szczególności języka angielskiego. Dodatkowo udział w projekcie pomógł im nabrać pewności siebie, która wynikała z poczucia, że trzeba samemu poradzić sobie w nowych okolicznościach. Dzięki temu młodzież mogła stać się bardziej samodzielna i odpowiedzialna za własne wybory. Możliwość przebywania wśród młodzieży z innych krajów takich jak na przykład Hiszpania, Holandia czy Rumunia pozwoliła na dyskusję o świadomości kulturowej, lepsze poznanie obyczajów i tradycji jak również naszego miejsca we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie.
Czym byłaby nauka bez praktyki i wyjazd do Grecji bez poznania tego kraju? Kadra nauczycielska szkół partnerskich : Themistokis private school, Vocational Training Institute, oraz IST College przygotowała dla nas bardzo ciekawe wykłady dotyczące historii i geografii Grecji i regionu Aten. W ramach projektu odbyła się wycieczka kulturowa do Sounio oraz w serce Starożytnych Aten – Akropolu, by móc bliżej przyjrzeć się i zrozumieć jak głęboko tradycja oraz dziedzictwo narodowe jest zakorzenione w kulturze Greków.
Punktem kulminacyjnym było uroczyste spotkanie podsumowujące - Gala Dinner w klimatycznej Ateńskiej restauracji. Ostatnie spotkanie było dla greckich kolegów prawdziwym zaskoczeniem. Polska grupa nie tylko przedstawiła prezentację o szkole, ale również wieńcząc całe wspaniałe przedsięwzięcie dodała polski akcent tańcząc Poloneza oraz prezentując grecki taniec Zorba. Młodzież zaprosiła Greków do wspólnego tańca i śpiewu. Wszyscy wypadli śpiewająco! Na zakończenie młodzież i nauczyciele otrzymali certyfikaty poświadczające udział w projekcie. Opiekunami uczniów podczas wyjazdu były panie Wioletta Majek, Elżbieta Pielak, Edyta Odziemczyk oraz Jolanta Wojtasik.
Autor: mat. pras.
Odwiedź nas na facebookuGaleria 52
Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.
Waszym zdaniem