czan maj 2022

Garwolin Sport

Jak zacząć przygodę z podnoszeniem sztang - krok po kroku

Dodano:
garwolin - Jak zacząć przygodę z podnoszeniem sztang - krok po kroku

Na wstępie poniższego artykułu warto zaznaczyć, że podnoszenie ciężarów nie jest jedynie sposobem tylko na budowanie mięśni. Ta forma aktywności niesie za sobą również poprawę zdrowia, oraz samopoczucia. Przyjrzyjmy się zatem korzyściom, jakie niesie ze sobą trening podnoszenia ciężarów.

Podnoszenie ciężarów jako sport
Początki przygody ze sztangą z reguły związane są z przytłoczeniem. Wynika to z braku wiedzy na temat tego, jakie obciążenie będzie dla nas odpowiednie, oraz w jaki sposób używać należy wszystkich dostępnych przyrządów. Zacznij przygodę z podnoszeniem sztang z wykwalifikowanym trenerem personalnym, bądź dołącz do grupy treningowej, co pozwoli Ci poczuć się pewniej na sali, ale co najważniejsze zaoszczędzić sobie różnego rodzaju kontuzji. W planie treningowym powinno być ujęte obciążenie różnej wagi. W ramach rozwoju, jakim jest uprawianie tej dyscypliny sportu, efekty będą w szybkim tempie widoczne gołym okiem.

Dlaczego warto wybrać ćwiczenia ze sztangą?
Ćwiczenia, które wykonuje się z użyciem sztangi, niosą wiele korzyści, mianowicie przede wszystkim kształtują naszą sylwetkę na wiele lat. Dla osób początkujących są wspaniałą dyscypliną sportową z uwagi na kształtowanie wielu grup mięśni jednocześnie przy wykonywaniu masy różnorodnych ćwiczeń.
Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto wziąć pod uwagę trening ze sztangą:
    • wszechstronność treningów - gryf wraz z obciążeniem umożliwia pracę nad wieloma partiami mięśni w jednym czasie
    • poprawa stabilności i równowagi - podnoszenie ciężarów angażuje stabilizatory, co ma znaczenie dla lepszej równowagi, oraz samokontroli ciała. Nie ma żadnych ćwiczeń izolowanych, które mogą równać się z jakimkolwiek obciążeniem pod tym kątem.
    • stopniowy postęp - pozwala w sposób progresywny na zwiększenie ciężaru użytego do ćwiczeń. Dzięki talerzom o różnym obciążeniu dąży się do stopniowego rozwoju partii mięśni.

Podnoszenie ciężarów a rozsądek
Warto pamiętać, że pomimo wspaniałych możliwości, jakie niesie ze sobą podnoszenie ciężarów w krótkim, oraz przede wszystkim w długoletnim okresie czasu, warto zachować rozwagę. Nie należy rzucać się na tzw. głęboką wodę oraz używać do ćwiczeń największych talerzy. Jeśli nie chcesz, by doskwierała Ci kontuzja, poproś o plan treningowy od trenera personalnego, bądź zapisz się na zajęcia prowadzone przez specjalistę. Pamiętaj o właściwej technice wykonywania ćwiczeń, a wraz z nią wzrośnie Twoja pewność siebie, oraz siła. Jak w każdym innym sporcie, należy dbać o progresywny wzrost małymi krokami.

Artykuł sponsorowany