KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Święta tuż, tuż…. Wielkanocne spotkanie z tradycją w Publicznym Przedszkolu ''Jaś i Małgosia'' w Borowiu.

Dodano:
garwolin - Święta tuż, tuż…. Wielkanocne spotkanie z tradycją w Publicznym Przedszkolu ''Jaś i Małgosia'' w Borowiu.

W dniach poprzedzających Wielkanoc przedszkolaków z Publicznego Przedszkola ''Jaś i Małgosia'' w Borowiu na zaproszenie pań wychowawczyń odwiedziły członkinie Zespołu Ludowego w Chrominie, Koła Gospodyń Wiejskich w Lalinach oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Borowiu.

Święta Wielkanocne to czas radości, budzenia się nowego życia, wspólnego przebywania z najbliższymi. Tradycje są bardzo ważne w życiu każdego narodu. Te najbardziej rozpowszechnione w naszej kulturze związane z Świętami Wielkanocnymi  podkreślają nasz narodowy charakter, naszą polską gościnność, serdeczność i głęboką pobożność. Warto je zatem poznawać od najmłodszych lat.

W dniach poprzedzających Wielkanoc przedszkolaków z Publicznego Przedszkola ''Jaś i Małgosia'' w Borowiu  na zaproszenie pań wychowawczyń odwiedziły członkinie Zespołu Ludowego  w Chrominie,  Koła Gospodyń Wiejskich w Lalinach oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Borowiu. Panie opowiadały dzieciom o tradycjach ludowych tworzenia palemek i palm na wsiach, a potem demonstrowały,  jak można wykonać je samodzielnie. Pokazywały, jak dobierać poszczególne elementy – gałązki, trawy, kwiaty i inne dekoracje, jak je łączyć, wiązać, żeby się nie rozsypały i tworzyły ładną spójną kompozycję. Każde dziecko mogło zabrać swoją palemkę do domu.

Zaproszeni goście zapoznali najmłodszych z symbolami Wielkanocy, takimi jak: malowanie jajek, przygotowanie święconki, pieczenie bab i mazurków, dekorowanie stołu, uroczyste śniadanie wielkanocne, zwyczaj lania się wodą ,,śmigus – dyngus’’.

Zaprezentowały także elementy sztuki ludowej – zaśpiewały pieśni wielkopostne oraz zaprezentowały odświętne stroje ludowe.

REKLAMA:


W grupie ,,Żabki’’ i ,,Jeżyki ‘’ dzieci wspólnie z Paniami przygotowywały pisanki. W grupach ,,starszaków’’ tworzyły palmy, zaś z najmłodszymi piekły baby wielkanocne. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością.
W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. Spotkanie w tym przedświątecznym czasie było znakomitą okazją do złożenia świątecznych życzeń przez Panią dyrektor i wychowawczynie, ale również do przekazania dzieciom pięknych tradycji związanych z Wielkanocą.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 34

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.