KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

90 lat OSP w Woli Władysławowskiej

Dodano:
garwolin - 90 lat OSP w Woli Władysławowskiej

Strażacy z OSP Wola Władysławowska oprócz działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców biorą liczny udział w akcjach honorowego krwiodawstwa, uczestniczą w zawodach i manewrach strażackich, aktywnie współpracują z miejscową Szkołą Podstawową. Dziś bez strażaków nie odbędzie się żadna lokalna uroczystość. Wczoraj obchodzili 90-lecie istnienia jednostki.

W niedzielę 29 maja strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Władysławowskiej obchodzi 90-lecie istnienia jednostki. Podczas uroczystości otrzymali nowy sztandar. Święto Strażaków było też doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym druhom. Niedzielną uroczystość poprowadziła Monika Gajewska-Makulec.

90 lat pracy na rzecz lokalnej społeczności


Rys historyczny OSP w Woli Władysławowskiej przedstawiła druhna Aleksandra Lasocka.
Już na początku XX w mieszkańcy wsi Wola Władysławowska, Władysławów i Uśnianki widzieli potrzebę stworzenia ochotniczej jednostki pożarniczej. Jednak dopiero w 1925 r., gdy do wsi przybył Józef Marcinek, nowy kierownik Dwuoddziałowej Czteroklasowej Powszechnej Szkoły Podstawowej, ten zamysł został zrealizowany. Dzięki staraniom Józefa Marcinka i mieszkańców na jednym z zebrań wiejskich uchwalono zorganizowanie ochotniczej jednostki strażackiej w składzie 16 członków. Pierwszym profesjonalnym wyposażeniem była sikawka ręczna, trzy odcinki parcianego węża oraz prądownica. Podczas okupacji w latach 1939 - 1944 wielu członków straży należało do ugrupowań podziemia zbrojnego takich jak: „Miecz i pług”, „Bataliony Chłopskie” i „Armia Krajowa”. W 1964 roku jednostka otrzymała samochód marki Dodge. Nowy dom strażaka został oficjalnie oddany do użytku w 1975 r. (do tego czasu jednostka zamieściła się w budynku drewnianym). W tym samym roku OSP Wola Władysławowska otrzymała sztandar. W 2005 roku w jednostce pojawił się samochód Berliet, piąty z kolei na wyposażeniu strażaków pojazd, który służy im do dziś. W 2012 r. rozpoczęto pracę nad rozbudową strażnicy, których wyniki możemy podziwiać dzisiaj.

Nowy sztandar dla jednostki

Sztandar, który towarzyszył niedzielnej uroczystości, OSP w Woli Władysławowskiej otrzymała w 1975 r. Po ponad 40 latach sztandar został złożony na honorowym miejscu w izbie pamięci, a jego miejsce zajął nowy, poświęcony w niedzielę, ufundowany przez mieszkańców miejscowości Wola Władysławowska, Uśniaki, Władysławów i Budy Uśniackie. Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Stefan Gora przekazał sztandar jednostce.

REKLAMA:


Druhów oprócz działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców cechuje systematyczna praca na rzecz lokalnej społeczności. Strażacy z OSP Wola Władysławowska biorą liczny udział w akcjach honorowego krwiodawstwa, uczestniczą w zawodach i manewrach strażackich,  aktywnie współpracują z miejscową Szkołą Podstawową. Dziś bez strażaków nie odbędzie się żadna lokalna uroczystość. Są obecni podczas uroczystości: państwowych, samorządowych i kościelnych, podejmują odważnie inicjatywy charytatywne, organizują spotkania integracyjne i zabawy taneczne. 

Zasłużyli na odznaczenia

Zarząd Główny ZOSP RP z okazji Jubileuszu 90-lecia OSP Wola Władysławowska w uznaniu dla dotychczasowych zasług i dotychczasowej działalności nadał jednostce złoty medal za zasługi dla pożarnictwa.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Mazowieckiego ZOSP RP złotym medalem za zasługi odznaczeni zostali: druh Jerzy Szczypek i druh Zbigniew Tkaczyk. Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: druh Krzysztof Pluta, druh Mirosław Świderski i druh Krzysztof Szczypek. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: druh Sebastian Luśnia, druh Łukasz Lasocki, druh Dominik Lasocki, druh Krzysztof Kruk, druh Krzysztof Płatek, druh Mateusz Tkaczyk, druh Marcin Dębecki i Marek Szczypek.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Odznaką „wzorowy strażak” odznaczeni zostali: druhna Iwona Pluta, druh Mateusz Adamczyk, druh Dominik Kępka, druh Arkadiusz Szczypek, druh Karol Syga, druh Mateusz Łuczyński i druh Daniel Parol.

Wyrazy uznania i życzenia strażakom z OSP w Woli Władysławowskiej złożyli m. in.: poseł Grzegorz Woźniak, starosta Marek Chciałowski, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, prezes ZOP ZOSP Stefan Gora, powiatowy komendant PSP Dariusz Sadkowski, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Tomasz Łysiak


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 81

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

kibic (, #IP c6a7b28d60) Odpowiedz

super panie i panowie tak dalej następne pokolenia ....

(, #IP d6f20a8a0d) Odpowiedz

Niech biora i po20za godz,bo w wiekszosci przypadkow gdyby nie OSP to nie bylo by czego i kogo ratowac. Oni tez narazaja swoje zdrowie i zycie i tez maja rodziny ktore czekaja na koniec akcji z niepokojem czy wszystko jest w porzadku! Mozecie gadac i pisac co chcecie ale szacunek im sie nalezy!

Biorą w większości (, #IP 84141133f2) Odpowiedz

Za powódż brali i dalej biorą po 10 zł na godzinę . Słyszałem że np z rudy tal biorą .

:-)) (, #IP 30fc475b36) Odpowiedz

Za każdy wyjazd jest płacony ekwiwalent za udział w akcji. Wysokość zależy od decyzji gminy. Jednak prawie wszystkie jednostki ustalają z gminą że gmina nie wypłaca strażakom pieniedzy za udział w akcji tylko przeznacza te srodki na ochrone przeciwpożarową. Jednostki w których ktoś dostaje coś za akcji są wyjątkami i zazwyczaj są to jednostki w KSRG. Tak więc straży pomagają społecznie :)

... (, #IP 86736566fd) Odpowiedz

W czasie powodzi w 2010r miejscowi ludize ratoweli wały a straż tylko patrzyła sie a po całej powidzi dostali pieniądze za prace na wałach gzie wiekszosz piła i spałą po krzakach

:-) (, #IP ee1f573184) Odpowiedz

OSP z Woli Władysławskiej nie bierze za wyjazdy żadnych pieniędzy, robi to bezinteresownie. W końcu na tym polega przynależność do OSP :-)

... (, #IP 4921dc944c) Odpowiedz

Takie pytanie do ogółu strażaków z osp - czy za wyjazdy biorą pieniądze czy robią to naprawdę społecznie?