90 lat OSP w Woli Władysławowskiej
Strażacy z OSP Wola Władysławowska oprócz działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców biorą liczny udział w akcjach honorowego krwiodawstwa, uczestniczą w zawodach i manewrach strażackich, aktywnie współpracują z miejscową Szkołą Podstawową. Dziś bez strażaków nie odbędzie się żadna lokalna uroczystość. Wczoraj obchodzili 90-lecie istnienia jednostki.
W niedzielę 29 maja strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Władysławowskiej obchodzi 90-lecie istnienia jednostki. Podczas uroczystości otrzymali nowy sztandar. Święto Strażaków było też doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym druhom. Niedzielną uroczystość poprowadziła Monika Gajewska-Makulec.
90 lat pracy na rzecz lokalnej społeczności
Rys historyczny OSP w Woli Władysławowskiej przedstawiła druhna Aleksandra Lasocka.
Już na początku XX w mieszkańcy wsi Wola Władysławowska, Władysławów i Uśnianki widzieli potrzebę stworzenia ochotniczej jednostki pożarniczej. Jednak dopiero w 1925 r., gdy do wsi przybył Józef Marcinek, nowy kierownik Dwuoddziałowej Czteroklasowej Powszechnej Szkoły Podstawowej, ten zamysł został zrealizowany. Dzięki staraniom Józefa Marcinka i mieszkańców na jednym z zebrań wiejskich uchwalono zorganizowanie ochotniczej jednostki strażackiej w składzie 16 członków. Pierwszym profesjonalnym wyposażeniem była sikawka ręczna, trzy odcinki parcianego węża oraz prądownica. Podczas okupacji w latach 1939 - 1944 wielu członków straży należało do ugrupowań podziemia zbrojnego takich jak: „Miecz i pług”, „Bataliony Chłopskie” i „Armia Krajowa”. W 1964 roku jednostka otrzymała samochód marki Dodge. Nowy dom strażaka został oficjalnie oddany do użytku w 1975 r. (do tego czasu jednostka zamieściła się w budynku drewnianym). W tym samym roku OSP Wola Władysławowska otrzymała sztandar. W 2005 roku w jednostce pojawił się samochód Berliet, piąty z kolei na wyposażeniu strażaków pojazd, który służy im do dziś. W 2012 r. rozpoczęto pracę nad rozbudową strażnicy, których wyniki możemy podziwiać dzisiaj.
Nowy sztandar dla jednostki
Sztandar, który towarzyszył niedzielnej uroczystości, OSP w Woli Władysławowskiej otrzymała w 1975 r. Po ponad 40 latach sztandar został złożony na honorowym miejscu w izbie pamięci, a jego miejsce zajął nowy, poświęcony w niedzielę, ufundowany przez mieszkańców miejscowości Wola Władysławowska, Uśniaki, Władysławów i Budy Uśniackie. Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Stefan Gora przekazał sztandar jednostce.
Druhów oprócz działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców cechuje systematyczna praca na rzecz lokalnej społeczności. Strażacy z OSP Wola Władysławowska biorą liczny udział w akcjach honorowego krwiodawstwa, uczestniczą w zawodach i manewrach strażackich, aktywnie współpracują z miejscową Szkołą Podstawową. Dziś bez strażaków nie odbędzie się żadna lokalna uroczystość. Są obecni podczas uroczystości: państwowych, samorządowych i kościelnych, podejmują odważnie inicjatywy charytatywne, organizują spotkania integracyjne i zabawy taneczne.
Zasłużyli na odznaczenia
Zarząd Główny ZOSP RP z okazji Jubileuszu 90-lecia OSP Wola Władysławowska w uznaniu dla dotychczasowych zasług i dotychczasowej działalności nadał jednostce złoty medal za zasługi dla pożarnictwa.
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Mazowieckiego ZOSP RP złotym medalem za zasługi odznaczeni zostali: druh Jerzy Szczypek i druh Zbigniew Tkaczyk. Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: druh Krzysztof Pluta, druh Mirosław Świderski i druh Krzysztof Szczypek. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: druh Sebastian Luśnia, druh Łukasz Lasocki, druh Dominik Lasocki, druh Krzysztof Kruk, druh Krzysztof Płatek, druh Mateusz Tkaczyk, druh Marcin Dębecki i Marek Szczypek.
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Odznaką „wzorowy strażak” odznaczeni zostali: druhna Iwona Pluta, druh Mateusz Adamczyk, druh Dominik Kępka, druh Arkadiusz Szczypek, druh Karol Syga, druh Mateusz Łuczyński i druh Daniel Parol.
Wyrazy uznania i życzenia strażakom z OSP w Woli Władysławowskiej złożyli m. in.: poseł Grzegorz Woźniak, starosta Marek Chciałowski, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, prezes ZOP ZOSP Stefan Gora, powiatowy komendant PSP Dariusz Sadkowski, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Tomasz Łysiak
Autor: Adrian Stoń

Galeria 81
Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.
super panie i panowie tak dalej następne pokolenia ....
Niech biora i po20za godz,bo w wiekszosci przypadkow gdyby nie OSP to nie bylo by czego i kogo ratowac. Oni tez narazaja swoje zdrowie i zycie i tez maja rodziny ktore czekaja na koniec akcji z niepokojem czy wszystko jest w porzadku! Mozecie gadac i pisac co chcecie ale szacunek im sie nalezy!
Za powódż brali i dalej biorą po 10 zł na godzinę . Słyszałem że np z rudy tal biorą .
Za każdy wyjazd jest płacony ekwiwalent za udział w akcji. Wysokość zależy od decyzji gminy. Jednak prawie wszystkie jednostki ustalają z gminą że gmina nie wypłaca strażakom pieniedzy za udział w akcji tylko przeznacza te srodki na ochrone przeciwpożarową. Jednostki w których ktoś dostaje coś za akcji są wyjątkami i zazwyczaj są to jednostki w KSRG. Tak więc straży pomagają społecznie :)
W czasie powodzi w 2010r miejscowi ludize ratoweli wały a straż tylko patrzyła sie a po całej powidzi dostali pieniądze za prace na wałach gzie wiekszosz piła i spałą po krzakach
OSP z Woli Władysławskiej nie bierze za wyjazdy żadnych pieniędzy, robi to bezinteresownie. W końcu na tym polega przynależność do OSP :-)
Takie pytanie do ogółu strażaków z osp - czy za wyjazdy biorą pieniądze czy robią to naprawdę społecznie?
Waszym zdaniem