Wiadomości z Garwolina

Politycy Kukiz' 15 chcą wyłączenia garwolińskiej prokuratury ze śledztwa w sprawie Ireneusza F.

Dodano:
garwolin - Politycy Kukiz' 15 chcą wyłączenia garwolińskiej prokuratury ze śledztwa w sprawie Ireneusza F.

- Prosimy o objęcie osobistym nadzorem śledztwa przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, (apelujemy) też do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka o rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego w garwolińskiej policji – mówiła dziś na konferencji prasowej Kukiz'15 posłanka Anna Siarkowska.

Ireneusz F., który zmarł w niedzielę w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie był działaczem partii Kukiz'15. W dniu 15 listopada 2016 r. po zatrzymaniu dzień wcześniej przez policję, celem doprowadzenia do odbycia kary 25 dni aresztu, dokonał próby samobójczej w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych w garwolińskiej komendzie powiatowej policji.

Politycy Kukiz'15 chcą by w sprawę wyjaśnienia śmierci działacza włączyły się władze państwowe oraz by śledztwem zajęła się prokuratura wyższego rzędu, a nie Prokuratura Rejonowa w Garwolinie.

REKLAMA:


Zdaniem poseł Anny Siarkowskiej Ireneusz F. był mocno skonfliktowany z garwolińską policją, był wielokrotnie karany mandatami za drobne wykroczenia jak: niezapięcie pasów oraz niestosowanie się do znaków drogowych. Kara, którą miał odbyć – 25 dni aresztu – według poseł była konsekwencją właśnie niezapłaconego mandatu. Parlamentarzystka zaznaczyła też, że otrzymała informację od rodziny o siniakach na plecach i łydce na ciele Ireneusza F.

Politycy Kukiz'15 nie wierzą, że Ireneusz F. chciał popełnić samobójstwo.

Aktualizacja 13.27 22 listopada 2016 r.

Na swoim Facebooku poseł Siarkowska zamieściła wpis:

"Irek F., działacz Kukiz '15 z powiatu garwolińskiego nie żyje. Zmarł w niedzielę w szpitalu, do którego trafił po rzekomej próbie samobójczej w garwolińskim areszcie.

Irek do aresztu trafił celem odbycia kary 25 dni pozbawienia wolności. Karę wymierzył mu sąd, ponieważ Irek odmówił opłacenia grzywny, którą otrzymał za zignorowanie znaku drogowego. Irek się czuł niewinny, podnosił, że znak był zasłonięty i uważał, że jeśli opłaci grzywnę, to byłoby to tożsame z przyznaniem się do winy.

Od rodziny Irka wiemy, że od lat był on skonfliktowany z garwolińską policją. Podobno lokalni policjanci karali go stale mandatami za różne drobne wykroczenia drogowe - za niezapięte pasy w samochodzie, za przejście przez ulicę poza miejscem wyznaczonym. Był na tzw. cenzurowanym. Nawet jak szedł spokojnie po chodniku, policjanci potrafili go zatrzymać i wylegitymować.

Irek do aresztu garwolińskiego trafił tydzień temu w poniedziałek. Miał zostać przewieziony do więzienia w Siedlcach. Ostatecznie jednak, zamiast do Siedlec, trafił do szpitala w Garwolinie, po rzekomej próbie samobójczej. Rzekomej, bo w wersję samobójstwa nie potrafi uwierzyć ani rodzina, ani osoby, które Irka znały.

W czasie, gdy przebywał w szpitalu na OIOM-ie, odwiedziła go rodzina. Najbliżsi zauważyli na jego ciele siniaki, w okolicach nerek i na łydce, niewiadomego pochodzenia. Lekarze odmówili wykonania obdukcji na prośbę rodziny mówiąc, że potrzebna jest zgoda prokuratora.

Wobec powyższego:
1) Chcemy, żeby jak najszybciej wyjaśniono, co się wydarzyło na komendzie w Garwolinie. Znaliśmy Irka i wiemy, że to nie był człowiek, który targnąłby się na swoje życie w wyniku kary 25 dni aresztu.

2) Apelujemy o wyłączenie ze sprawy prokuratury rejonowej w Garwolinie i przekazanie śledztwa prokuraturze okręgowej.

3) Apelujemy o zabezpieczenie nagrań z monitoringu w komendzie, monitoringu miejskiego oraz, jeśli był, z monitoringu w radiowozie a także o udostępnienie tych materiałów rodzinie.

4) Prosimy o objęcie osobistym nadzorem śledztwa przez Prokuratora Generanego ministra Zbigniewa Ziobro zaś szefa MSWiA, ministra Mariusza Błaszczaka, o rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego w garwolińskiej Policji."


źródło: PAP, wpolityce.pl/własne
zdjęcie:własne/FBAnna Siarkowska


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Policja (, #IP 7ce05e1b99) Odpowiedz

Nareszcie zajmiemy się darmozjadami.

Pytanie (, #IP 6ce7b3157a) Odpowiedz

Czy to prawda że były komendant policji miał sprawę w sądzie pracy w Siedlcach z osobą niepełnosprawną

Przykre. (, #IP e4b8f991f8) Odpowiedz

Trafił z policji na garwoliński OIOM? To jak z deszczu pod rynnę. Ci lekarze pewnie nie umieli zrobić obdukcji. Założę się, że nie jest do tego potrzebny żaden wniosek prokuratora. Dobrze byłoby przyjrzeć się nie tylko policji, ale też szpitalowi!

Tak jest (, #IP ec81f0e55b) Odpowiedz

Szczególnie sprawdzić wykaz połączeń policjantów ze szpitalem i lekarzami oraz czy były osobiste spotkania .

ŻLE (, #IP ec81f0e55b) Odpowiedz

Ja bym sprawdził i monitoring szpitalny w połączeniu z bilingami pracownikow szpitala oraz policji jak też szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości .Zobrazowało by to wiele.

xxx (, #IP 07d3c7e766) Odpowiedz

Nie pierwszy raz w tej komendzie dzieją sie takue rzeczy. Bardzo dobrze może wreszcie ktos zrobi pirzadek z ta pseudo policja bo juz ktorys raz wynikaja tam kompromitujace policje sytuacje

uuuuu (, #IP 4fdac5b9f1) Odpowiedz

uuuuuu dzieje sie dzieje. A nóż coś się wydzieje.

(, #IP b0749b93fc) Odpowiedz

O prosze! Pani Posel stara sie zrobic cos dobrego! Normalnie nie wierze w to. Zwlaszcza ze Pani Posel podpisala sie pod projektem ustawy aborcyjnej umozliwiajacej karanie kobiety za ewentulalne poronienie lub usuniecie ciazy! Irek nie zasluzyl na takie traktowanie i to MUSI ZOSTAC WYJASNIONE. Zwlaszcza ze jak trzeba przymknac bandziora to policji niema radz sobie sam!

W końcu.... (, #IP 6fc7d92f28) Odpowiedz

To że źle traktuje się osoby zatrzymane to od dawna wiadomo,tyle tylko że zwykły człowiek przegrywa bo jest tylko człowiekiem.

(, #IP b93a38f2ff) Odpowiedz

bez przesady

Bywa (, #IP ec81f0e55b) Odpowiedz

Zawsze nie ale bywa . Są tacy którym nie dadzą rady ale zwykły człowiek z reguły ma przechlapane .

Nieco podobna historia (, #IP 1886544e8b) Odpowiedz

Policja wymaga głębokiej reformy... https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fdaniel.bienkiewicz%2Fposts%2F1213219275411756&width=500