KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Od czego zależy wartość mieszkania?

Dodano:
garwolin - Od czego zależy wartość mieszkania?

Rynek pierwotny i wtórny nieruchomości obecnie przeżywa ogromny rozkwit. Nieustannie odbywają się transakcje kupna i sprzedaży mieszkań. Każdemu zależy, aby jak najkorzystniej kupić, a sprzedać z zyskiem. Jednak cena lokali zależy od bardzo wielu czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, szykując się do transakcji. Oto, od czego zależy rynkowa wartość mieszkania.


Przede wszystkim metraż
Nie ulega wątpliwości, że jednym z podstawowych kryteriów wartości mieszkania jest jego metraż. Im większa powierzchnia (należy mieć na uwadze, że liczy się tylko powierzchnia użytkowa pomieszczeń), tym oczywiście wyższa cena. W większym lokalu można się łatwiej urządzić, a komfort mieszkania jest wyższy. Liczy się także kubatura (wyższe mieszkania, jako przestronniejsze, są droższe).

Lokalizacja a cena mieszkania
Najważniejsza kwestią zaraz po metrażu jest lokalizacja nieruchomości. Tutaj bierze się pod uwagę wiele czynników, które mogą sprawić, że lokal będzie bardziej pożądany. Często drożej bywa w centrum, ale cenione są także miejsca położone blisko terenów zielonych czy obiektów użyteczności publicznej. Na cenę wpływa w widoczny sposób fakt, czy można łatwo dojechać do pracy i szkoły – w miejscach o słabej strukturze komunikacyjnej mieszkania są tańsze. Obecnie popularnością cieszą się nieruchomości znajdujące się w okolicy, która gwarantuje ciszę i spokój, co oznacza, że mniej zapłaci się za lokale umiejscowione w pobliżu arterii komunikacyjnych miast, torowisk, terenów przemysłowych. Więcej można przeczytać na stronie https://sonarhome.pl/lp/jak-sprawdzic-wartosc-mieszkania.

Które piętro jest najkorzystniejsze cenowo?
Zależy to oczywiście również od rodzaju budynku (blok, wieżowiec) i obecności w nim windy. W niższych nieruchomościach albo apartamentowcach najdroższe są parter i pierwsze piętro, ponieważ dotarcie do nich wiąże się ze sporą wygodą. Im wyżej, tym taniej. Inaczej bywa w wysokich blokach, zwłaszcza otoczonych drzewami, ponieważ zamiast ciemnego parteru, przyjemniej mieszkać w jasnym lokalu z ładnym widokiem i windą.

Stan lokalu i jego funkcjonalność
Lokal należy również ocenić pod kątem jego stanu oraz funkcjonalności. Tu również sprawdzić trzeba wiele kwestii, które składają się na wartość mieszkania. Po pierwsze liczy się stan całego budynku, jego wiek materiału, z jakiego został zbudowany. Po drugie na cenę wpływa stan techniczny mieszkania, jego wykończenie i fakt, jak dużego remontu wymaga. W kwestii funkcjonalności cena zależy od rozkładu pomieszczeń, zwłaszcza rozwiązań związanych z kuchnią czy łazienką.

Opłaty za lokal i stan prawny a jego cena
Opłaty, jakie należy comiesięcznie wnosić za mieszkanie również wpływają na wartość nieruchomości. Warto zasięgnąć opinii sąsiadów, ale przede wszystkim informacji o wysokości kosztów stałych w administracji budynku. Cenę mieszkania znacznie obniżają obciążenia hipoteczne, wieczyste prawo do użytkowania oraz służebności. Więcej na stronie https://sonarhome.pl/lp/co-obniza-wartosc-mieszkania.

Kto wycenia mieszkanie?
Przed sprzedażą nieruchomości należy wycenić jej wartość, by móc zaproponować kupującym odpowiednią cenę. Kosztorysu można dokonać samodzielnie, porównując zbliżone oferty lub skorzystać z darmowej wyceniarki sonarhome.pl/. Wiele osób powierza to zadanie pośrednikowi agencji nieruchomości, a przy konieczności wyceny lokalu w przypadku darowizny czy spadku, dokonuje tego rzeczoznawca majątkowy. Więcej informacji można znaleźć pod adresem https://sonarhome.pl/lp/jak-wycenic-mieszkanie-wartosc-mieszkania.

Wartość mieszkania zależy od wielu kwestii, dlatego zdarza się, że nieruchomości, które wydają się zupełnie podobne pod wieloma parametrami, mają znacznie różniące się ceny. Najważniejsze, aby i kupujący i sprzedający byli świadomi tych zależności, by mogli podejmować właściwe decyzje.

Artykuł sponsorowany