KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Studia zaoczne - fakty i mity

Dodano:
garwolin - Studia zaoczne - fakty i mity

Kończąc szkołę średnią wielu z nas decyduje się pójść dalej wybierając uczelnie wyższą. Często już mamy pomysł, co chcielibyśmy studiować, jednak nie wiemy, czy zdecydować się na studia dzienne czy zaoczne. Z jednej strony studia dzienne to fajna sprawa, w dodatku są one w większości przypadkach darmowe

Kończąc szkołę średnią wielu z nas decyduje się pójść dalej wybierając uczelnie wyższą. Często już mamy pomysł, co chcielibyśmy studiować, jednak nie wiemy, czy zdecydować się na studia dzienne czy zaoczne. Z jednej strony studia dzienne to fajna sprawa, w dodatku są one w większości przypadkach darmowe. Z drugiej natomiast studia zaoczne, czyli studiowanie weekendami. Druga opcja umożliwia nam podjęcie pracy, a jak wiadomo studentom ciężko utrzymać się na własny rachunek, zwłaszcza, że w większości przypadków młodzi ludzie przybywają z małych miejscowości do dużych miast. Niestety trzeba liczyć się z tym, że taki wybór to dodatkowe koszty. O studiach mówi się różne rzeczy, wiele z nich dowiadujemy się od znajomych, czy także z internetu. Nie wszystkie z tych wiadomości są prawdziwe, dlatego zanim uwierzymy w jakąś studencką przypowieść, należy zrobić własne dokładne przeszukiwanie.

Mity o studiach zaocznych

Kiedy już przesiejemy wszystkie zebrane wiadomości na temat studiów zaocznych należy to wszystko sobie rozdzielić na mity i fakty. Zacznijmy zatem od mitów. Nieprawdą jest to, że studia zaoczne są skierowane dla osób dorosłych. Zarówno osoby młode, jak i starsze mogą zdecydować się na tę formę nauki, która jest idealna dla osób, które chcą równolegle zacząć pracować, a także dla tych, którzy znajdują się w sytuacji, która nie umożliwia im studiowania dziennego np. kobiety w ciąży. Kolejnym mitem jest, iż takie studia są bardzo drogie, Ile kosztują studia zaoczne? Faktem jest, że nie są to groszowe sprawy, ale nie można też mówić, że kosztują majątek. Trudno jest wyznaczyć jednoznaczną kwotę, gdyż to wszystko zależy od uczelni, a także wybranego kierunku. Nieprawdą jest także to, że na studiach zaocznych niczego się nie nauczymy przez małą ilość godzin spędzonych na uczelni. Różnią się one formą od studiów dziennych, ale to wcale nie oznacza, że zajęć, jak i nauki jest mniej. Tok nauczania oraz materiał jest dokładnie taki sam. 
Jeśli kiedykolwiek spotkasz się z tymi stwierdzeniami od znajomych, czy gdziekolwiek indziej, pamiętaj, że są to informacje wyssane palca i nie należy się nimi kierować przy wyborze studiów zaocznych.

Szeroką ofertą studiów zaocznych znajdziesz w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Fakty o studiach zaocznych
Studia zaoczne, to wyłączne studiowanie tylko weekendami, które przeważnie się odbywa dwa weekendy w miesiącu. Często osoby, które decydują się na taki tryb, nastawia się na kontynuację wyższego wykształcenia lub przekształcenie się. Skupiamy się wtedy wówczas na ścieżce zawodowej i karierze niż na nauce w ciągu tygodnia. Studia zaoczne przy znacznie mniejszej ilości godzin spędzonych na uczelni dają tak samo sporą dawkę wiedzy, co powoduje, że studiowanie może okazać się cięższe niż przy studiach dziennych. Z drugiej strony, nie wymagają od nas codziennego wstawania i spędzania czasu na uczelni. Co najważniejsze uczymy się wtedy większej odpowiedzialności i znacznie więcej nauki odbywa się w trybie samokształcenia.

Studia dzienne czy zaoczne?

Studia dzienne pozwalają nam zachować jeszcze resztki beztroskiego życia, ponieważ jedyne co jest w naszym obowiązku to nauka i studia. Poza tym mamy zdecydowanie więcej wolnego czasu. Jednak w tym przypadku musimy się nastawić na intensywną naukę. Natomiast studia zaoczne są bardziej skierowane do osób samodzielnych, które decydują się już na w pełni na dorosłe życie, chcą pracować. To sprawia, że nie tylko nauka jest wtedy naszym priorytetem, ale także inne obowiązki. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, każdy kto wybiera się na studia, musi zastanowić się, czego tak naprawdę oczekuję i podjąć właściwą decyzję. 

Artykuł sponsorowany