KurierGarwoliński.pl

bedok styczen 2020

Rozrywka | Kultura Garwolin

W Górznie odbył się niezwykły Koncert Historyczno-Karnawałowy

Dodano:
garwolin - W Górznie odbył się niezwykły Koncert Historyczno-Karnawałowy

2 lutego na hali sportowej w Górznie odbył się koncert „Podróż do krainy muzyki” zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski. W programie znalazły się pieśni patriotyczne, historyczne i wojskowe oraz utwory karnawałowe.


Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zabrał nas w wokalno-taneczną podróż, której początki sięgnęły dziewiętnastowiecznej pieśni romantycznej. W pierwszej części programu  odnaleźliśmy pieśni Stanisława Moniuszki o charakterze narodowym. Oprócz muzyki wokalnej Moniuszki rozbrzmiewały także fragmenty jego wielkich kompozycji operowych, w których nie zabrakło polskich tańców narodowych – poloneza czy mazura – tańczonych w tradycyjnych kontuszach szlacheckich.

Z dworu szlacheckiego ówczesnej Polski przenieśliśmy się do Wiednia, skąd zabrzmiały znane operetkowe arie i duety okraszone pięknymi strojami śpiewaków i tancerzy. Rozbrzmiewała  również hiszpańska Granada.

Całość zwieńczyła współczesna forma opery i operetki – amerykański musical, który swoimi korzeniami sięga do tradycji XIX-wiecznych teatrów europejskich. Łączy on muzykę, piosenkę, dialogi mówione i taniec w jedną, spójną całość. Tu już odważnie splatała się miłość, nienawiść, odwaga czy gniew, a muzyka stała się dla słuchacza niezbędnym dopełnieniem.

W wydarzeniu udział wzięli: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Orzełowska, starosta garwoliński Mirosław Walicki, wicestarosta Iwona Kurowska, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak, przewodniczący rady gminy Górzno Krzysztof Skwarek, wójt gminy Żelechów Jacek Bogusz, przedstawiciele duchowieństwa i oczywiście mieszkańcy gminy Górzno.

REKLAMA:


Głównym celem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo.

Swoją działalnością Zespół od ponad kilkudziesięciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej oraz innych państw cudzoziemskich. Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami.

Przedmiotem działalności Zespołu jest opracowywanie programów artystycznych i organizowanie koncertów m.in. estradowych, plenerowych, kameralnych, symfonicznych, solistycznych i chóralnych. Z Zespołem współpracują również uznani artyści scen polskich – śpiewacy, piosenkarze, tancerze i aktorzy. Zespół prowadzi działalność promocyjną i wydawniczą oraz upowszechnia twórczość artystyczną kierowaną do wielopokoleniowej widowni.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory o tematyce religijnej, począwszy od Bogurodzicy po msze i pieśni kościelne. Artyści w mundurach występują także w kościołach biorąc udział w różnotematycznych uroczystościach narodowych i religijnych.

Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Jako instytucja wojskowa za swoje podstawowe zadanie uznaje koncerty poświęcone historii i tradycjom oręża polskiego. Niewiele bowiem krajów ma tak bogatą, jak Polska, historię walk orężnych oraz tradycję barw, broni i rynsztunku. Prezentowane widowiska artystyczne, koncerty i przedstawienia widzowie, tak w kraju jak i poza jego granicami, przyjmują z aplauzem, ceniąc wysoko profesjonalizm, talent i elegancję artystów. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programach znajdują miejsce nowe utwory, także z gatunku muzyki pop. Uznanie dla artystów Zespołu wielokrotnie wyrażali wielcy tego świata – prezydenci, premierzy, koronowane głowy i hierarchowie Kościoła.

Źródło: własne/rzaw.pl
zdjęcia: AS


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 220

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

mieszkanka (, #IP 0a337af6d9) Odpowiedz

Serce się raduje, że takie koncerty coraz częściej odbywają się w Naszej Gminie. Oby więcej takich inicjatyw. Brawa dla Włodarza.