Przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach już po raz trzeci spotkali się hodowcy koni z całego kraju, by wziąć udział w pokazach i wyścigach zaprzęgowych. III Regionalne Święto Hodowców Koni odbyło się w ubiegłą niedzielę. Podczas imprezy mieszkańcy powiatu garwolińskiego zobaczyli wiele atrakcji, w tym pokazy z powozem zaprzęgów, pokazy hodowlane i pokazy kaskadera. Odbyły się również wyścigi zaprzęgowe.
Pierwszym punktem niedzielnego święta było nabożeństwo, które koncelebrował biskup Piotr Sawczuk. Następnie uczestnicy wydarzenia przenieśli się na tereny naprzeciwko Sanktuarium.
Podczas pokazów oceniane były konie prowadzone w ręku w stępie i kłusie. W elemencie „wrażenie ogólne” pod uwagę brane były: pielęgnacja (czystość sierści, ogona, stan grzywy, korekcja kopyt), kondycja (otłuszczenie, słaba kondycja, zarobaczenie), limfatyczność (opoje, wypryski, suchość stawów), nakostniaki, przygotowanie konia do prezentacji w ręku, współpraca konia z prezenterem.
Jury w składzie: przewodnicząca Katarzyna Roman, Magdalena Fijołek i Rafał Fijołek pierwsze miejsce w kategorii „klacze zimnokrwiste” przyznało klaczy Arsa Jerzego Kondratiuka z Podlasia, drugie klaczy Utopie de la Croix Andrzeja Pudło z miejscowości Dębówka (gmina Trojanów), a trzecie uzyskały klacze Astra Krystyny Augustynowicz z Raczek Elląskich i Rysa Grzegorza Kosyry z Samorządek Kolonii gmina Górzno.
W kategorii „klaczy śląskich” zwyciężyła klacz Elektra Romana Kowalskiego z Puznówki (gmina Pilawa), drugie miejsce zajęła klacz Ebola tego samego hodowcy, a trzecie klacze: Finezja Mirosława Barszcza z gminy Żelechów i Iskra Franciszka Wirtka z Garwolina.
@@@
Podczas niedzielnej imprezy odbył się również wyścig zaprzęgów o Puchar Wójta Gminy Garwolin. W wyścigu udział wzięło 8 zaprzęgów. Najlepsi okazali się kolejno od pierwszego miejsca: Marek Mikulski 23,87 sekundy, Rafał Zawadka 26,65 sekundy i Zbigniew Aniszewski 26,67 sekundy.
Piękny pokaz powożenia zaprzęgów Wyższej Szkoły Powożenia Tradycyjnego dali powożący ze Stadniny M.K. Szuster z Budzisk.
Kilka słów o sędziach
Przewodnicząca komisji sędziowskiej mgr inż. Katarzyna Roman obecnie prowadzi Stajnię u Romanów w Przesnyszu. Pracowała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w katedrze hodowli koni, Warmińsko-Mazurskim Związku Hodowców Koni , Wojewódzkim Związku Hodowców Koni w Warszawie.
Magdalena i Rafał Fijołek prowadzą gospodarstwo rolne w Feliksowie w powiecie sochaczewskim o profilu hodowla koni zimnokrwistych i bydła mięsnego. Pani Magdalena jest absolwentką zootechniki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pracowała w Warmińsko-Mazurskim Związku Hodowców Koni, a w latach 2005-2014 była pracownikiem WZHK Warszawa pełniąc przez rok funkcję p.o. kierownika. Pan Rafał jest III pokoleniem hodowców w rodzinie Fijołków. Obecnie hodowla koni zimnokrwistych opiera się na 8 klaczach, z których wszystkie urodziły się w gospodarstwie pana Rafała. Od 20 lat w Feliksowie prowadzony jest również punkt kopulacyjny. W latach 2005-2015 pan Rafał był pracownikiem WZHK Warszawa. Obecnie już drugą kadencje pełni funkcje prezesa Sochaczewsko-Żyrardowskiego Terenowego Koła Hodowców Koni Zimnokrwistych.
Komentarze (0)