Dlaczego ćwiczenia na mięśnie pleców są takie ważne?
Mięśnie pleców i brzucha tworzą razem trzon i podporę całej sylwetki. Ochraniają kręgosłup i narządy wewnętrzne. Odpowiadają również za prawidłową postawę ciała. Należy pamiętać, że mięśnie znajdujące się na plecach są zaangażowane w większość czynności, które wykonujemy na co dzień. Łatwo więc o ich przeciążenie. Niewyćwiczone mięśnie pleców kurczą się i sztywnieją. Jeśli natomiast będziesz systematycznie wzmacniać tę partię ciała, pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia napięcia. Łatwiej będzie ci też utrzymywać wyprostowaną postawę.
Osoby aktywne fizycznie mogą ćwiczyć mięśnie pleców, aby poprawić swoje wyniki sportowe. Silne plecy pozwalają poprawnie wykonywać ćwiczenia innych grup mięśniowych, dając im solidne podparcie. Rehabilitanci zalecają nieraz trening pleców, by zminimalizować ryzyko schorzeń grzbietu, obręczy barkowej i biodrowej. To jednak nie wszystkie korzyści, które wynikają z ćwiczeń na kręgosłup. W związku z tym, że plecy zajmują sporą powierzchnię ciała, ćwiczenie ich wymaga intensywnego wysiłku. Jeżeli więc chcesz poprawić swój metabolizm i zrzucić kilka kilogramów, koniecznie uzupełnij swój trening o wzmacnianie mięśni grzbietu! Przykładowe ćwiczenia na plecy znajdziesz tutaj: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-plecy.
Jak wykonywać ćwiczenia na plecy, by były bezpieczne i efektywne?
Zanim zaczniesz ćwiczyć mięśnie grzbietu, upewnij się, że jest to dla ciebie bezpieczne. Jeśli zmagasz się z częstym bólem kręgosłupa lub cierpisz na jakieś schorzenie, najlepiej będzie skonsultować się z fizjoterapeutą jeszcze przed ustaleniem planu treningowego. Wybierz takie ćwiczenia, które są dopasowane do twojej kondycji i stanu zdrowia. Tak jak każdy trening, ćwiczenia na plecy należy zacząć od krótkiej rozgrzewki. Ogromnie ważne jest zachowanie odpowiedniej techniki przy wykonywaniu poszczególnych ruchów. W przeciwnym razie możesz nabawić się kontuzji, zwłaszcza w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W czasie ćwiczeń utrzymuj plecy w naturalnej, prostej pozycji. Zbyt mocne zaokrąglenie kręgosłupa lub nadmierne wygięcie go do tyłu potęguje ryzyko groźnych urazów. Zmniejsza także efektywność treningu.
Trening mięśni grzbietu - jakich błędów unikać?
Trenerzy zalecają nie skupiać się wyłącznie na jednej partii ciała, ale dbać o równomierne wzmocnienie wszystkich mięśni. Dlatego trening na plecy uzupełnij ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie brzucha, pośladków i ud. W ten sposób poprawisz mobilność całego ciała. Jednym z najczęstszych błędów popełnianym przez osoby początkujące jest także brak kontroli nad ustawieniem głowy podczas wykonywania ćwiczeń. Odginanie karku może spowodować jego przeciążenie, a w konsekwencji sztywność i ból. W trakcie treningu zwracaj uwagę na to, w jakim położeniu znajdują się twoje łopatki. Powinny być ściągnięte do siebie i delikatnie skierowane w dół, aby otworzyć klatkę piersiową. Ich prawidłowa praca ma duży wpływ na skuteczność ćwiczeń na plecy.@@@
Komentarze (0)