Przyjazd na Olimpiadę, której podstawową dyscypliną będzie piłka nożna zapowiedziało 16 drużyn z całej Polski. Największymi faworytami są zespoły ze Stalowej Woli – czterokrotny zwycięzca turnieju, oraz czarny koń rozgrywek drużyna z Górek. Obok piłki nożnej rozgrywany będzie również turniej tenisa stołowego, oraz tak zwany “pięciobój niezwykły” - kto chce zobaczyć na czym polega ta dyscyplina niech w najbliższych dniach pojawi się w Górkach.
Reporter Grajdol.pl był dzisiaj w Górkach i rozmawiał z trenującymi tam zawodnikami. Wszyscy nie mogą doczekać się już meczy. Miejsca rywalizacji są gotowe i wszyscy z niecierpliwością czekają tylko na przyjazd ostatnich gości.
Nasz reporter rozmawiał z proboszczem parafii - księdzem Pawłem Nowogórskim, od którego dowiedział się, że chłopcy biorący udział w rozgrywkach są w większości ministrantami lub wychowankami Michalickich parafii w całej Polsce. - Tylko w niewielkiej części ponoszą oni opłaty związane z przyjazdem i pobytem, tak by czuli się odpowiedzialni za dzieło Olimpiady - powiedział naszemu reporterowi Nowogórski. Proboszcz podkreślił także, że udział w rozgrywkach mogą wziąć wszyscy chłopcy, którzy respektują ich katolicki charakter.
Duchowym ojcem całego dzieła jest ksiądz biskup Jan Chrapek, który będąc w latach 1986 – 1992 generałem zakonu Michalitów podsunął myśl, która właśnie obecnie jest realizowana. Pierwsza Olimpiada odbyła się już po tragicznej śmierci biskupa Chrapka.
Największym zapaleńcem i twórcą olimpiady jest ksiądz Krzysztof Poświata, który wraz z innymi braćmi - księdzem Tomaszem Wilisowskim i księdzem Romanem Tupaj, realizuje dzieło wychowania oraz kształcenia umysłu i charakteru poprzez sport.
Wychowanie poprzez sport, teatr, muzykę, to założenia pedagogiki błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, założyciela zgromadzenia Michalitów. Takie właśnie hasła realizują obecnie bracia z Górek organizując Michalicką Olimpiadę Sportową.
Boisko musi być cały czas zajęte, bo “Gdy boisko jest puste diabeł ma pełne ręce roboty” - powiedział kiedyś św. Jan Bosko. Młodzi chłopcy muszą wyładować energię. Jeśli nie odbędzie się to na boisku to odbędzie się w innym miejscu.
Czas olimpiady to nie tylko sport to również wiele innych, ciekawych spotkań. Każdego roku młodzi ludzie mogą spotkać się ze znaną postacią związaną ze sportem – w poprzednich latach byli to Marek Citko i Przemysław Babiarz. W tym roku uczestnicy Olimpiady będą mogli porozmawiać z Romanem Koseckim.
Oto drużyny biorące dział w zawodach:
1. Anioły Toruń
2. Nadzieja Oratorium Stalowa Wola
3. Gumisie Marianów
4. Orły Piotrusia (Stalowa Wola)
5. Oratorium Toruń
6. Błękitna Jedynka (Górsk)
7. Sami swoi Pawlikowice (DDz Moja Rodzina)
8. KLAN Słupno – Struga
9. Skalni Gorzków
10. Concordia Pawlikowice
11. PKS Zwola
12. Przemyskie Niedźwiadki (Prałkowce)
13. Piastovia - Miejsce Piastowe
14. Michałki Warszawa
15. FC Piast Miejsce Piastowe (Zespół Szkół im. Ks. Markiewicza)
16. Płomień Górki
Organizatorzy są bardzo wdzięczni rodzinom państwa Pyzów i Parolów za bezinteresowną pomoc w zakwaterowaniu zawodników. P R O G R A M VI MICHALICKIEJ OLIMPIADY SPORTOWEJ IM. BPA JANA CHRAPKA Wtorek, 29 kwietnia 2008 Przyjazd i rejestracja do godz. 18.00 18.00 – Kolacja 19.00 – Msza święta na rozpoczęcie Olimpiady. Homilia Nie nam, Panie, daj sławę! (ks. Tomasz Wilisowski CSMA) 20.30 – Losowanie grup do Turnieju Piłki Nożnej i omówienie regulaminu zawodów Środa, 30 kwietnia 2008 7.30 – Modlitwy poranne i Msza święta. Homilia Dzień ponad wszystkie dni (ks. Piotr Bulanda CSMA) 8.45 – Śniadanie 9.30 – Rozgrywki piłkarskie 13.30 – Obiad 15.00 – Rozgrywki piłkarskie 19.00 – Kolacja 20.00 – Modlitwy wieczorne, śpiew, rachunek sumienia na zakończenie dnia i Apel Jasnogórski 20.30 – Mecz półfinałowy Ligi Mistrzów: Liverpool – Chelsea Londyn Czwartek, 1 maja 2008 7.30 – Modlitwy poranne i Msza święta. Homilia Wierność i czystość - dwa oblicza wielkości człowieka (ks. Eugeniusz Dziedzic CSMA) 8.45 – Śniadanie 9.30 – Rozgrywki piłkarskie Rozpoczęcie turnieju tenisa stołowego 13.30 – Obiad 15.00 – Rozgrywki piłkarskie 19.00 – Kolacja 20.00 – Modlitwy wieczorne, śpiew, rachunek sumienia na zakończenie dnia i Apel Jasnogórski 20.30 – Spotkanie z ROMANEM KOSECKIM, jednym z najpopularniejszym piłkarzy polskich, obecnie działaczem sportowym Piątek, 2 maja 2008 7.30 – Modlitwy poranne i Msza święta. Homilia Sport to zdrowie (ks. Krzysztof Winiarski CSMA) 8.45 – Śniadanie 9.30 – Rozgrywki piłkarskie 13.30 – Obiad 15.00 – Pięciobój niezwykły (bieg przełajowy, rzut lotką do tarczy, slalom z piłką, pchnięcie kulą i skok w dal) 17.00 – Mecz: opiekunowie contra uczestnicy Olimpiady 19.00 – Kolacja 20.00 – Modlitwy wieczorne, śpiew, rachunek sumienia na zakończenie dnia i Apel Jasnogórski 20.30 – „Gol II”, czyli zapierające dech w piersiach spotkania piłkarskie, prawdziwe emocje oraz prawdziwe legendy murawy w jednym filmie! Sobota, 3 maja 2008 8.00 – Modlitwy poranne i śniadanie 9.30 – Rozgrywki piłkarskie: mecz o III miejsce oraz wielki finał Turnieju Piłki Nożnej 12.00 – Msza święta na zakończenie Olimpiady. Przewodniczy Ojciec Generał ks. Kazimierz Radzik CSMA. Rozdanie pucharów, nagród, dyplomów i medali 13.30 – Obiad i wyjazd… do następnego roku!
Komentarze (0)