W ostatnim tygodniu zgłoszono dwa przypadki wykrycia materiału genetycznego przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) w Polsce.
W pierwszym przypadku, u osoby zamieszkałej w woj. zachodniopomorskim w wyniku przeprowadzonych badań, wykluczono wystąpienie cholery. Stwierdzono WIBRIOZĘ, czyli zakażenie przecinkowcem cholery nie produkującym toksyny. U żadnej z osób objętych kwarantanną i nadzorem sanitarnym nie rozwinęły się objawy tej choroby, w związku z tym zakończono postępowanie sanitarne.
Drugi niepowiązany przypadek dotyczy osoby zamieszkałej w woj. lubelskim, u której łagodny przebieg choroby wskazuje na WIBRIOZĘ. Do czasu zakończenia badań mikrobiologicznych, wdrożono prewencyjną 5-dniową kwarantannę domową dla osób z najbliższego kontaktu.
O chorobie
Wibrioza to zakażenie wywołane przez przecinkowce, które nie wytwarzają toksyny cholerycznej, ale mogą powodować objawowe zakażenia, głównie przewodu pokarmowego. Zakażenia te przenoszą się drogą pokarmową, głównie przez skażoną wodę i żywność. Okres wylęgania wynosi 3-5 dni. Główne objawy to bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka, osłabienie.
W Polsce od wielu lat obserwuje się okresowo występowanie nietoksynotwórczych przecinkowców w zbiornikach wodnych, szczególnie w sezonie letnim, gdy warunki środowiskowe sprzyjają namnażaniu tych bakterii w środowisku.
Nie stwierdza się obecnie zagrożenia epidemiologicznego dla społeczeństwa. - podkreślono w komunikacie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.