30 stycznia, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, w imieniu Prezydenta RP, uhonorował Srebrnym Krzyżem Zasługi 15 osób, w tym Elżbietę Woźniak-Sionek. Z wnioskiem o jej odznaczenie, przede wszystkim za działalność w związku, wystąpił Mirosław Widlicki, który jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa-Wschód. Uroczystość odbyła się w urzędzie wojewódzkim.
- To dla mnie ogromna satysfakcja, radość i uznanie za moją działalność społeczną na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z którym współpracuję od 1990 roku. - cieszy się Elżbieta Woźniak-Sionek, która od wielu lat z wielkim zaangażowaniem działa w związku razem z mężem Kazimierzem Sionkiem.
Elżbieta Woźniak-Sionek w 1983 roku ukończyła studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku i otrzymała tytuł magistra w zakresie pracy kulturalno – oświatowej. Jest absolwentką Policealnego Studium Bibliotekarskiego
w Warszawie i Liceum Ekonomicznego w Garwolinie. W 1994 roku ukończyła Podyplomowe Studia Kierowania Instytucjami Samorządowymi i Organizacjami Pozarządowymi przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Długoletni dyrektor instytucji kultury i współpracy z organizacjami pozarządowymi. W 1990 r., gdy pełniła funkcję dyrektora Ośrodka Kultury w Pilawie, współpracę w Związku zaproponował jej Edmunt Muszyński, ówczesny prezes ŚZŻAK Okręgu Warszawa-Wschód.
Od 1996 roku do 2015 roku była koordynatorem badań etnologicznych prowadzonych ze studentami na terenie powiatu garwolińskiego przez pracowników naukowych Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego z którymi zrealizowała kilkuletni cykl badań na temat przeobrażeń społeczno – kulturowych powiatu garwolińskiego. Zbieranie materiałów źródłowych dotyczących przemian w tradycji
i współczesnej społeczności lokalnej, problematyki społeczno – kulturalnej gmin, funkcjonowania organizacji społecznych oraz pomocy wzajemnej, było to możliwe dzięki jej osobistemu zaangażowaniu i właściwej współpracy.
W ostatnich latach, w związku z pracą w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej - w Departamencie Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Departamencie Społeczeństwa Obywatelskiego, posiadając dużą wiedzą i doświadczenie w zakresie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) oraz programów rządowych, wspiera wszelkie inicjatywy zmierzające do ułatwiania społecznej integracji i pobudzania aktywnego, kreatywnego uczestnictwa wszystkich grup wiekowych i zawodowych w środowisku lokalnym w dziedzinie edukacji, pomocy społecznej i animacji społeczno kulturalnej. Na szczególne uznanie zasługuje edukacja i działania na rzecz kultywowania tradycji polskiej wśród dzieci i młodzieży. Poprzez swoją działalność społeczną i zawodową kultywuje pamięć bohaterów, krzewi patriotyzm i daje kolejnym pokoleniom przykład oddania Ojczyźnie.
Co znalazło się w uzasadnieniu wniosku?
"Elżbieta Wożniak-Sionek od wielu lat jest nieformalnym ambasadorem programu Mazowsze Lokalnie, wspiera aktywnych ludzi, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności lokalnej. Obecnie wiceprezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód „Gołąb” Garwolin od marca 2016 roku, wcześniej Rzecznik ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” Garwolin do współpracy z mediami. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa-Wschód w Warszawie. Od 1990 roku stale współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa-Wschód. Ma wiele zasług w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski. Jako dyrektor Ośrodka Kultury w Pilawie, następnie w Parysowie była współorganizatorem wielu uroczystości patriotyczno-religijnych na terenie powiatu garwolińskiego, które osobiście prowadziła. Jej działalność to pielęgnowanie pamięci o kombatantach i szczególna współpraca z kombatantami. Nieocenione zasługi w sprawach organizacyjnych przy budowie pomników i tablic poświęconych pamięci Żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków w Pilawie, Parysowie, Łukówcu, Rębkowie, Mariańskim Porzeczu, Uninie i Garwolinie. Wielki wkład pracy przy nadaniu imienia Armii Krajowej Szkole Podstawowej w Parysowie w dniu 14 czerwca 1998 roku. Na wielkie uznanie zasługuje profesjonalnie zorganizowana i poprowadzona Uroczystość Poświęcenia Sztandaru ŚZŻAK Okręgu Warszawa-Wschód, która odbyła się w Parysowie w 2000 roku. Stale współpracowała i wspierała działania ŚZŻAK, Związków i Stowarzyszeń Kombatanckich na terenie powiatu garwolińskiego jako Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Garwolinie, odpowiedzialna była za współpracę z kombatantami. Organizowała i uczestniczyła w Uroczystościach i spotkaniach z kombatantami, pomagała rozwiązywać nurtujące ich problemy. Dzięki jej zaangażowaniu i współpracy z młodzieżą w dniu 6 czerwca 2014 roku miała miejsce uroczystość odznaczenia Sztandaru Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Parysowie Medalem Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ciągła współpraca z młodzieżą i przekazywanie wartości patriotycznych, etosu Armii Krajowej, organizacja obchodów Konstytucji 3 Maja, 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Obchody utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i uroczyste obchody rocznicowe powstania Armii Krajowej. Na Zjeździe Okręgowym w 2024 została wybrana członkiem Prezydium ŚZŻAK Okręgu Warszawa-Wschód." - możemy przeczytać w uzasadnieniu wniosku.
Komentarze (0)