Zespół Proletaryat powstał w listopadzie 1987. W skład kapeli weszli byli muzycy grup: Zero i Nev: wokalista Tomasz Olejnik, gitarzysta Jarosław Siemienowicz, basista Dariusz Kacprzak i perkusista Robert Szymański, którego wkrótce zastąpił Zbigniew Marczyński. Szyamński wrócił do zespołu w 1994 roku, ale opuścił go ponownie po dwóch latach. Skład zespołu przechodził wiele zmian. Obecnie w Proletaryacie grają: Tomasz „Oley” Olejnik – śpiew (od 1987), Dariusz „Kacper” Kacprzak – gitara basowa (od 1987), Wiktor Daraszkiewicz – gitara (od 2008) Robert „Mały” Hajduk – perkusja (od 1996).
Podczas sobotniej nocy Proletaryat zagrał: „Nie wyrażam zgody”, „Inny ktoś”, „Tlen”, „Podły”, „Ofiarny stos”, „Tienanmen”, „Jak ptak”, „czyste ręce”, „Twarzą w twarz”, „1000 lat”, „Kolesie”, „Ziemi sól”, Hej naprzód marsz”.
Muzycy zadebiutowali w maju 1988, biorąc udział w jednym z lokalnych przeglądów. W 1989 zakwalifikowali się do festiwalu w Jarocinie, w którym wystąpili zdobywając Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy. W tym samym roku dokonali pierwszych nagrań, które ukazały się w Polsce (Kaszana Warsaw Factory) i we Francji (RIT Rec.) na kasecie Revolt.
W 1990 zespół wystąpił ponownie na festiwalu w Jarocinie, gdzie zdobył 3 nagrody (publiczności, organizatorów i dziennikarzy). Jeszcze przed występem na festiwalu grupa rozpoczęła prace na debiutanckim albumem Proletariat, który ukazał się w 1994 roku.
W 1999 roku ukazał się album Made in U.S.A., na którym pojawił się drugi gitarzysta Ireneusz Zugaj. Jesienią 2003 na 15-lecie istnienia zespołu ukazał się na CD materiał z kasety Revolt jako REVOLT (Special Edition 2003) uzupełniony dodatkowymi nagraniami dokonanymi na czasie. W 2006 ukazały się płyty ReC i Recycling. W tym samym roku odszedł z zespołu Jarosław Siemieniowicz, którego zastąpił Konrad „Wołowina” Jeremus. W 2008 Jeremusa zastąpił Wiktor Daraszkiewicz.
@@@
We wrześniu 2010 roku ukazała się kolejna płyta Proletaryatu zatytułowana „Prawda”, na której znalazło się 10 nowych kompozycji. Do dwóch utworów – „Ból” i „Ruchomy cel”, zespół nagrał teledyski.
Na koniec Acid Drinkers
Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół Acid Drinkers. Kapela zagrała takie utwory (w tym cztery z nowej płyty) jak: „25 cents for a riff”, „Me”, „anybody home”, „Waitin' 4 the hair”, „Don't drink evil things”, „Bad reputation”, „God hampered his life”, „Iq cyco”, „Pizza driver”, „United suicide legion”, „Drug dealer”, „The joker”, i „Fuck the violence”. Kapela zaprezentowała również trzy covery: „Hit the road jack” „Ring of fire” i Bad reputation”.
Acid Drinkers to dojrzały zespół będący w rewelacyjnej formie nieprzerwanie od 25 lat. - Panowie psują robotę Kazimierzowi Wielkiemu- zastają miasta murowane, a zostawiają zgruzowane. Objechali Polskę wzdłuż i wszerz grając ponad 1500 koncertów. Wiele z nich dziesiątki tysięcy fanów pamięta do dziś. Dali się również we znaki zagranicą - gdyby nie problemy wizowe 20 lat temu, mogliby być dzisiaj głównym towarem eksportowym kraju nad Wisłą. Ich popularność wyszła daleko poza scenę stricte metalową. Acid Drinkers to 4 osobowości, które wchodzą w skład dobrze naoliwionej i rozpędzonej maszyny – czytamy na stronie zespołu.
Zespół gra w składzie: Tomasz "Titus" Pukacki – lider, wokalista i basista, Dariusz "Popcorn" Popowicz – gitarzysta, Maciej "Ślimak" Starosta – perkusista i Wojciech "Jankiel" Moryto – gitarzysta – muzyczny geniusz, w zespole od 5 lat.
Acid Drinkers mają na koncie 17 płyt. Z każdej gali Fryderyków wychodzą z przynajmniej jedną statuetką. W 2011 rozbili bank zdobywając aż cztery- m. in. za Przebój i Grupę Roku. Płyta „Fishdick Zwei” z coverami znanych utworów zagranicznych artystów odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Utwór „Love Shack” przez 3 tygodnie wygrywał Listę Przebojów Trójki, zajmując pierwsze miejsce również w 1500. notowaniu.
W 2014 r. Acid Drinkers obchodził 25-lecie na scenie muzycznej.
Wcześniej przed Proletaryatem zagrali: Obsolence i grający hardrokową muzykę Tipsy Train. W piątek również nie brakowało wrażeń muzycznych. Przed publicznością w Nowym Puznowie Zagrali: „Funky Tank”, „Farben Lehre” i „Bracia Figo Fagot”.
W oparciu o materiały prasowe Acid Drinkers, Wikipedię (Proletaryat) i własne
reklama
Komentarze (0)