reklama

Jej prace zna cały świat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jej prace zna cały świat - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaEmilia Pyza (na zdjęciu z prawej), urodzona w 1988 r. artystka, absolwentka ASP mieszkająca w Górkach odnosi sukcesy na międzynarodowych konkursach. Swoje prace wystawiała m. in. we Włoszech, Niemczech, Czechach, USA i Słowenii. W wywiadzie udzielonym Kurierowi Garwolińskiemu opowiada o swoim zaangażowaniu w ŚDM (współtworzyła m. in. logotyp ŚDM) o udziale w uroczystościach w Krakowie oraz o pracy zawodowej.
reklama

KG: Jak to się stało, że zaangażowała się Pani w przygotowania ŚDM? Czym się Pani kierowała przy opracowywaniu logotypu ŚDM? Kto Pani pomagał?

EP: Mam kilku znajomych, który pracowali jako wolontariusze przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w Madrycie i w Rio. Po ogłoszeniu, że Kraków będzie gospodarzem tego wydarzenia w 2016 roku, zainspirowana opowieściami przyjaciół, również chciałam pomóc. Udało mi się zdobyć kontakt do rodzącego się dopiero komitetu organizacyjnego. Napisałam maila, zaproponowałam zdalną pomoc, a ta była potrzebna. Robiłam różne projekty, głównie do internetu pierwsze grafiki na profile społecznościowe, często we współpracy z innymi osobami (przykładowe grafiki na końcu tekstu).

Jeżeli chodzi o samo logo, to kiedy ogłoszono konkurs intensywnie myślałam nad projektem, ale czułam, że nic dobrego nie przychodzi mi do głowy. Jak się później okazało właśnie tak miało być. Wysłałam swoje propozycje, ale ostateczny wybór - po konsultacji z Watykanem - padł na projekt Moniki Rybczyńskiej. Pomysł Ryby - jak nazywają Monikę - przerósł wszystkie inne. Zresztą nic dziwnego, wymodliła go w Rzymie przy grobie Jana Pawła II. Genialna koncepcja potrzebowała kilku szlifów technicznych i w tym momencie poproszono mnie o pomoc. Na stronie krakow2016.com nazwana zostałam "dobrym duchem logo". Nad ostatecznym kształtem znaku pracowałyśmy razem. To było wyjątkowe doświadczenie. Monika jest pełna energii i ciągle w biegu, ja raczej pragmatyczna i rozważna. Uzupełniałyśmy się idealnie!

Sam znak ma wyjątkową wymowę - jest tu kontur Polski i krzyż, jest zaznaczony Kraków. Są czerwono-błękitne promienie nawiązujące do obrazu "Jezu ufam Tobie", będące jednocześnie iskrą miłosierdzia, która właśnie w Krakowie ma swoje źródło. Efekty naszej pracy zostały zaprezentowane na konferencji prasowej w lipcu 2014. Razem z Moniką, kardynałem Dziwiszem i biskupem Damianem Muskusem odsłoniliśmy logo.

KG: Na czym polegało Pani uczestnictwo w ŚDM? Jak dla Pani minęły ŚDM? Jakie to było przeżycie?

EP: ​Na ŚDM pojechałam z siostrą. Dołączyłyśmy do grupy z zaprzyjaźnionej michalickiej parafii z Warszawy - Bemowa. Połowę osób znałyśmy wcześniej, resztę z przyjemnością poznałyśmy w ciągu tych siedmiu dni. Nasza grupa uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach centralnych.

Na ulicach roześmiane tłumy, kolejki po jedzenie, słońce i deszcz, ścisk w pociągach, ale przede wszystkim braterstwo, poczucie wspólnoty i doświadczenie żywej wiary. Wszyscy czuliśmy to doskonale - stanowimy jeden Kościół, bez względu na granice polityczne, kolor skóry czy język. Szliśmy ulicami Krakowa ramię w ramię. Tysiące ludzi uwielbiających Boga na Błoniach oraz podczas czuwania w Brzegach, a wśród nich ja. Pieśni, które wyciskają z oczu łzy wzruszenia i przywołują wspomnienia ŚDM sprzed 11 lat w Kolonii. Wzniesione wysoko ręce, wspólna modlitwa. Zapadające głęboko w serce słowa papieża Franciszka. Noc spędzona pod gołym niebem. Sektory szczelnie wypełnione karimatami i śpiworami. To tutaj biło serce Campus Misericoriae.

W niedzielę miałam zaszczyt uczestniczyć z siostrą we Mszy Posłania zamykającej Światowe Dni Młodzieży w sektorze znajdującym się najbliżej ołtarza. To ogromne wyróżnienie.

Dopiero w Krakowie zdałam sobie sprawę w jak wielkiej rzeczy dane mi było pomóc. W jak wielkiej rzeczy miałam udział. Wzrusza mnie to nieustannie. Tysiące ludzi przeglądając przewodnik pielgrzyma, który był elementem pakietu ŚDM, czytało o mnie i o tym, jak rozumiem miłosierdzie. Niezwykły zaszczyt, który rodzi wielką wdzięczność.
@@@
KG: Proszę opowiedzieć coś więcej o sobie, o zainteresowaniach, o studiach, o sukcesach w pracy (może były inne docenione w Polsce i na świecie projekty?) i o planach na przyszłość.


EP: ​W 2012 roku ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Grafiki) i zdecydowałam się na założenie własnego studia projektowego. Realizuję najróżniejsze projekty, współpracując z wieloma firmami i instytucjami (m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego, PLAY, Radio Zet). Jeśli chodzi o lokalną współpracę - od czterech lat jestem związana z firmą
OCHNIK. Dużo czasu poświęcam też działaniom charytatywnym wspierając organizacje świeckie i kościelne (np. Fundacja Dziecięca Fantazja, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia). A plany na przyszłość? Zobaczymy co przyniesie jutro! Jezu, ufam Tobie :)


Więcej o Emilii Pyzie można przeczytać w ciekawym artykule Katarzyny Zacharskiej na portalu culture.pl

Na końcu tekstu prace Emilii Pyzy na ŚDM. W galerii zdjęcia uczestniczki z ŚDM w Krakowie oraz zdjęcie z prezentacji logotypu ŚDM.

Poniżej kilka ciekawych informacji z culture.pl

Nagrody Emilii Pyzy:

2012

  • nagroda główna w V Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej za projekt graficzny książki Joanny Rudniańskiej "XY"
  • nominacja IBBY w kategorii Książka Roku 2012 za projekt graficzny książki Joanny Rudniańskiej "XY"
  • nagroda ArtNobel 2012 na IV Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk "Miasto Gwiazd"
  • wyróżnienie w konkursie "Graduation Projects 2012" organizowanym przez kwartalnik 2+3D
2011
  • wyróżnienie w międzynarodowym konkursie "Youth in Europe" za plakat "Mare nostrum"
  • wyróżnienie w konkursie VIDICAL 2011 w kategorii kalednarz wieloplanszowy za projekt kalendarza

Wystawy

2015
  • Projekt książki „XY”, wyd. Muchomor, wystawa „INSIDE OUT. Polish Design and Illustration in the Making” Nowy Jork, USA

2014
  • "Polish Job" Mediolan / Włochy
  • "Polish Job" Łódź / Polska
2013
  • "Graduation Projects 2012" Praga / Czechy
2012
  • "Promocja regionalnej marki winiarskiej", wystawa indywidualna, Janowiec / Polska
  • "Graduation Projects 2012" Berlin / Niemcy
  • "Graduation Projects 2012" Cieszyn / Polska
  • "Warmia Rebelia Designu", Reszel / Polska
  • "Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie", Warszawa / Polska
  • IV Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk "Miasto Gwiazd", Żyradów / Polska
  • "Najlepsze Dyplomy Projektowe 2012" Katowice / Polska
2011
  • "The Faces of Racism Revealed", Ljubljana / Słowenia 2011
2010
  • V Europejskie Biennale Plakatu "Youth in Europe", Anklam / Niemcy 2010
  • "Rysunki z Grafiki", Galeria Młodych Twórców "Łazienkowska", Warszawa / Polska 2010
2009
  • "POWER vs. POVERTY", Skopje / Macedonia 2009 













reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo