reklama

Powiat garwoliński zyska dwie gminy. Sprawdź jakie (mapka)

Opublikowano:
Autor:

Powiat garwoliński zyska dwie gminy. Sprawdź jakie (mapka) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaNa najbliższym posiedzeniu Sejmu RP zostaną omówione zmiany ustrojowe dla miasta stołecznego Warszawy. Rząd chce wyodrębnić w naszym województwie silny ośrodek stołeczny, który zyska nowe gminy. Jednocześnie zostanie zlikwidowana część podwarszawskich powiatów. Zyskają na tym powiaty oddalone od Warszawy o kilkadziesiąt kilometrów, jak żyrardowski, czy garwoliński, które wzbogacą się o nowe gminy. Zmiany wejdą w życie w styczniu 2019 r.
reklama




- Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy procedowali nad ustawą dotyczącą zmian ustrojowych miasta stołecznego Warszawa. Ktoś zapyta jakie znaczenie może mieć dla naszego regionu taka zmiana? Oczywiście oprócz zbudowania silnego ośrodka stołecznego, który oddziałuje na nasz obszar gospodarczo i społecznie, po włączeniu do Warszawy gmin z ościennych powiatów zmienione będą również granice powiatów
– mówi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

Część powiatów zostanie zlikwidowana. Zyska m. in. powiat garwoliński

- Część powiatów przestanie istnieć: otwocki, legionowski, grodziski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński. Natomiast powiaty pozostałe wokół Warszawy powiększą granice administracyjne o nowe gminy. Tak będzie m.in. w przypadku powiatu garwolińskiego, w skład którego zostaną włączone gminy Osieck i Sobienie Jeziory
– mówi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

Historycznie to Sobienie i Osieck  od XVI wieku, aż do likwidacji powiatów w 1975 r., należały do powiatu garwolińskiego. Dopiero w 1998 r. w chwili odtwarzania powiatów wcielono je do nowopowstałego powiatu otwockiego.

Ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawy-część uzasadnienia do ustawy

Według rządu, warszawski obszar metropolitalny wymaga rozwiązań, które umożliwią jego dalszy rozwój.

- Biorąc pod uwagę powyższe proponuje się stworzenie na obszarze tworzącym metropolię warszawską, nowego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, które będą realizować zadania powiatowe oraz zadania związane z funkcjami metropolitalnymi w obszarze transportu, zagospodarowania przestrzennego oraz koordynacji wykonywania zadań publicznych w gminach. Jednostką tą będzie miasto stołeczne Warszawa. Dotychczasowe miasto na prawach powiatu – m.st. Warszawa uzyska status gminy miejskiej o nazwie gmina Warszawa, z obligatoryjnym podziałem na dzielnice - czytamy w uzasadnieniu do ustawy

Miasto stołeczne Warszawa uzyska wszelkie niezbędne atrybuty jednostki samorządu terytorialnego: osobowość prawną, samodzielność i odpowiedzialność za wykonywanie zadań publicznych oraz niezbędne dochody.
@@@
Miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem obejmie 34 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Radni i członkowie zarządów powiatów stracą stanowiska


W związku z przejęciem wykonywania zadań powiatowych, z dniem wejścia w życie ustawy likwidacji lub przekształceniu ulegną powiaty na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Zakłada się, że gminy wchodzące w skład powiatów, które nie znajdą się w obszarze m.st. Warszawy zostaną włączone do sąsiednich powiatów.

Utworzony zostanie powiat radzymiński, który obejmuje gminy: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz. Siedzibą władz powiatu radzymińskiego będzie miasto Radzymin.
Likwidacji ulegają powiaty: grodziski, legionowski, otwocki piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński. W związku z powyższym likwidacji ulegną stanowiska 176 radnych oraz 34 stanowiska w zarządach powiatów.

Natomiast gminy: Osieck i Sobienie-Jeziory włączone zostaną do powiatu garwolińskiego; Prażmów i Tarczyn włączone zostaną do powiatu grójeckiego; Serock włączona zostanie do powiatu pułtuskiego; Kampinos włączona zostanie do powiatu sochaczewskiego; Baranów, Jaktorów i Żabia Wola włączone zostaną do powiatu żyrardowskiego.

Do zakresu działania miasta stołecznego Warszawy należeć będą wszystkie ponadgminne sprawy publiczne o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Ponadto ustawa określa zadania publiczne dla miasta stołecznego Warszawa oraz jego kompetencje, kompetencje rady miasta i prezydenta.

Utrzymany zostanie obligatoryjny podział gminy Warszawa na dzielnice. Zachowanych zostanie dotychczasowych 18 dzielnic: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola i Żoliborz. Zmniejszona zostanie liczebność zarządów dzielnic z maksymalnie 5  do 3 osób.

Kliknij w mapkę prawym przyciskiem myszy aby powiększyć


reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo