Część powiatów zostanie zlikwidowana. Zyska m. in. powiat garwoliński
- Część powiatów przestanie istnieć: otwocki, legionowski, grodziski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński. Natomiast powiaty pozostałe wokół Warszawy powiększą granice administracyjne o nowe gminy. Tak będzie m.in. w przypadku powiatu garwolińskiego, w skład którego zostaną włączone gminy Osieck i Sobienie Jeziory – mówi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.
Historycznie to Sobienie i Osieck od XVI wieku, aż do likwidacji powiatów w 1975 r., należały do powiatu garwolińskiego. Dopiero w 1998 r. w chwili odtwarzania powiatów wcielono je do nowopowstałego powiatu otwockiego.
Ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawy-część uzasadnienia do ustawy
Według rządu, warszawski obszar metropolitalny wymaga rozwiązań, które umożliwią jego dalszy rozwój.
- Biorąc pod uwagę powyższe proponuje się stworzenie na obszarze tworzącym metropolię warszawską, nowego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, które będą realizować zadania powiatowe oraz zadania związane z funkcjami metropolitalnymi w obszarze transportu, zagospodarowania przestrzennego oraz koordynacji wykonywania zadań publicznych w gminach. Jednostką tą będzie miasto stołeczne Warszawa. Dotychczasowe miasto na prawach powiatu – m.st. Warszawa uzyska status gminy miejskiej o nazwie gmina Warszawa, z obligatoryjnym podziałem na dzielnice - czytamy w uzasadnieniu do ustawy
Miasto stołeczne Warszawa uzyska wszelkie niezbędne atrybuty jednostki samorządu terytorialnego: osobowość prawną, samodzielność i odpowiedzialność za wykonywanie zadań publicznych oraz niezbędne dochody.
@@@
Miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem obejmie 34 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.
Radni i członkowie zarządów powiatów stracą stanowiska
W związku z przejęciem wykonywania zadań powiatowych, z dniem wejścia w życie ustawy likwidacji lub przekształceniu ulegną powiaty na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Zakłada się, że gminy wchodzące w skład powiatów, które nie znajdą się w obszarze m.st. Warszawy zostaną włączone do sąsiednich powiatów.
Utworzony zostanie powiat radzymiński, który obejmuje gminy: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz. Siedzibą władz powiatu radzymińskiego będzie miasto Radzymin.
Likwidacji ulegają powiaty: grodziski, legionowski, otwocki piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński. W związku z powyższym likwidacji ulegną stanowiska 176 radnych oraz 34 stanowiska w zarządach powiatów.
Natomiast gminy: Osieck i Sobienie-Jeziory włączone zostaną do powiatu garwolińskiego; Prażmów i Tarczyn włączone zostaną do powiatu grójeckiego; Serock włączona zostanie do powiatu pułtuskiego; Kampinos włączona zostanie do powiatu sochaczewskiego; Baranów, Jaktorów i Żabia Wola włączone zostaną do powiatu żyrardowskiego.
Do zakresu działania miasta stołecznego Warszawy należeć będą wszystkie ponadgminne sprawy publiczne o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Ponadto ustawa określa zadania publiczne dla miasta stołecznego Warszawa oraz jego kompetencje, kompetencje rady miasta i prezydenta.
Utrzymany zostanie obligatoryjny podział gminy Warszawa na dzielnice. Zachowanych zostanie dotychczasowych 18 dzielnic: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola i Żoliborz. Zmniejszona zostanie liczebność zarządów dzielnic z maksymalnie 5 do 3 osób.
Kliknij w mapkę prawym przyciskiem myszy aby powiększyć

reklama
Komentarze (0)