Pierwsze wzmianki historyczne na temat pałacu w Trojanowie pochodzą z XV wieku. Należeć on miał do słynnego rycerza, uczestnika bitwy pod Grunwaldem Mikołaja Powały z Taczewa. Kolejnym właścicielem posiadłości został Fiebron z Gutanowa.
W XVI wieku pałac przejął ród Trojanowskich. Od tego czasu systematycznie, drogą sprzedaży przechodził z rąk jednych właścicieli do drugich. Byli nimi kolejno: Franciszek Socha-Chomętowski, Pius Wyrzykowski, Ignacy Trzciński, generał Wojsk Polskich Stanisław Zgliczyński oraz Józef Świnarski. Jak podają źródła historyczne tereny Trojanowa tworzyły wtedy wsie Trojanów i Dudka z folwarkiem, wioska Żabianka, osada Maydan oraz Marysin (bez zabudowań).
Kolejnym właścicielem Trojanowa został Adam Mikołaj Mędrzecki – mecenas Sądu Kasacyjnego, prokuratur Policji Obojga Narodów i adwokat Asesorii Koronnej, który nabył ją za pomocą publicznej licytacji sądowej spowodowanej zadłużeniem. Po jego śmierci w 1832 roku włości odziedziczył młodszy z jego synów – Ludwik, Sędzia Pokoju okręgu żelechowskiego. Swoje posiadłości przepisał w spadku jedynej żyjącej córce – Bronisławie Franciszce Mędrzeckiej, która dopiero po 1832 roku osiadła w nim z mężem i rodziną. Kolejnym właścicielem został jej najmłodszy syn – Bronisław Józef Ordęga. To był dobry czas dla Trojanowa. Bronisław doprowadził do rozkwitu włości: założył tam stację ogierów rozpłodowych, gospodarstwo rybne, otworzył bibliotekę, a także udzielał się społecznie i charytatywnie. Za swoje działalności w dziedzinie rybołówstwa został zauważony i odznaczony medalami.
Niestety wybuch wojny przyniósł ze sobą gorsze czasy dla posiadłości, która w 1920 roku została rozgrabiona przez chłopów. W 1922 ich właściciel zmarł.
Majątek przeszedł w ręce jego syna – Stanisława Macieja Ordęgi. Stał się on założycielem pierwszej szkoły na tych terenach. W czasie gdy był właścicielem włości doszło do skandalu – podczas jego nieobecności cały majątek postanowiła przepisać na siebie jego matka – Maria Feliksa z domu Grodzińska. Konflikty wokół własności doprowadziły do śmierci obojga i przejścia własności z ręce siostry Stanisława – Bronisławy Ordęgi. Zależało jej na poprawie sytuacji finansowej swojego majątku, dlatego otworzyła pensjonat, warsztat produkcyjny oraz wysokiej jakości piekarnię.
@@@
.jpg)
Pełną historię pałacu w Trojanowie można przeczytać pod tym linkiem: https://mazowieckie.dipp.info.pl/baza-dipp/item/156-gmina-trojanow/181-dwor-trojanow
Ciekawy wywiad z założycielem hotelu Talaria Ladies SPA (dziś Talaria Resort &SPA) Bogdanem Talarkiem można przeczytać TUTAJ.

Komentarze (0)