Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Górznie. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na teren przy ulicy Dworskiej. W ceremoniale dożynkowym uczestniczyły władze gminy, starostowie dożynek: Michał Szpicki i Iwona Rosłaniec i sołtysi z poszczególnych sołectw.
Następnie głos zabrali organizatorzy i zaproszeni goście. -”Rodzi ta ziemia cierń i oset, ale dzięki waszej pracy ma rodzić pokarm, ma przynosić chleb dla człowieka. To jest szczególnym źródłem godności pracy na roli. Waszej godności”– tak powiedział Jan Paweł II. To dzięki tradycji, dzięki nawiązaniu do historii swoich ojców i dziadów, do tej posiadanej wiedzy, to dzięki polskiemu rolnikowi ta ziemia rodzi pokarm, ta ziemia daje chleb nam wszystkim – mówił do zgromadzonych wójt gminy Górzno Waldemar Sabak. -Dziś chcemy podziękować wszystkim rolnikom za to wielkie zaangażowanie, za ten wielki trud za to, że mamy polski chleb. Dobrą okazją jest ta wspaniała tradycja dożynek, które wpisują się w historię naszej ojczyzny począwszy od XVI wieku – dodał włodarz.
- Dech zapiera organizacja… - mówił poseł Grzegorz Woźniak. - Po wielu latach państwo powróciliście do naszej narodowej, pięknej tradycji. Tak Polska wyglądała i tak Polska dzisiaj wygląda… Dożynki są tym momentem, kiedy się podsumowuje czas plonów, kiedy się podsumowuje lepszy lub gorszy rok. Wielki szacunek dla wszystkich państwa, nie tylko dla rolników, ale dla wszystkich, którzy działają w samorządzie, w szkole i w innych dziedzinach życia, ponieważ na jakąkolwiek uroczystość się do państwa przyjeżdża, to widać olbrzymie zaangażowanie. Pełna hala gimnastyczna, pełne spotkanie patriotyczne, 11 listopada - wspaniała uroczystość – mówił parlamentarzysta.
– Odnoszę takie wrażenie, patrząc dzisiaj na tę uroczystość, że sercem powiatu garwolińskiego jest Górzno – mówiła wicestarosta Iwona Kurowska. - W Górznie dzisiaj najpiękniejsze dziewczyny, najpiękniejsze stroje i najpiękniejsze wieńce. Bardzo serdecznie gratuluję państwu tego, bo ta liczba osób, które dzisiaj są, naprawdę powala. Zresztą w Górznie zawsze tak jest.
Włodarz dodała, że samorząd gminny wspólnie z samorządem powiatowym realizuje duże inwestycje. - Inwestycje wspólne gminy i powiatu nie będą się działy w przyszłości, one się dzieją już. I mam nadzieję, że ta dobra współpraca, która już jest na drogach widoczna - bo ta piękna droga z Górzna w kierunku S17, która już jest zrobiona będzie kontynuowana. Jest dobry klimat na współpracę, bo od samego początku zarząd powiatu stawia na dobrą współpracę z każdą gminą.
- Tysiące osób, wspaniałe wydarzenie, które jest podsumowaniem wielu miesięcy trudu rolników... Bardzo serdecznie gratuluję panu wójtowi, radzie gminy, bardzo serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza. To na pewno też wielka rzecz, że te dożynki odbywają się jako gminno -parafialne, że jest tutaj wszystko to, co w naszej tradycji zawsze było. A więc jest wspólna modlitwa, dziękczynienie Bogu, a potem wspólna zabawa – mówiła wicemarszałek Senatu RP Maria Koc.
@@@
Życzenia rolnikom składali również: przedstawicielka Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Elżbieta Woźniak -Sionek, która odczytała list od ministra Henryka Kowalczyka, dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatura w Siedlcach Adam Skup, dyrektor Biura Administracji i Inwestycji KRUS Kazimierz Sionek i wicedyrektor OR KRUS Michał Jaworski. List do uczestników dożynek skierował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Po przemówieniach przeszedł czas na podziękowania i wyróżnienia. Dyrektor OR KRUS Joanna Bala i kierownik PT KRUS Andrzej Koszutski wręczyli rolnikom nagrody za udział w konkursach zorganizowanych podczas festynu.
Największych dostawców mleka z gminy wyróżnił prezes OSM Garwolin Waldemar Paziewski. I miejsce zajął Krzysztof Mańkowski - 313 tys. l mleka, II Jolanta Latuszek (298 tys. l), III Eugeniusz Błażejczyk (269 tys. l), IV Krzysztof Jakubiak (227 tys. l) a V Michał Szpicki (175 tys. l).
Wójt i przewodniczący RG Górzno wręczyli statuetki dla hodowców koni, którzy uświetnili festyn przejażdżkami bryczką. Wyróżnienia trafiły do: Tomasza Płatka, Daniela Szweda, Mirosława Paziewskiego, Mariusz Rosłańca, Mirosława Barszcza, Piotra Wiechetka, Mirosława Klimaszewskiego, Marka Wielgosza, Grzegorza Kosyry i Henryka Sowińskiego.
Sołtysi otrzymali podziękowania od wójta i przewodniczącego rady za przygotowanie i prezentację wieńców i koszów dożynkowych.
Po godzinie 15.00 rozpoczęła się część koncertowa wydarzenia. Mieszkańcy mogli bawić się przy występach: Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów ludowych z gminy Górzno, zespołu „Fale Wilgi”, Kapeli Janicek, Arka Kopaczewskiego, Top Boys, Bazyleek i D-Bomb.
Imprezę zamknęła zabawa taneczna z zespołem Lavers.
Wiecej zdjęć niebawem
reklama
Komentarze (0)