reklama

Uprawnienia na wózki widłowe - 5 faktów, o których musisz wiedzieć!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uprawnienia na wózki widłowe - 5 faktów, o których musisz wiedzieć! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaZastanawiasz się, jak podnieść swoje kwalifikacje na rynku pracy? Uprawnienia na wózki widłowe Ci w tym pomogą! Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym wyjaśnimy, jak je zdobyć.
reklama



Jeśli ktoś sądzi, że praca fizyczna nie wymaga żadnych potwierdzeń kwalifikacji pracownika, tkwi w błędzie. W ostatnich latach branże techniczna, logistyczna oraz przemysłowa rozwijają się w bardzo szybkim tempie, co sprzyja ich specjalizacji. Na znaczeniu zyskują skomplikowane procesy technologiczne, do obsługi których potrzeba wykwalifikowanych fachowców znających każdy etap przebiegu tych procesów oraz umiejących obsługiwać specjalistyczne narzędzia.

Nie inaczej jest z obsługą wózków widłowych. Coraz prężniej rozwijający się rynek widlaków oferuje kolejne modele tych pojazdów, często bardzo wyspecjalizowanych w wykonywaniu określonych czynności oraz wymagających od operatora niemałych umiejętności potrzebnych do ich obsługi. Nic dziwnego, że jakiś czas temu wprowadzono konieczność zdobycia w tym celu odpowiednich uprawnień. Wózki obsługiwane przez nieprzeszkoloną osobę mogłyby zrobić bowiem więcej szkody niż pożytku.

Więcej na temat uprawnień na wózki widłowe dowiesz się w artykule Uprawnienia na wózki widłowe – sprawdź, co Ci jest potrzebne!, który znajdziesz tutaj.

1. Istnieją różne uprawnienia na wózki widłowe


Nadawaniem certyfikatów uprawniających do jazdy wózkami widłowymi zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego – państwowa instytucja założona w 1950 roku, mająca swą siedzibę w Warszawie oraz posiadająca oddziały w największych polskich miastach. Jej zadaniem jest szeroko pojęta kontrola nad jakością wykonywania wszelkich procesów technicznych oraz nad bezpieczeństwem zajmujących się tym osób.

Istnieją trzy kategorie uprawnień przyznawanych przez UDT dla wózków widłowych, czyli, mówiąc w terminologii specjalistycznej, wózków jezdniowych podnośnikowych. Poniżej przyjrzymy się wszystkim trzem wariantom.

I WJO


Kategoria dająca największe możliwości, uprawnia bowiem do prowadzenia każdego rodzaju wózka widłowego. W szczególności obejmuje ona wózki specjalizowane, np. z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem (takie jak niektóre wózki wysokiego składowania – sprawdź tutaj) bądź ze zmiennym wysięgnikiem – tzw. ładowarki teleskopowe.

II WJO

Kategoria nieco węższa niż I WJO; dzięki niej można prowadzić wszystkie wózki jezdniowe podnośnikowe z wyjątkiem specjalizowanych. W praktyce jest to najczęściej wybierana kategoria, ponieważ obejmuje najpopularniejsze rodzaje wózków, takie jak na przykład elektryczne wózki widłowe (sprawdź tutaj).

III WJO

Kategoria najwęższa, obejmuje jedynie wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone lub ręcznie sterowane, co oznacza, że nie pozwala ona na obsługiwanie wózków sterowanych z wewnątrz, np. z kabiny operatora.
Decydując się na uzyskanie określonej kategorii, konieczne jest wzięcie pod uwagę, na jakiego typu pojazdach będziemy pracować najczęściej.

2.Aby zdobyć uprawnienia na wózki widłowe, musisz przystąpić do egzaminu


Jedynie przystąpienie do organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego egzaminu państwowego oraz zakończenie go z pozytywnym wynikiem pozwala na praktyczną obsługę wózków widłowych. Osoba obsługująca widlaki bez stosownych uprawnień naraża się na sankcje karne!

Egzaminy UDT składają się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej trzeba wykazać się wiedzą dotyczącą takich zagadnień jak:

  •  konstrukcja wózka i funkcja jego poszczególnych elementów;
  •  zasada działania poszczególnych typów wózków;
  • l zasady odpowiedniego dbania o wózek i jego prawidłowej eksploatacji.

Ta część obejmuje także wiedzę dotyczącą kwestii związanych z pracą w branży technicznej, takich jak zasady BHP czy reguły udzielania pierwszej pomocy.

Część praktyczna obejmuje nie tylko jazdę wózkiem, ale też przewożenie ładunku, manewrowanie nim oraz podnoszenie i opuszczanie go. Sprawdzana jest także umiejętność wykonywania rozmaitych manewrów drogowych, takich jak skręcanie, parkowanie itp.

pracownicy-magazynu

3 . Nie każdy może prowadzić wózki widłowe



Myli się ten, kto uważa, że umiejętność prowadzenia samochodu osobowego wystarczy, aby równie dobrze kierować wózkiem widłowym. W praktyce okazuje się, że obsługa widlaka jest o wiele bardziej wymagająca – obejmuje ona bowiem nie tylko jazdę wózkiem, ale także operowaniem znajdującym się na nim ładunkiem, co jest znacznie bardziej wymagającym zadaniem.
Posiadanie wymaganych przez prawo kwalifikacji dotyczących obsługi wózków widłowych to zatem nie wszystko. Kandydat na operatora wózków widłowych powinien charakteryzować się także predyspozycjami psychologicznymi do wykonywania tak odpowiedzialnego zawodu. Mowa tu o takich cechach charakteru jak:

  •  odporność na stres,
  •  wysoka decyzyjność,
  •  wysoka sprawność ruchowa i manualna.

4. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe



Jeszcze do niedawna uprawnienia UDT były bezterminowe, co oznacza, że jeśli raz się je zrobiło, nie trzeba było ich już nigdy uaktualniać. Od bieżącego roku obowiązuje jednak nowa ustawa o dozorze technicznym, zgodnie z którą uprawnienia stały się terminowe – okres ich obowiązywania nie może być dłuższy niż 10 lat. Nie ma jednak powodów do obaw – ustawodawca określił minimalną długość obowiązywania uprawnień na 5 lat, co i tak jest, wziąwszy pod uwagę szybko zmieniający się rynek pracy, dość długim okresem.

Także przedłużenie ważności kwalifikacji nie jest problematyczne – wystarczy jedynie, najpóźniej 3 miesiące przez planowanym upływem ich ważności, złożyć wniosek do UDT o ich aktualizację. Nie jest to dodatkowo płatne, nie trzeba także – wbrew obawom wielu osób – ponownie przystępować do egzaminu. Jedynym warunkiem jest poświadczone czynne korzystanie z pojazdu, na który posiadamy uprawniania, przez okres nie krótszy niż 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat. Dla osoby przedłużającej nam uprawnienia jest to bowiem informacja, że umiejętności, które nabyliśmy w trakcie szkolenia i egzaminu UDT przed pięcioma laty, nie zostały zapomniane, ale są wykorzystywane w praktyce.

Łatwość odnawiania uprawnień i ich długoterminowość to powody, dla których zawód operatora wózków widłowych jest tak atrakcyjny – jeśli raz zainwestujesz swój czas i swoje pieniądze w zdobycie uprawnień, nie będziesz musiał się przez długi czas martwić o ich uaktualnianie, jak to często bywa w przypadku innych zawodów, w których, na przykład, jest to wymagane co roku.

5. Posiadanie certyfikatów na wózki widłowe podniesie Twoje zarobki



Wykwalifikowani operatorzy wózków widłowych nie muszą się obawiać, że zabraknie dla nich pracy. Stopień wykorzystania widlaków na co dzień w wielu branżach rośnie w tak szybkim tempie, że z pewnością jest to zawód mający przed sobą szerokie perspektywy rozwoju.

W parze z dużym zapotrzebowaniem na operatorów wózków widłowych idzie systematyczny wzrost ich zarobków. Pensja operatora zależy od rodzaju posiadanych przez niego uprawnień oraz liczby lat przepracowanych w zawodzie, stale utrzymuje się jednak na wysokim poziomie. Obecnie jej średnia wartość w skali całego kraju wynosi ponad 3 tysiące złotych brutto.

Operator wózków widłowych to zawód uniwersalny, gwarantujący znalezienie pracy niezależnie od lokalizacji. Certyfikaty UDT są ważne na terenie całego kraju, często również respektuje się je za granicą (chociaż zagraniczni pracodawcy nie mają takiego obowiązku). Posiadając uprawnienia UDT na wózki widłowe, stajemy się poszukiwanymi i cenionymi graczami na rynku pracy.

jazda-wozkiem-widlowym


Podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się wytłumaczyć, czym są uprawnienia na wózki widłowe oraz jak je zdobyć. Szukając zawodu dla siebie, warto zwracać uwagę na nasze predyspozycje do wykonywania określonej czynności, na późniejszą możliwość łatwego znalezienia pracy w tej profesji oraz na to, czy otrzymamy za nią satysfakcjonujące wynagrodzenie. Zawodem spełniającym wszystkie te wymagania jest właśnie operator wózków widłowych – a uprawnienia na wózki widłowe są furtką do zdobycia go.@@@

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo