Przekazania zestawu, dokonali obecni na uroczystości dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Joanna Bala, wicedyrektor OR KRUS w Warszawie Michał Jaworski, starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki, senator RP Maria Koc,wójt gminy Wilga Bogumiła Głaszczka oraz przewodnicząca rady gminy w Wildze Agnieszka Nagadowska i kierownik Wydziału OAG OR KRUS w Warszawie Karol Brojek .
Wyposażenie torby pozwoli jednostce udzielać skutecznej pomocy przedmedycznej, niejednokrotnie decydującej o zdrowiu i życiu ludzkim. Ochotnicy Straży Pożarnej mający możliwość przybycia na miejsce wypadku, mogą stać się jedyną szansą na udzielenie pierwszej pomocy, jeszcze przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego.
Z uwagi na tereny rolnicze i coraz większą mechanizację rolnictwa, zestaw ma służyć również rolnikom-ofiarom wypadków przy pracy.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
W celu zmniejszenia skutków wypadków w gospodarstwach rolnych Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 23 grudnia 1999 roku podpisali porozumienie o współpracy we wdrażaniu systemu ratownictwa przedlekarskiego w rejonach wiejskich, poprzez szkolenie ratowników - strażaków OSP i wyposażeniu ich w zestawy ratownicze. Od tego czasu Kasa sukcesywnie przekazuje jednostkom OSP, których strażacy posiadają przeszkolenie w zakresie ratownictwa przedmedycznego, zestawy ratownicze wykonane według wytycznych KG PSP, wyposażone na bazie standardu R1 do ratownictwa przedlekarskiego.
@@@
Zestawy składają się z podstawowych elementów niezbędnych do ratowania życia, tj.: z różnych materiałów opatrunkowych, latarki, szyny do unieruchomienia złamań, przyrządu do płukania gałki ocznej, koca termoizolacyjnego, rurek ustno-gardłowych, worka samorozprężalnego, różnego rodzaju filtrów, kołnierzy ortopedycznych szyjnych różnej wielkości, noża do cięcia pasów bezpieczeństwa ze zbijakiem do szyb, a także instrukcji obsługi w języku polskim.
Sprzęt ten jest również wykorzystywany do prezentacji i pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w czasie szkolenia z KRUS na terenach wiejskich oraz zabezpieczenia pod względem medycznym imprez masowych organizowanych na terenie wiosek, gmin, powiatu czy województwa.
Jednostki OSP zobowiązane są do regularnego informowania KRUS o wykorzystaniu otrzymanego sprzętu w akcjach ratowniczych, w tym pomocy udzielanej rolnikom – ofiarom wypadków przy pracy rolniczej. Szybkie udzielenie odpowiedniej i profesjonalnej pomocy decyduje niejednokrotnie o życiu i daje szanse na zmniejszenie skutków zdarzenia wypadkowego oraz skrócenie czasu leczenia poszkodowanych.
Druhowie OSP swoją wiedzę i doświadczenie przekazują też rolnikom, sołtysom, młodzieży wiejskiej oraz dzieciom podczas działań prewencyjnych realizowanych przez jednostki terenowe KRUS uczestnicząc w szkoleniach i prelekcjach z zakresu wiedzy o bhp w gospodarstwie rolnym i pokazach: udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, gaszenia pożarów, stosowania ochron osobistych i odzieży roboczej. Wizytują gospodarstwa rolne pod względem występujących zagrożeń włączając się w prace komisji konkursowych. Z wieloletniej obserwacji wynika, że wzajemne wspieranie się KRUS i OSP pomaga i służy rolnikom, a także przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków i łagodzenia ich skutków.
O/R KRUS w Warszawie przekazał w 2019r 24 zestawów ratowniczych na teren Mazowsza.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.