Julia Szaniawska: Z miastem i gminą Pilawa jest Pani związana już od ponad 20 lat. Jak wyglądało Pani życie przed rozpoczęciem tej drogi kariery? Czym się Pani zajmowała?
Albina Łubian: Z miastem i gminą Pilawa jestem związana od zawsze, bowiem w tej gminie się urodziłam i cały czas w niej mieszkam. Karierę zawodową rozpoczęłam w Warszawie, zajmowałam się kadrami, księgowością, a potem zajmowałam się planowaniem produkcji.
Pracę w samorządzie rozpoczęłam 1988 roku na stanowisku inspektora do spraw obsługi Rady Miejskiej. Następnie przeszłam kilka stanowisk, łącznie ze stanowiskiem sekretarza, zastępcy burmistrza i w 2001 roku objęłam stanowisko burmistrza miasta i gminy Pilawa, na które powołała mnie rada miejska, natomiast od 2002 roku pełnię tę funkcję dzięki decyzji mieszkańców, którzy wybierali mnie w wyborach bezpośrednich.
J.Sz.: Czy przez te wszystkie lata zauważyła Pani znaczące zmiany w funkcjonowaniu społeczeństwa i miasta?
A.Ł.: Oczywiście, że tak. Przez te wszystkie lata nastąpiły znaczące zmiany zarówno w funkcjonowaniu społeczeństwa, jak i miasta i gminy. W tym roku minęło 30 lat od wprowadzenia reformy samorządowej, która jest uznawana za jedną z najlepszych reform w naszym kraju. To gminom nadano osobowość prawną, wyposażono w majątek, ale najważniejsze jest to, że mieszkańcom dano przywilej decydowania o swojej przyszłości. Samorząd zmienił nasze miasto i naszą gminę. Inwestycje takie jak nowe drogi, oświetlenie uliczne, wodociągi, kanalizacja, zagospodarowanie przestrzenne, dobrze wyposażone placówki oświatowe, domy ludowe, strażnice i świetlice wiejskie, zagospodarowane tereny publiczne i place zabaw, czy dobrze działające organizacje pozarządowe dowodzą jak wiele zmieniło się przez te 30 lat. Już ponad połowę tego okresu działamy przy wsparciu środków unijnych, bez nich połowy zadań byśmy nie zrealizowali. Ich dobre wykorzystanie przekłada się na rozwój naszego miasta, gminy i poprawę standardu życia naszych mieszkańców. Ważna jest rola mieszkańców, którzy rozwijają działalności gospodarcze i bezpośrednio współpracują z samorządem gminnym, dzięki czemu mają istotny wpływ na to co dzieje się w mieście i gminie.
J.Sz.: Została Pani odznaczona Złotym Medalem Prezydenta RP za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków, jakimi słowami opisałaby Pani siebie i swoją działalność?
A.Ł.: Jestem osobą ambitną i wymagającą. Przez lata pracy poznawałam funkcjonowanie samorządu i nie ukrywam, uznałam ją za niezwykle interesującą. To absolutnie wyjątkowe oraz bardzo absorbujące zajęcie. Pewnego rodzaju służba oparta na budowaniu dobrego wizerunku oraz potencjału społecznego całej gminy. Ogromną satysfakcję daje mi bezpośredni kontakt z ludźmi, możliwość rozwiązywania ich problemów czy udzielanie im pomocy. Co do realizacji zadań inwestycyjnych, kiedyś były dla mnie ogromnym wyzwaniem, a dziś stały się moją pasją, którą połączyłam z podnoszeniem kwalifikacji i wieloletnim dokształcaniem, żeby wiedzę łączyć z praktyką i lepiej wykonywać powierzone mi zadania, tym bardziej, że zarządzanie gminą i korzystanie ze środków unijnych takiej wiedzy wymaga. Sprawnie zarządzany samorząd, to według mnie synonim skuteczności i rozwoju. Ważna jest także umiejętność patrzenia daleko przed siebie, odpowiedzialne wyznaczanie celów i dążenie do ich realizacji z pełną świadomością, że z każdym krokiem mogą pojawić się problemy. Mam poczucie, że właśnie tego oczekują mieszkańcy.
J.Sz.: Po otrzymaniu nagrody w swoim wystąpieniu podziękowała Pani licznemu gronu. Kto ma największy wpływ na rozwój gminy? Mieszkańcy, władze państwowe, przedsiębiorcy, instytucje, czy może samorządowcy lub politycy?
A.Ł.: Mam pełną świadomość, że sukcesy gminy i jej dynamiczny rozwój to praca i działanie wielu osób i instytucji. Ważna jest współpraca między nimi, a władzą państwową, gmina wykonuje wiele zadań zleconych i powierzonych. Na część tych zadań otrzymujemy środki finansowe, do innych musimy wykładać środki z budżetu gminy, ale takiej współpracy nie da się uniknąć. Opracowywanie dokumentacji czy realizacja praktycznie wszystkich zadań inwestycyjnych wymaga uzgodnień, opinii, czy decyzji innych organów. Niezwykle ważne jest wsparcie z zewnątrz, ale bardzo istotna jest też współpraca pomiędzy organami gminy. Współpraca miedzy radą miejską a organem wykonawczym, którym jest burmistrz, to główny element sukcesu. To rada stanowi o rozwoju gminy, natomiast burmistrz jest organem wykonawczym. Tylko dzięki zrozumieniu i dobrej współpracy, można spełniać oczekiwania mieszkańców, miasta i gminy. Każda miejscowość ma inne potrzeby, w zależności od wielkości, położenia i liczby mieszkańców. Ogromną sztuką jest zrozumienie potrzeb ich wszystkich, nie tylko swojej miejscowości czy miasta, bo tylko tak możemy mówić o zrównoważonym rozwoju. Ogromnie się cieszę, że przez lata pracy w samorządzie pilawskim, zawsze taka współpraca była, dlatego możemy dziś cieszyć się z wielu sukcesów. Te sukcesy to również wysiłek pracowników Urzędu i jednostek organizacyjnych gminy. Bez dobrego zespołu, trudno byłoby mówić o sukcesach, dlatego dzisiaj, kolejny raz bardzo serdecznie wszystkim dziękuję. Oczywiście niezwykle ważna jest postawa mieszkańców miasta i gminy, którzy swoją aktywnością wpływają na rozwój miasta i gminy czy wspierają samorząd w realizacji różnych przedsięwzięć. Śmiało mogę powiedzieć, że z każdym rokiem troska mieszkańców o wspólne dobro i rozwój gminy stale rośnie. Przez te 30 lat udało się zbudować wśród mieszkańców poczucie odpowiedzialności za miasto. To, że mają realny wpływ na jego rozwój i kształt. Poczucie, że tworzą lokalną wspólnotę i mogą wpływać na swoje losy, bez wątpienia wyzwoliło ogromne zasoby energii wśród mieszkańców i uruchomiło aktywność obywatelską.
J.SZ.: Na stronie internetowej przedstawione są inwestycje wykonane tylko do roku 2018. Czy od tego czasu nic nie zostało zrealizowane, czy to jedynie kwestia aktualizacji strony internetowej? Proszę krótko opowiedzieć o najważniejszych działaniach jakie udało się wykonać w ciągu ostatnich dwóch lat.
A.Ł.: Oczywiście w miarę możliwości finansowych, w każdym roku realizujemy zadania inwestycyjne. Ciągle dobudowujemy sieć kanalizacyjną, sieci wodociągowe do nowo powstałych obiektów, budujemy drogi, ulice i chodniki. W ostatnich latach, przy współfinansowaniu środkami unijnymi, realizowaliśmy wiele znaczących inwestycji takich jak budowa części ulic na Osiedlu Wrzosowa, w ramach której budowana była kanalizacja deszczowa, ulice i chodniki. Mimo, że to tylko część ulic na tym Osiedlu, zadanie niezwykle ważne dla mieszkańców, bowiem daje możliwość normalnego funkcjonowania, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w porze wiosenno-letniej czy w czasie opadów, mamy pełną dokumentację na to osiedle, ale to kolejne kilka milionów złotych, czekamy więc na możliwość złożenia kolejnych wniosków na dofinansowanie. Kolejną inwestycją była kilkumilionowa termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie gminy. W ramach zadania przeprowadziliśmy głęboką termomodernizację czterech budynków: dwóch budynków szkoły w Trąbkach, szkołę w Gocławiu i budynek OSP w Puznówce. Wymieniliśmy instalację oświetleniową, instalacje grzewczą, ocieplaliśmy budynki, zastosowaliśmy odnawialne źródła energii - solary i fotowoltaikę. Co więcej wybudowana została świetlica wiejska w Łucznicy wraz z zagospodarowaniem terenu i zastosowaniem odnawialnych źródeł energii oraz modernizacja i rozbudowa placu zabaw przy Przedszkolu w Pilawie, gdzie stworzyliśmy strefę dla większych i dla mniejszych dzieci. No i największa inwestycja dwóch ostatnich lat to rozbudowa i modernizacja Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie, w którym mieści się kręgielnia i pizzeria. Do budynku przenieśliśmy dodatkowo działalność biblioteki publicznej. W budynku zastosowane zostały odnawialne źródła energii, a obiekt dostosowaliśmy do osób niepełnosprawnych. Myślę, że wszystkie te inwestycje są ważne dla mieszkańców i pokazują rozwój gminy. Potrzebne są ulice, chodniki, ale też potrzebne są miejsca, gdzie mieszkańcy mogą spędzić wolny czas i myślę, że wreszcie takie miejsce w Pilawie mamy.
@@@
J.Sz.: Jaki wpływ na rozwój miasta miały wyżej wspomniane przez Panią inwestycje?
A.Ł.: Myślę, że każda inwestycja ma wpływ na rozwój miasta i gminy. Samo położenie przy drodze krajowej, ostatnio przebudowanej na drogę ekspresowa, jak również położenie przy linii kolejowej Warszawa - Lublin, również obecnie modernizowanej i bliskość Warszawy, to ogromne atuty naszej gminy. Możliwość dojazdu do Warszawy czy Lublina oraz dobra infrastruktura powodują, że w gminie wciąż przybywa mieszkańców, którzy nabywają działki, budują domy i osiedlają się. Tylko gmina Pilawa posiada dwie stacje uzdatniania wody i dwie oczyszczalnie ścieków, chociaż nie wszyscy jeszcze korzystają z kanalizacji sanitarnej. Jesteśmy więc bardzo dobrym miejscem do zamieszkania. Ponadto ciągle przybywa podmiotów gospodarczych, to wszystko myślę świadczy o atrakcyjności miasta i gminy, a na to z pewnością wpływ ma rozwój infrastruktury.
J.Sz.: Złoty Medal Prezydenta RP należał się Pani również za skuteczne pozyskiwanie środków unijnych na rozwój miasta i gminy Pilawa. Skąd jeszcze pozyskiwane są pieniądze na inwestycje?
A.Ł.: Tak się składa, że gmina Pilawa znajduje się w czołówce gmin na Mazowszu pod względem ilości pozyskanych środków. W dużej części są to środki unijne z różnych programów na różne działania. Dzięki właściwemu podejściu radnych, staramy się składać wnioski wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, na wszystkie zadania, niezależnie w której miejscowości zadania będą realizowane, ponieważ potrzeby są wszędzie i wszędzie mieszkają nasi mieszkańcy. Nie zdarzyło się, żeby którykolwiek wniosek nie przeszedł oceny formalnej. A to już efekt pracy pracowników Urzędu, za którą im bardzo serdecznie dziękuję.
Oprócz środków unijnych korzystamy ze środków budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach ogłaszanych Instrumentów czy konkursów przez marszałka, bądź Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Banku Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej czy budżetu państwa. Są to różnego rodzaju środki dla gmin na inwestycje. Oczywiście w przypadku braku dofinansowania czy środków finansowych, korzystamy z obligacji, inaczej nie mielibyśmy na realizację zadań czy na wkład własny do inwestycji, realizowanych z dofinansowaniem unijnym.
J.Sz.: Jakiś czas temu rozpoczęły się prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowej na budowę obwodnicy Pilawy. Na jakim etapie jest aktualnie to przedsięwzięcie?
A.Ł.: W roku ubiegłym, po wielu spotkaniach i na moją prośbę, Marszałek Województwa pan Adam Struzik wraz z Samorządem Województwa, zabezpieczył ponad 2 miliony złotych na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę obwodnicy drogi wojewódzkiej nr 805 - obwodnicy Pilawy. Wybrany został wykonawca zadania, ponad 2 miesiące temu firma przysłała pierwsze dwa zarysy obwodnicy z prośbą o sugestie i uwagi. W tamtym tygodniu otrzymaliśmy wstępne dwie koncepcje obwodnicy do analizy, które skonsultowaliśmy z przedstawicielami samorządu Pilawy i Lipówek. W dniu 15 lipca w Warszawie odbyła się narada techniczna z udziałem MZDW, PKP GDDKiA i Urzędu Miasta. Przedstawione zostały obie koncepcje, rozważaliśmy utrudnienia dla naszych mieszkańców dziś i w przyszłości. W trakcie dyskusji zgłosiliśmy nasze uwagi i propozycje rozwiązań w celu zabezpieczenia komunikacji dla naszych mieszkańców. Ustalono, że firma projektowa, przy współudziale Inwestora, wprowadzi poprawki do projektu, które przedstawi na kolejnej naradzie technicznej za około miesiąc. Zgłosiłam potrzebę spotkania firmy projektowej w Pilawie, żeby nasi mieszkańcy poznali przyszły przebieg obwodnicy i mieli wpływ na opracowywany projekt. Zapewniono mnie, że takie spotkanie się odbędzie, tylko na późniejszym etapie opracowań.
J.Sz.: Są sprawy ważne i ważniejsze. Jakie są priorytety na najbliższy rok?
A.Ł.: Jest wiele ważnych przedsięwzięć, ponieważ są one potrzebne wszystkim naszym mieszkańcom. Jest to przede wszystkim ciągła potrzeba budowy ulic, dróg i chodników. Pracujemy nad kilkoma dokumentacjami w tym zakresie. Jest też potrzeba dalszej budowy kanalizacji sanitarnej, ale tu czekamy na możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie. W roku bieżącym chcielibyśmy również zrealizować projekt unijny związany z budową centrum przesiadkowego, w tym parking na ponad 100 samochodów w rejonie dworca PKP. Zadanie ma zostać wykonane w ramach procedury „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca wybrany w drodze przetargu pracuje nad dokumentacją. Będziemy budować kanalizację w Trąbkach i odcinki sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na nowych osiedlach w Pilawie. Wybraliśmy już wykonawce na budowę drogi w Kalonce. Pracujemy nad uchwaleniem 3 planów zagospodarowania przestrzennego i jeszcze szereg mniejszych zadań.
J.Sz.: W serwisie YouTube jest dostępny film z Pani osobą, skierowany do uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Jak wygląda komunikacja online między władzami a mieszkańcami? Czy taki sposób przekazywania informacji jest ułatwieniem czy raczej spotyka się z krytyką?
A.Ł.: Ten rok jest bardzo szczególny ze względu na pandemię. Bolałam nad tym, że nasi uczniowie kończyli szkoły, a my nie mogliśmy zorganizować tradycyjnego zakończenia, dlatego postanowiłam, że w tej formie przekażę podziękowania za ten trudny rok pracy dla pracowników oświaty i złożę życzenia uczniom, nauczycielom i rodzicom. W tym roku również odstąpiliśmy od organizacji wszystkich imprez i uroczystości, stąd również moje życzenia dla mieszkańców i podziękowania dla wszystkich, którzy pracują na rzecz miasta i gminy oraz wspierają nasze działania. Nie zauważyłam, żeby ta forma spotkała się z krytyką. Myślę, że nasi mieszkańcy zasługują na to, żeby im podziękować czy pogratulować. Mój kontakt z mieszkańcami odbywa się również przez facebook, gdzie staram się informować o ważniejszych sprawach dotyczących miasta i gminy. Otrzymuję bardzo wiele różnego rodzaju uwag i zapytań. Jest ich bardzo dużo, często są to typowe sprawy urzędnicze, które można załatwić jedynie w Urzędzie. Niestety, nie zawsze jestem w stanie na bieżąco na nie odpowiadać z uwagi na brak czasu, za co bardzo wszystkich przepraszam.
J.Sz.: Na oficjalnej stronie internetowej Miasta i Gminy Pilawa pojawiła się informacja z obostrzeniami funkcjonowania placów zabaw. Obecna sytuacja zatrzymała dzieci w domach na długi czas, czy gmina ma w planach inwestycje związane z najmłodszymi mieszkańcami?
A.Ł.: Obecna sytuacja wszystkim utrudniła funkcjonowanie, dobrze się stało, że już trochę sytuacja się poprawia. Place zabaw, zgodnie z wytycznymi zostały otwarte. Zostały na nich umieszczone informacje, jak należy postępować w czasie pandemii. Tak się składa, że place zabaw mamy w każdej miejscowości, są one udostępnione dla mieszkańców. Mamy wszędzie również siłownie plenerowe. Obecnie pracujemy nad dokumentacją zmierzającą do utworzenia żłobka w Pilawie. Wniosek na jego funkcjonowanie i wyposażenie złożyliśmy na kwotę ponad 2 mln 700 tys zł. Czekamy jeszcze na drugi program, do którego jesienią chcemy wystąpić o środki finansowe na realizację inwestycji.
J.Sz.: W 2018 roku został otwarty w gminie Klub Seniora, czy w tym trudnym czasie władze nadal pamiętają również o osobach starszych? Czy oferują im pomoc i na jakich płaszczyznach?
A.Ł.: Klub Seniora nadal funkcjonuje, tylko z wiadomych względów jego działalność była zawieszona. W tym okresie oferowaliśmy naszym seniorom nieodpłatne dostarczenie żywności. Byli oni rownież pod stałą opieką. W chwili obecnej powoli wracamy do normalnego toku działania, seniorzy już się spotykają, często na naszej nowej ścieżce edukacyjno-ekologicznej. Jak sytuacja pozwoli, wznowimy rożnego rodzaju zajęcia.
J.Sz.: W ostatnich miesiącach odnotowuje się znaczny spadek liczby miejsc pracy. Jak wygląda sytuacja bezrobocia w gminie Pilawa? Jak władze postępują w tej sytuacji?
A.Ł.: Na terenie naszej gminy nie zauważyliśmy większego spadku zatrudnienia. Zarejestrowanych mamy około 300 mieszkańców, natomiast cały czas są przyjęcia w Hucie Szkła, czy Akzo Nobel, ciągle brakuje pracowników.
J.Sz.: Czy jakieś inicjatywy musiały zostać odwołane w ostatnim czasie? Z jakiego powodu? W jakim stopniu wpłynął na to COVID-19?
A.Ł.: Z uwagi na COVID przede wszystkim mamy opóźnienia w realizacji zadań. Firmy i instytucje zawiesiły w dużym stopniu swoją działalność i kontakty z innymi, stąd brak możliwości uzyskania jakichkolwiek uzgodnień czy opinii. To powoduje duże opóźnienia i przekładanie terminów wykonania dokumentacji czy realizacji zadań. Wszystkie inicjatywy i uroczystości zostały odwołane. Nie było organizacji Jarmarku Wielkanocnego, nie organizowaliśmy obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja czy obchodów Dni Pilawy, jest to tym bardziej przykre, że rok 2020 to rok 30-lecia powstania samorządu terytorialnego. Nie organizowaliśmy zakończenia roku szkolnego, żadnych uroczystości strażackich, najprawdopodobniej nie będziemy organizować dożynek gminnych. Sama działalność Ośrodka Kultury była zawieszona, obecnie działa w ograniczonym zakresie. Oczywiście wyłączną przyczyną jest COVID.
J.Sz.: Rozrywka i kultura jest dla wszystkich bez wątpienia bardzo ważna, już na zakończenie trochę luźniejsze pytanie. Jakie kroki zostaną podjęte w celu „odmrażania” życia kulturalnego w gminie?
A.Ł.: Ośrodek Kultury już pracuje, stopniowo rozpoczynają się zajęcia. Biblioteka działa, ruszyła kręgielnia i pizzeria. Oczywiście wszystko z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.
J.Sz.: Życzę więc jak najwięcej rozwojowych inwestycji. Dziękuję bardzo za rozmowę.
reklama