reklama

''Spotkanie z tradycją'', czyli XXI Plastyczny Konkurs Wielkanocny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

''Spotkanie z tradycją'', czyli XXI Plastyczny Konkurs Wielkanocny - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaPlastyczny Konkurs Wielkanocny organizowany na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Właśnie startuje jego XXI edycja – w tym roku pod hasłem ''Spotkanie z tradycją''. Tegoroczna edycja nawiązuje do najdawniejszych tradycji zdobniczych praktykowanych w Polsce od wielu wieków: pająków, pisanek i palm.
reklama

Ich wykonanie wymaga staranności, zaangażowania i uważności. W ten sposób Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie chce stworzyć alternatywę do spędzenia wolnego czasu dla dzieci i młodzieży w oderwaniu od komputerów i dać możliwość poprawy umiejętności manualnych.

Zadaniem konkursowym jest wykonanie pająka, pisanki lub palmy. Te trzy elementy przez stulecia były charakterystycznym motywem pojawiającym się w okresie wielkanocnym w polskich domach. Tradycyjne, ludowe pająki to przestrzenne, barwne konstrukcje, zawieszane pod sufitem. Swoim kształtem i formą nawiązywały do żyrandoli dworskich i kościelnych. Pisanki, kraszanki lub byczki to barwione jajka. Jajka były znane jako symbol życia w starożytnym Egipcie, Mezopotamii czy Grecji. Dlatego jajko jako symbol życia stał się też ważnym atrybutem Świąt Wielkanocnych. Palma wielkanocna nawiązuje do tradycji i religii. W Polsce palmę wykonuje się najczęściej z gałązek wierzbowych (bazi) oraz tych, które są zielone wczesną wiosną (np. bukszpan) oraz innych dodatków.
@@@
Każda z grup wiekowych ma do wykonania inne zadanie konkursowe w ściśle określonej technice:
· klasy I-III - palma tradycyjna
· klasy IV-VI - pisanka wykonana w technice do wyboru: batik, drapana kraszanka, oklejanka, wycinanka, malowanka
· klasy VII-VIII – pająk wielkanocny (dopuszcza się pracę zbiorową, maksymalnie 2 osoby)
· szkoły ponadpodstawowe – pająk (dopuszcza się pracę zbiorową, maksymalnie 2 osoby)
Wykonywanie prac plastycznych ma na celu także rozbudzenie kreatywności dzieci i młodzieży oraz zapoznanie ich z bogatą tradycją ludową Wielkanocy.
Prace należy dostarczyć do Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie do 26 marca.
Szczegółowy regulamin jest dostępny na stronie www.csik.garwolin.pl
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo