Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders przedstawi wniosek złożony 17 marca, który Komisja ma nadzieję wdrożyć na początku letniego sezonu turystyki w Europie.
Certyfikat stanowiłoby dowód, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, otrzymała wynik negatywny lub jest ozdrowieńcem. Dokument powinien być bezpłatny i dostępny w formacie cyfrowym i papierowym.
Ochrona danych osobowych i medycznych
W celu dokonania oceny skutków proponowanego certyfikatu dla ochrony danych, posłowie do PE przedyskutują również wniosek Komisji we wtorek, z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych Wojciechem Wiewiórowskim, który przedstawi wspólną opinię Europejskiego Inspektora Ochrony Danych oraz Europejskiej Rady Ochrony Danych.
Podczas debaty plenarnej 24 marca, z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rady UE, większość posłów poparła niezwłoczne utworzenie Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Jednocześnie podkreślano potrzebę zapewnienia zabezpieczeń w zakresie ochrony danych osobowych i danych medycznych. Posłowie przestrzegali również przed ewentualną dyskryminacją osób niezaszczepionych.
Na marcowym posiedzeniu plenarnym uzgodniono rozwiązanie kwestii legislacyjnych w sprawie Cyfrowego Zielonego zgodnie z pilną procedurą Parlamentarną (art. 163), która pozwala na szybszą kontrolę Parlamentu nad wnioskami Komisji, „przy pełnym przestrzeganiu demokratycznych prerogów Parlamentu”. Na następnej sesji plenarnej (26-29 kwietnia), posłowie do PE przyjmą swój mandat do negocjacji z Radą UE, który może zawierać poprawki.
Spotkanie można śledzić na żywo.
kic/
Źródło informacji: EuroPAP News@@@
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.