reklama

Co dalej z pomnikiem w radzieckiego żołnierza w Garwolinie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co dalej z pomnikiem w radzieckiego żołnierza w Garwolinie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaNa Cmentarzu Wojennym w Garwolinie znajduje się pomnik radzieckiego żołnierza, a na jego postumencie widnieje napis: ''Bojownikom Armii Radzieckiej i odrodzonego Wojska Polskiego poległym w walce z hitlerowskim okupantem wdzięczni mieszkańcy powiatu garwolińskiego''. Prezes IPN Karol Nawrocki apeluje do władz miast w Polsce, by usuwali sowieckie pomniki. Czy pomnik ''wdzięczności'' może zniknąć z garwolińskiego cmentarza?
reklama


Wiemy z historii jak zakończyła się ''pomoc'' Rosjan dla Polski, po niemieckiej napaści na nasz kraj 1 września 1939r. 17 września, cios Polsce zadała sowiecka armia. Polska z rosyjskiej ''pomocy'' wychodziła do 1989r., a w wielu obszarach, np. gospodarczym wychodzi do dziś.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezes IPN dr Karol Nawrocki wysłał do władz kilkunastu samorządów apel o przeniesienie postsowieckich symboli. Zaoferował też wsparcie finansowe w budowie na ich miejscu nowych, bardziej godnych upamiętnień.  20 kwietnia zniknęły pomniki w Siedlcu i Międzybłociu w woj. wielkopolskim oraz w miejscowości Garncarsko w woj. dolnośląskim.

Co dalej z pomnikiem w Garwolinie?
Na Cmentarzu Wojennym w Garwolinie znajduje się pomnik radzieckiego żołnierza, a na jego postumencie widnieje napis: ‘’Bojownikom Armii Radzieckiej i odrodzonego Wojska Polskiego poległym w walce z hitlerowskim okupantem wdzięczni mieszkańcy powiatu garwolińskiego”. Czy pomnik może być przeniesiony? Czy napis na pomniku może być zmieniony?

Miasto Garwolin nie włada cmentarzem. - Zgodnie z ewidencją gruntów, podmiotem władającym tym terenem jest Skarb Państwa. Ponieważ na nieruchomości tej urządzony jest cmentarz wojenny, mają tu zastosowanie ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. Art. 6 ust. 1 tej ustawy stanowi, że „Groby i cmentarze wojenne pozostają pod opieką Państwa". Miasto Garwolin sprawuje opiekę nad tym cmentarzem jako zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej – wyjaśnia sekretarz miasta Cezary Tudek.
@@@
Czy miasto Garwolin ma możliwość usunięcia pomnika?

- Samorząd miasta nie ma prawnych możliwości usunięcia pomnika lub zmiany napisu na pomniku żołnierza radzieckiego znajdującego się na terenie cmentarza ponieważ od 2015 r. cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków (decyzja Mazowieckiego Konserwatora Zabytków o wpisie do rejestru nr A-1313 z dn. 02.09.2015 r.). Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, prowadzenie robót budowlanych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, uzyskania pozwolenia na prowadzenie tych robót, wydanego przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków – tłumaczy Cezary Tudek.

- Wprawdzie przepis art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej stanowi, iż pomniki (w tym: obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy oraz znaki) nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować, tym niemniej przepisu tego nie stosuje się do pomników znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku (art. 5a ust. 3) – dodaje sekretarz.

Pytania odnośnie pomnika na cmentarzu w Garwolinie trafiły też do IPN i wojewody mazowieckiego.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo