reklama

Woda perfumowana czy toaletowa? Główne różnice!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Woda perfumowana czy toaletowa? Główne różnice! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaWiele osób stając przed sklepową półką, zadaje sobie pytanie: co lepsze, woda toaletowa czy perfumowana?
reklama


Wiele osób stając przed sklepową półką, zadaje sobie pytanie: co lepsze, woda toaletowa czy perfumowana? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od naszych preferencji zapachowych. Główna różnica polega na stężeniu olejków eterycznych.

Powszechnie przyjęło się wszystkie zapachy nazywać perfumami, jednak jest to znaczne uogólnienie. Podział zapachów jest całkiem bogaty, a wiedza, czym się od siebie różnią, pozwala uniknąć rozczarowania po zakupie. Często zdarza się bowiem, że gdy mamy wybór – woda perfumowana czy toaletowa – decydujemy się na tę drugą ze względu na niższą cenę. Potem denerwujemy się, że nie pachnie tak mocno, jak to sobie wyobrażaliśmy. No cóż, nie ma prawa.

Co jest mocniejsze: woda toaletowa czy perfumowana?
Hierarchia zapachów wynika z prostej zależności – stężenia olejków eterycznych w alkoholu. Oczywiście im olejków jest więcej, tym aromat jest bardziej intensywny i długotrwały.

Piramida zapachowa wygląda następująco (od woni najmocniejszej do najsłabszej):
1. PERFUMY – 20-40% olejków eterycznych, to bardzo dużo. Zapach jest niezwykle odczuwalny, niektórzy uważają wręcz, że agresywny. Wystarczy dosłownie kropla, by pachnieć… kilka dni. Aby uniknąć zawrotów głowy, niektórzy nie aplikują perfum bezpośrednio na skórę, a pryskają nimi w powietrze i tylko przechodzą przez eteryczną mgiełkę. Czyste perfumy uważane są za najbardziej szlachetne, do ich produkcji używa się unikalnych naturalnych składników – im trudniej dostępne, tym perfumy bardziej wartościowe. Wiąże się to również z ceną luksusowych flakoników, które potrafią osiągać zawrotne sumy.
2. WODA PERFUMOWANA (EDP, Eau de Parfum) – ok. 10-15% olejków eterycznych. Łatwo dostępna w perfumeriach, droższa i bardziej skoncentrowana niż woda toaletowa. Cechuje się bardzo dobrą, wielogodzinną trwałością, aromat ładnie rozwija się na skórze.
3. WODA TOALETOWA (EDT, Eau de Toilette) – 5-10% olejków eterycznych rozpuszczonych w 70-80% alkoholu etylowego. Ma najbardziej korzystną cenę, ale jest bardziej subtelna i krócej wyczuwalna niż woda perfumowana. Miło orzeźwia, idealna na co dzień.
4. WODA KOLOŃSKA (EDC, Eau de Cologne) – ok. 3-5% olejków eterycznych w 70-80% alkoholu. Zdecydowanie najsłabsza, woń szybko się ulatnia. Woda kolońska, wbrew stereotypowi, ma charakter uniwersalny – nadaje się zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
5. MGIEŁKA ZAPACHOWA – ok. 1-3% olejków, czyli bardzo mało. Popularne mgiełki należy traktować raczej w formie gadżetu, ponieważ ich aromat jest dosyć słaby i nietrwały, służą głównie do szybkiego odświeżenia się.

Zatem: woda toaletowa czy perfumowana?
Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Woda perfumowana jest uznawana za nieco bardziej prestiżową, do tego gdy zrosisz nią ubrania, będą pachnieć nawet kilka dni. To dobra opcja na zimniejsze pory roku oraz ważne okazje i wielkie wyjścia. Wody toaletowe (szeroki wybór na MakeUp.pl: https://makeup.pl/categorys/5392) są z kolei doskonałe w codziennym noszeniu, przyjemnie odświeżają wiosną i latem, nie osaczają swoją wonią. Z tego ostatniego względu to często pierwszy wybór wśród panów.@@@

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo