Dziś premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki pomp ciepła. W zakładzie pracę ma znaleźć pracę aż 3 tys. osób.
- To jest firma Viessmann, która w Polsce jest obecna już od dziesięcioleci. Współpraca układa się bardzo dobrze - wskazał premier Mateusz Morawiecki.
- Jeden z największych producentów urządzeń wentylacyjnych i grzewczych na rynku europejskim - japońska firma Daikin zainwestuje ok. 300 mln euro w fabrykę pomp ciepła, która ma powstać w Ksawerowie, w okolicach Łodzi. W nowej fabryce do 2025 r. zatrudnienie ma znaleźć ok. 1 tys. osób, w przyszłości ma to być jedna z największych fabryk koncernu - podał 7 lipca Forsal.pl.
Co powiat garwoliński robi w celu promocji GSAG?
- Garwolińska Strefa Aktywności Gospodarczej należy do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park WISŁOSAN. Informacje o przetargach na sprzedaż działek oraz o dostępnych terenach inwestycyjnych w GSAG, znajdują się w Agencji Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu w Agencji Rozwoju Mazowsza oraz w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park WISŁOSAN, są publikowane w na stronach internetowych oraz gazetach. Powiat Garwoliński stara się poinformować także duże firmy o możliwości inwestycji w GSAG – informował w kwietniu tego roku Dariusz Tarczyński, , dyrektor Wydziału Inwestycji i Nadzoru Właścicielskiego Starostwa Powiatowego.
Tarczyński informował też, że powiat współpracuje z rządem i instytucjami w zakresie pozyskiwania nowych inwestycji na GASG. Konkretów jednak brak. W lipcu 2021r. w Górznie był premier Mateusz Morawiecki. Czy samorządowcy i parlamentarzyści rozmawiali w tym czasie z szefem rządu o pomocy w ściągnięciu inwestycji do GSAG? Czy zachowała się jakaś oficjalna korespondencja? Czy władze powiatu mogą udowodnić, że rozmawiali z potencjalnymi inwestorami z „prawdziwego zdarzenia”? Być może dowiemy się tego niebawem.
@@@
Co aktualnie robi powiat?
Powiat podzielił niedawno dużą 24 - hektarową działkę na mniejsze działki. Warto zaznaczyć, że taką politykę krytykowali radni PiS, którzy przed 2018r. byli w opozycji.
- Obecnie została zakończona procedura podziału i przygotowanie procedury sprzedaży w drodze przetargów ustnych nieograniczonych działki nr: 2461/43 o pow. 24,2656 ha, na 6 mniejszych działek. Działki ta posiadają dostęp do wybudowanych przez Powiat Garwoliński mediów tj., wodociągu oraz kanalizacji sanitarnej istnieje również możliwość podłączenia do sieci energetycznej oraz gazowej na warunkach zarządcy tych sieci tj., PGE oraz PGNiG. Wszystkie działki posiadają dostęp do wybudowanych przez Powiat Garwoliński dróg asfaltowych – informował na początku Tarczyński.
W 2011r. szerokie spojrzenie na GSAG prezentował śp. Marek Janiec, przewodniczący rady miasta Garwolin w latach 2010-2014. W rozmowie z Podlasie24.pl, poruszał kwestię promocji działek. Jego zdaniem rozdrobnienie działek nie było jedynym sposobem na sprowadzenie inwestycji. Należało najpierw wypromować dobrze GSAG, a potem zastanawiać się nad wielkością działek. Jego zdaniem brak dużych działek, około 20-hektarowych mógłby w przyszłości okazać się problemem.
- Moim zdaniem należy zacząć od promocji, a wtedy dopiero będziemy się zastanawiać, czy rzeczywiście warto podzielić działki na mniejsze. Jeszcze nigdzie się nie promowaliśmy, więc nie ma chętnych. Pytanie retoryczne, czy np. starostwo poczyniło kroki w tym kierunku, żeby promować strefę. Są takie międzynarodowe targi Inter City, Internet to potęga, radio potęga, telewizja potęga. Trzeba spróbować z tej strony. Może się też okazać, że ktoś kupi 1, 2...7 działkę i się okaże, że jest firma, a nie ma 20 ha dla niej - mówił mówił ówczesny przewodniczący Janiec.
Czy w powiecie garwolińskim powstanie inwestycja tak duża, że w jej otwarciu będą chciały uczestniczyć najważniejsze osoby w państwie?
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.