Uroczystość zainaugurowała Eucharystia w intencji rolników, działkowiczów i sadowników, odprawiona w kościele pw. św. Józefa, którą sprawował proboszcz parafii ks. Włodzimierz Wąsowski. Podniosły i uroczysty charakter nabożeństwa nadała oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry dętej z Trąbek pod batutą Grzegorza Zakrzewskiego. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce i bochny chleba, owoce, warzywa oraz kwiaty zebrane w tym roku na polach.
Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę udał się na teren boiska sportowego, gdzie oficjalnie rozpoczęto świętowanie. Na uwagę zasługuje fakt, że na trasie przejścia delegacji oraz przybyłych gości można było podziwiać piękne dekoracje z motywami dożynkowymi przygotowane między innymi przy udziale mieszkańców sołectwa. Jednocześnie w trosce o bezpieczeństwo cały odcinek przemarszu korowodu zabezpieczali strażacy z jednostek ochotniczych straż pożarnych z terenu Miasta i Gminy Pilawa.
Po prezentacji delegacji z wieńcami oraz powitaniu gości rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Starostowie dożynek Agnieszka Piłatkowska i Krzysztof Frelek, mieszkańcy sołectwa Trąbki oraz sołtysi poszczególnych wsi, przekazali chleby wypieczone z tegorocznych zbóż na ręce burmistrza miasta i gminy Pilawa Albiny Łubian oraz przewodniczącej rady miejskiej w Pilawie Doroty Niemiec-Jóźwickiej.
W swoim wystąpieniu burmistrz zaznaczyła, że dożynki to nie tylko święto plonów, ale przede wszystkim święto ludzi. To właśnie dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości i poświęceniu rolników możemy dziś cieszyć się z zebranych plonów zbóż, owoców i warzyw, które są dla nas źródłem pożywienia i życia. Przypomniała, że polska wieś to przede wszystkim tradycja, to umiłowanie pracy na roli i bycie dobrym człowiekiem. Chleb to symbol dostatku, szczęścia i pomyślności, wspólnoty, a zarazem szacunku dla natury. Dzieląc się nim w sposób symboliczny przekazujemy sobie znak pokoju, znak wsparcia i jedności. Włodarz zaznaczyła, że bycie rolnikiem nigdy nie było łatwe. Wymaga wielkiego poświęcenia, hartu ducha, mądrości i zapobiegliwości. Podkreśliła, że rolnicy zasługują na szczególną cześć i szacunek, za to że pokochali swój zawód, za to że zostali na tej ziemi - nie dla perspektywy dużego zysku, ale z miłości do tej ziemi i ojczyzny.
@@@
Tradycyjnie każdego roku na święto plonów przybywają liczni goście z serdecznymi życzeniami oraz wyrazami uznania dla rolniczej pracy. W tym roku w uroczystościach dożynkowych uczestniczyli między innymi: poseł na Sejm RP Anna Siarkowska, poseł na Sejm RP Michał Górski, starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki, Beata Pasternak Kierownik Wydziału Promocji i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Garwolina (reprezentująca członek zarządu województwa Janinę Ewę Orzełowską), kierownik Posterunku Policji w Pilawie Stanisław Kopa, kierownik ODR w Garwolinie Maria Stefanowska, radni powiatu garwolińskiego: Ewa Kędziorek i Dariusz Owczarczyk, wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, zastępca komendanta Posterunku Straży Ochrony Kolei w Pilawie Paweł Czernik, radni rady miejskiej w Pilawie, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta i gminy, licznie zgromadzeni mieszkańcy wsi Trąbki oraz okolicznych miejscowości.
Obchodom Święta Plonów zawsze towarzyszą radość, śpiew, tańce, liczne wystawy i kiermasze. Tradycyjnie nie zabrakło pięknych, kolorowych strojów, bogatego programu artystycznego oraz pysznego jedzenia. Na terenie boiska wydzielona została między innymi strefa dla degustacji pysznych potraw przygotowanych przez koła gospodyń z terenu miasta i gminy Pilawa, strefa dla wystawców, fotobudka, strefa zabaw dla dzieci: wesołe miasteczko oraz kącik plastyczny przygotowany przez pracowników MGOK oraz MGBP w Pilawie. Na scenie wystąpiły dzieci z zespołu „Mała Gocławianka" z PSP w Gocławiu, kółko muzyczne z PSP w Trąbkach,oraz „Stokrotki" z PSP w Puznówce.
Znaczenie dożynek w lokalnej społeczności przypomniały i podkreśliły ludowe przyśpiewki w wykonaniu członków KGW Trąbki, KGW „Lipowianki" z Lipówek, KGW "Gocławianka" z Gocławia oraz przedstawicieli sołectwa Kalonka.
Scena do późnych godzin nocnych rozbrzmiewała muzyką. W godzinach popołudniowych wystąpił zespół Capitan Folk, natomiast gwiazdą wieczoru był zespół TOP ONE, po którym dyskotekę poprowadził DJ Blonde.
Wydarzenie wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Komentarze (0)