reklama

Igor Kałczyński: Mamy 100 konkretów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Igor Kałczyński: Mamy 100 konkretów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaIgor Kałczyński z Łaskarzewa startuje do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. W wywiadzie dla Kuriergarwolinski.pl, opowiada o tym co mu się nie podoba w Polsce i powiecie garwolińskim i o tym dlaczego startuje w wyborach.
reklama


Igor Kałczyński to 47-letni ekonomista, przedsiębiorca oraz dyrektor rozwoju biznesu. Zaangażowany w walkę o prawa kobiet, ekologię, ochronę środowiska oraz prawa zwierząt. Ukończył ekonomię na LSE w Londynie. Polityka jest jego pasją od wielu lat, a w działalność publiczną zaangażowany jest od 2013 roku. Były członek Partii Pracy oraz wiceprzewodniczący koła partii w hrabstwie West Sussex, Wielka Brytania. Do 2019 roku także członek komisji rewizyjnej ds. polityki mieszkaniowej oraz wykluczeń mieszkaniowych Partii Pracy w Londynie. Od 2021 przewodniczący struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej w Garwolinie. Wolontariusz m.in. Szlachetnej Paczki. Miłośnik kotów.

KG: Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Sejmu i dlaczego wybrał Pan właśnie KO, jako listę, z której będzie Pan startował?

IK: To akurat bardzo proste pytanie, bo mam dość psucia Państwa. Proszę spojrzeć co się dzieje z inflacją. Niektórzy mówią, że to inflacja wojenna - zgadzam się po części, bo dlaczego inne kraje europejskie poradziły sobie o niebo lepiej. Wystarczy porównać Polskę z innymi krajami europejskimi. Proszę spojrzeć na ceny paliw - cena za baryłkę ropy spadła z około 120 USD za baryłkę, na początku wojny, do około 90 USD za baryłkę teraz, a na stacji paliw płacimy nadal 2 - 2,5 złotego więcej niż przed napaścią Rosji na Ukrainę. Kto nas łupi? Z jednej strony prezes Glapiński, z drugiej prezes Obajtek. Obaj mianowani przez partię rządzącą. Nie bez powodu mówimy także że PiS=DROŻYZNA, a odczuwa to każdy mieszkaniec powiatu, nawet pan.

Dlaczego lista KO? Bo mamy realny program. W sobotę na konwencji programowej przedstawiliśmy „100 konkretów”, właściwie we wszystkich dziedzinach życia. Są odzwierciedleniem zmiany funkcjonowania państwa na państwo, które rozwija się, jest nowoczesne, pracuje, pomaga słabszym, ma lepszą edukację po to  żeby nasze dzieci mogło się rozwijać w sposób europejski. Idźmy dalej - prawdziwa podwyżka dla nauczycieli, o co najmniej 1500 zł brutto; następnie: program dla młodzieży m.in. kredyt zero % na pierwsze mieszkanie lub 600 złotych miesięcznie na wynajem mieszkania; kolejne i jakże ważne całkowite finansowanie in vitro. Mamy wielką zapaść demograficzną a programy takie jak 500+, które miały być bodźcem do większej dzietności, okazały się w tym aspekcie nieskuteczne. Ekologia czyli społeczny nadzór nad lasami i możliwość zaskarżania planów urządzenia lasu do sądu czy też wyłączenie najcenniejszych przyrodniczo obszaru lasów z wycinki i przeznaczenie je tylko na funkcje przyrodnicze i społeczne. I wiele innych. Dlatego KO, bo ma 100 konkretów, a nie 8 odgrzewanych kotletów które pokazał PiS.

Odpowiadając na drugą część pytania: mnie zaproszono do kandydowania z list KO - jestem skutecznym i bardzo pracowitym szefem struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej w Garwolinie.

Do tej pory nie angażował się Pan społecznie, a przynajmniej nic na ten temat nie było w mediach lokalnych. Czy to, że mieszkańcy powiatu garwolińskiego nie znają Igora Kałczyńskiego nie będzie zbyt dużym utrudnieniem w walce o Sejm?
Angażowałem się w wiele akcji społecznych czy charytatywnych. Zorganizowałem wraz z Dominikiem Muchą wiec poparcia dla Ukrainy w lutym 2022. Uczestniczyło w nim bardzo dużo ludzi w tym posłowie m.in. pani poseł Gasiuk-Pihowicz i inni parlamentarzyści, przedstawiciele powiatu i organizacji społecznych. Byłem i jestem wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Nowa edycja rozpoczyna się już wkrótce, jesteśmy już po rekrutacji, a tegoroczny finał Paczki odbędzie się w garwolińskiej „Dwójce”, dzięki pomocy pani burmistrz Garwolina oraz zgodzie pana dyrektora Adama Wyskwara, za którą serdecznie dziękuję. Akcja ochrony lasów przed wycinką - doprowadziliśmy do wpisania okolicznych lasów tzw. Łaskarzewskich Pagór, na listę lasów o zwiększonej funkcji społecznej. Byłem także jednym z organizatorów tej akcji, więc proszę uwierzyć że wielu mieszkańców mnie zna.
@@@
Co Pana zdaniem należałoby zmienić w powiecie garwolińskim? Czy ma Pan jakiś pomysł na nasz powiat? Co się Panu nie podoba w powiecie garwolińskim?
GUS podaje, że stopa bezrobocia w powiecie garwolińskim w lipcu 2023r. wyniosła 9,4 proc. Tym samym powiat garwoliński ma bezrobocie wyższe niż średnia dla całego województwa mazowieckiego. Stopa bezrobocia tutaj należy również do wyższych na tle pozostałych powiatów regionu. Nie podoba mi się to bezrobocie z którym nic się nie robi, dlatego jednym z moich priorytetów będzie aktywizacja tych osób. Sprawna służba zdrowia i szpital - jedyny w powiecie szpital, do którego ciężko się dodzwonić, ma fatalne notowania, nazywany jest wprost umieralnią i ma olbrzymie długi. O tym mówi bardzo dużo osób i nie da się tutaj zakląć rzeczywistości. Sam niedawno byłem w szpitalu i kolejki do rejestracji ciągną się w nieskończoność. Niedofinansowanie służby zdrowia jest powszechne, ale żeby tak to zostawić? Wielki czas na rozbicie tego układu, nowe kierownictwo i przyjazny szpital oraz przyjazną służbę zdrowia.

Co się Panu podoba w powiecie garwolińskim?
Jego niezwykły rozwój - szczególnie od czasu wstąpienia do Unii Europejskiej. Patrząc gospodarczo, mamy blisko do dwóch wielkich miast wojewódzkich czyli Warszawy i Lublina, a dzięki drodze ekspresowej S17, która - i mówię to wszystkim zwolennikom wystąpienia z Unii Europejskiej, bo była w większości sfinansowana ze środków unijnych - usprawnił się ruch tranzytowy, zwiększył się poziom bezpieczeństwa użytkowników, a także nastąpił wzrost mobilności osób i towarów między regionami oraz poza granice województwa mazowieckiego i lubelskiego, jak również poza granice państwa. Jest to niezwykła szansa na nowe i kolejne inwestycje w powiecie, tym samym na nowe miejsca pracy i więcej pieniędzy z podatków dla naszego powiatu.

Czy Pana dotychczasowe doświadczenie zawodowe może Panu w jakiś sposób pomóc w zmianie powiatu garwolińskiego na lepsze?
Oczywiście, kierowałem np. prawie 40 - osobowym zespołem na przykład. W Wielkiej Brytanii byłem członkiem komisji ds. polityki mieszkaniowej oraz wykluczeń mieszkaniowych Partii Pracy w Londynie, przez krótki czas stażowałem także w Rządowym Centrum Legislacji,  choć było to dawno temu. Doświadczenie jest, chęci także.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo