Co to jest skleroterapia żylaków?
Skleroterapia żylaków to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych i pajączków naczyniowych, powstałych na skutek niewydolności krążenia w naczyniach żylnych. Zabieg nazywany także obliteracją lub ostrzykiwaniem żylaków polega na zaaplikowaniu w żyły w zmienionych miejscach środka w postaci pianki (tzw. sklerosantu) lub płynu, które powodują zamknięcie światła naczynia oraz wyłączenie go z krwioobiegu. W efekcie żylaki przestają być wyczuwalne, a z czasem również widoczne. Zmienione chorobowe miejsce nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy, pod kontrolą aparatury USG. W efekcie zostaje ono wchłonięte przez otaczające je tkanki, a finalnie ulega całkowitemu zanikowi. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po 2 tygodniach od daty jego wykonania. Metoda jest całkowicie bezinwazyjna oraz nie wymaga długiej rekonwalescencji jak w przypadku leczenia operacyjnego.
Kiedy warto rozważyć skleroterapię żylaków? Wskazania do zabiegu
Metoda skleroterapii żylaków stosowana jest w leczeniu zmian powstałych w obrębie kończyn dolnych. Można w ten sposób leczyć także żylaki przełyku, a także likwidować drobne zmiany jak przypowierzchniowe poszerzenie naczyń krwionośnych (wenulaktazja) oraz pajączki naczyniowe (teleangieltazja). Skleroterpia żylaków wykorzystywana jest także w leczeniu żylaków zlokalizowanych w głębszych partiach ciała. Metoda służy do likwidacji pni żylnych. O zastosowaniu takiego rodzaju leczenia decyduje lekarz, oceniając ogólny stan zdrowia pacjenta, a także stopień zaawansowania niewydolności żylnej. Wśród wskazań do wykonania zabiegu znajdują się:
• żylaki kończyn dolnych,
• żylaki przełyku,
• pajączki naskórne,
• drobne żylaki,
• żylaki krwawiące,
• żylaki okolic intymnych,
• żylaki pooperacyjne,
• niewydolność żylna u osób w podeszłym wieku.
Przeciwskazania do skleroterapii żylaków
Zabieg skleroterpii powinien być zawsze poprzedzony konsultacją lekarską, w tym chirurgiczną, podczas której lekarz zadecyduje, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu. Wśród przeciwwskazań do skleroterapii żylaków znajdują się przeciwskazania względne i bezwzględne. Ta pierwsza grupa oznacza sytuację, w której zabieg może być przeprowadzony pod warunkiem zachowania dodatkowych środków ostrożności. Przeciwskazania względne dotyczą kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób z miażdżycą tętnic kończyn dolnych, pacjentów z zakrzepicą żył układu powierzchniowego kończyn dolnych, a także osób, u których w przeszłości wystąpiły ciężkie reakcje alergiczne na środki farmakologiczne. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą długotrwałe unieruchomienie lub niezdolność do samodzielnego poruszania się pacjenta, zakażenie tkanej w okolicy, która ma zostać poddana leczeniu, ostra infekcja ogólnoustrojowa oraz alergia na środki sklerotyzujące.
Jak wygląda zabieg skleroterapii żylaków?
Zabieg skleroterapii żylaków polega na wprowadzeniu za pomocą igły specjalnej substancji chemicznej do wnętrza zmienionego chorobą naczynia. Roztwór sklerotyzujący wywołuje miejscowy stan zapalny i doprowadza do wykrzepienia krwi w żyle. Efektem jest stopniowe włóknienie i zamykanie się żylaka, aż do momentu, gdy zostanie wchłonięty przez otaczające go tkanki. Zabieg często wykonuje się pod kontrolą ultrasonografu. Podczas skleroterapii żylaków pacjent znajduje się najczęściej w pozycji leżącej. Aby skuteczniej opróżnić zmienione chorobowo miejsca z krwi, może zostać poproszony o podniesienie kończyny poddawanej zabiegowi powyżej serca. Lekarz wkuwa się w wyznaczone miejsce od kilku do kilkunastu razy, w zależności od wielkości i charakteru zmian. Po zakończeniu wkłucia zakłada opatrunek uciskowy. Zabieg trwa od 20 do 30 minut.@@@
Komentarze (0)