reklama

Prace Moniki Metera i jej uczniów na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji

Opublikowano:
Autor:

Prace Moniki Metera i jej uczniów na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Garwolina''Nasze rzeźby stały się częścią czasowej instalacji estońskiej rzeźbiarki- Edith Karlson. Jest to dla mojej grupy osiągnięcie o jakim nawet nigdy nie marzyłam. ''
reklama

Monika Metera od czerwca 2023 r. uczestniczy wraz z grupą kilkunastu uczniów  w 3. Edycji programu Formy Podstawowe.

„Formy podstawowe” to cykliczny program skierowany do uczennic i uczniów od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej, realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Ideą programu  jest stworzenie pudełka mieszczącego w sobie sztukę, która w każdej chwili może się zmaterializować w kształcie wybranym przez uczniów, wspieranych przez kadrę nauczycielską i zespół edukacji Muzeum.

Program "Formy podstawowe" promuje współpracę i wspólne tworzenie sztuki. Każdy uczestnik i każda uczestniczka projektu ma możliwość wyrażenia siebie i eksperymentowania z tworzeniem sztuki, co sprawia, że staje się ona bardziej dostępna i zrozumiała. To doskonały sposób na rozwijanie kreatywności, myślenia krytycznego, ale przede wszystkim działania zespołowego .  
Jest on realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Celem programu jest wprowadzenie sztuki współczesnej do szkół podstawowych, dając uczniom możliwość tworzenia własnych dzieł i wystaw oraz rozwijania kreatywności, współpracy i umiejętności myślenia krytycznego. Program otrzymał drugą nagrodę w kategorii “Procesy twórcze” podczas gali wręczenia Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej oraz jest nominowany do międzynarodowej nagrody Outstanding Museum Practice Award przyznawanej przez CIMAM, globalną sieć ekspertów w dziedzinie muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej.



Podsumowaniem  rocznych zajęć był wernisaż wystawy Mój sen, który odbył się dnia 10 maja 2024r. na terenie szkoły.

- Było to uroczyste otwarcie wystawy połączone z artystycznymi aktywnościami dzieci. Nasze roczne wysiłki artystyczne zostały docenione również przez kuratorów programu i zarekomendowane   do wystawy w Estońskim Pawilonie podczas Biennale Sztuki w Wenecji - informuje Monika Metera.
- Nasze rzeźby stały się częścią czasowej instalacji estońskiej rzeźbiarki- Edith Karlson. Jest to dla mojej grupy osiągnięcie o jakim nawet nigdy nie marzyłam. Dziękuję dyrekcji szkoły panu A. Wyskwarowi za wsparcie naszych artystycznych poczynań i całej grupie uczniowskiej, która pracowała pod moim okiem oraz z pomocą pani Natalii Skipirzepa artystki z Warszawy - dodaje.



Sztuka po lekcjach

Pani Monika jako inspiratorka i  koordynatorka programu w Szkole Podstawowej w Garwolinie prowadzi wyjątkowe, autorskie działania z grupą uczniów z klas 4-8. Zachęciła uczniów i uczennice do działań pozalekcyjnych ze sztuką, przeprowadziła  szereg twórczych działań warsztatowych opartych o instrukcje artystek i artystów, zorganizowała działania artystyczne podczas święta szkoły. Jest osobą niezwykle zaangażowaną, utalentowaną, łączącą w swojej praktyce umiejętności pedagogiczne i artystyczne z korzyścią dla podopiecznych.

W ramach pracy uczniów nad instrukcją estońskiej rzeźbiarki - Edith Karlson Pani Monika wraz z grupą zrealizowała serię autoportretów wykonanych z gliny. Prace jako wyróżniające się wysokim poziomem i twórczym podejściem uczestników zostały zarekomendowane przez kuratorów programu – Sebastiana Cichockiego i Helenę Czernecką, do wystawy w Estońskim Pawilonie podczas Biennale Sztuki w Wenecji, w którym artystka przygotowała instalację rzeźbiarską. Praca artystki włączała  autoportrety wykonane własnoręcznie przez różne osoby. Rzeźby Pani Moniki Metery i uczniów uczestniczących w programie były częścią czasowej instalacji, która uświetniła wystawę. Artystka wyrażała wdzięczność za przesłanie prac. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podczas planowanego Finału programu Formy podstawowe wręczy dyplom za udział i autorskie działania w programie, w którym sztukę tworzy szkolna społeczność.

@@@

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo