Projekt realizowano przez okres 24 miesięcy i skierowany był on do dwudziestu uczniów i dwunastu nauczycieli. Celem głównym mobilności, która odbywała się w ramach przedsięwzięcia, było wzmocnienie kompetencji kluczowych, w tym nauki języków obcych, rozwijania umiejętności uczenia się, nabywania nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, aktywnego obywatelstwa europejskiego oraz ekspresji kulturalnej poprzez ponadnarodowe mobilności edukacyjne. Na realizację projektu szkoła otrzymała 42 116 euro.
Dwie grupy uczniów - dwa ważne tematy
Uczniowie w trakcie wyjazdu edukacyjnego przez pięć dni merytorycznych w czasie zajęć formalnych i nieformalnych wraz z uczniami szkoły partnerskiej, wymieniali się informacjami na temat swoich szkół, miejscowości i kraju. Grupa pierwsza podjęła tematy promujące polską kulturę, a tematem przewodnim grupy drugiej była ekologia, a konkretnie upcycling.
Bezpośrednie rozmowy oraz gra terenowa, w której brali udział uczniowie, pozwoliły podnieść ich kompetencje komunikacyjne i językowe. Z pewnością niejeden z uczestników poczuł się pewniej, spostrzegłszy, że potrafi z sukcesem porozumieć się z młodymi ludźmi z Portugalii, Chorwacji czy Węgier, których spotkali, realizując projekt.
Uczniowie mieli też okazję odwiedzić Povoa de Varzim, Porto, Aveiros, a także Fatimę.
.jpg)
Międzynarodowa wymiana doświadczeń
W mobilności kadry edukacji szkolnej w job shadowing (obserwacja lekcji) wzięło udział dziewięciu nauczycieli w Portugalii i trzech w Austrii. Przez pięć dni merytorycznych uczestnicy obserwowali zajęcia dydaktyczne w szkołach przyjmujących. Podczas tych wizyt nauczyciele poznawali zaplecze dydaktyczne placówek, wymieniali się doświadczeniami i dobrymi praktykami z nauczycielami z Portugalii i Austrii, zapoznali się z systemami edukacyjnymi w ich krajach, doskonalili umiejętność komunikowania się w języku angielskim.
Oprócz formalnego szkolenia w instytucjach goszczących nauczyciele brali również udział w życiu społeczno-kulturowym w Portugalii, odwiedzając piękne miejscowości położone nad Oceanem Atlantyckim oraz w Wiedniu.
Po powrocie do ,,Lelewela” uczniowie i nauczyciele dzielili się zdobytą wiedzą.
.jpg)
Od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2024 r. Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie realizowało projekt nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000058036 w ramach programu edukacyjnego dla mobilności grupowej w programie Erasmus+ Edukacja szkolna.

reklama
Komentarze (0)