reklama

Wystawa ikon w Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wystawa ikon w Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaWyjątkowa wystawa, która przyciągnęła bardzo wielu gości.
reklama

Na wstępie spotkania dyrektor GCAK w Sulbinach Kinga Smak – Lasocka przywitała wszystkich gości i podziękowała za 8 lat wspólnej pracy na warsztatach ikonopisarstwa. Następnie głos zabrał proboszcz parafii pw. Jana Pawła II w Sulbinach Leszek Dąbrowski. 
Pracownia Ikonopisania w GCAK działa już 8 rok. Od samego początku grupę prowadzi prof. Michał Bogucki. Niezwykły artysta, malarz, performer, autor polichromii, projektant witraży i wnętrz kościelnych. Uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego.  

Do grona kursantów należą: Joanna Wielgosz, Alina Sprzęczka, Dorota Sasor – Adamczym, Grażyna Wojdat, Elżbieta Rusznica, Hanna Tomasik, Magdalena Brodowska, Wojciech Mikulski, Anna Dobrowolska, Dorota Wierzbicka. 

Prof. Michał Bogucki wygłosił wykład pt, "Ikona współczesna – istota ikony". 
- IKONA to obraz sakralny, wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno – symboliczne. Malowanie ikon to nie tylko malowanie. Ikona potrafi w niezwykły sposób wyciszyć. Mimo iż spotykamy się i pracujemy w grupie, to jest to czas całkowitego skupienia na tym, co się tworzy. Warsztaty odbywają się przez jeden weekend w każdym miesiącu (piątek, sobota) oraz wakacyjnie przez cały tydzień. Ikony tworzone są tradycyjną techniką tempery jajecznej na zagruntowanej desce. Zajęcia są dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych uczestników. Wykonanie jednej pracy zajmuje wiele godzin. Ikona wymaga wiele cierpliwości, to żmudna praca związana także z oczekiwaniem aż wyschną kolejne warstwy. Chcemy, żeby ikona stała się odbiorcom bliska i żeby potrafili należycie odczytać symbole. 

Dyrektor zaprosiła wszystkich zainteresowanych do dołączenia do grupy. Wszystkich, którzy chcieliby zgłębić mistyczną sztukę pisania (malowania) ikon. 
Podczas zajęć poznaje się odpowiedzi na pytania, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa.




@@@
Zdjęcia: GCAK w Sulbinach

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo