reklama

Akcja charytatywna naszej finalistki Miss Polonia

Opublikowano:
Autor:

Akcja charytatywna naszej finalistki Miss Polonia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Garwolina''Diagnoza rak to nie wyrok'' - mówi dr.n.med. Joanna Kozłowiec z-ca dyrektora Siedleckiego Centrum Onkologii w rozmowie z finalistką konkursu Miss Polonia Anną Szaniawską.
reklama

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie i podejście do choroby zmieniają jej przebieg. Siedleckie Centrum Onkologii to miejsce z kompleksowym i nowoczesnym podejściem do leczenia nowotworów. Jakie innowacyjne rozwiązania zapewniają szpitale onkologiczne? Jak pomóc osobie chorej na nowotwór? Wpływ nowoczesnych metod na przebieg choroby? Na te i inne pytania odpowie dr.n.med. Joanna Kozłowiec z-ca dyrektora Siedleckiego Centrum Onkologii w rozmowie z finalistką konkursu Miss Polonia Anną Szaniawską.

Kiedy powstał Państwa szpital?

reklama

Siedleckie Centrum Onkologii funkcjonuje w strukturze Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im św. Jana Pawła II  w Siedlcach od 2018 roku.

Na czym polegają Państwa metody leczenia?

W naszym ośrodku onkologicznym skupiamy się na praktyczności opieki nad pacjentem. Taka była idea powstania tej komórki, ponieważ mamy tutaj oprócz profilaktyki, diagnostykę i leczenie:

• leczenie zabiegowe, czyli chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, urologia onkologiczna i laryngologia onkologiczna.

• leczenie radioterapeutyczne, jeżeli jest taka konieczność leczymy pacjentów stacjonarnie i ambulatoryjnie.

• leczenie chemioterapeutyczne, czyli leczenie chemią dla pacjentów chorych onkologicznie.

Wykonujemy tego rodzaju procedury zarówno w strukturze oddziału stacjonarnego, ale jak również w opiece dziennej. No i w swojej strukturze mamy również zakład medycyny nuklearnej, jest to część diagnostyczna. Czyli można powiedzieć, że pacjent, który trafia do Siedleckiego Centrum Onkologii nie musi szukać opieki nigdzie więcej, ma ją zapewnioną na miejscu.

reklama

Jaka była idea powstania Siedleckiego Centrum Onkologii?

Ideą powstania tego miejsca, jest to, żeby pacjenci z naszego regionu nie musieli jechać daleko, żeby mieć kompleksową opiekę onkologiczną. Zauważamy w przeciągu ostatnich 6 lat funkcjonowania Siedleckiego Centrum Onkologii, duży wzrost pacjentów. Wynika to z większej zachorowalności, ale również z tego, że pacjenci rzeczywiście wybierają nas i chcą się leczyć.

Co wyróżnia Państwa szpital?

Atutem Siedleckiego Centrum Onkologii jest to, że jesteśmy mniejszym ośrodkiem, dzięki temu pacjenci czują się jak ''w domu". Z racji tego, że wszystkich pacjentów tak naprawdę znamy, to podejście jest bardziej indywidualne. Na pewno to jest największa zaleta, bo leczenie chemio, radioterapeutyczne jest takie same we wszystkich ośrodkach.

reklama

Jakie wyzwania ma Państwa szpital?

Najważniejsze wyzwania to myślę, że jest to kwestia dostępności specjalistów. To jest złożony problem dlatego, że często, aby wybrać specjalizację z onkologii, to trzeba mieć dużo wewnętrznej siły, chęci do walki z codziennością i wyzwaniami. My dajemy jako personel wiele z siebie, wiadomo, oprócz naszej wiedzy musimy mieć dużo empatii i serce.

Jak ważne jest wczesne wykrycie nowotworu?

Bardzo ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach jest tak duży rozwój nowoczesnych technologii i innowacyjnych terapii, że im wcześniej jest wykryty nowotwór tym mamy  większe szanse na szybki powrót do zdrowia. Niestety, ta nasza świadomość społeczna, pomimo kampanii, akcji i programów profilaktycznych jest niska. Myślę, że temat choroby nowotworowej jest tematem tabu. Z troski warto zapytać bliskich i zachęcić do badań profilaktycznych. Musimy społecznie zmienić nasze podejście i myślenie.

reklama

Jak wspierać osoby chore na nowotwór?

Trudne pytanie i zadanie, ponieważ każdy pacjent jest inny. Trzeba zindywidualizować podejście. Są osoby, które jasno mówią o swoich emocjach, niepokojach, o jakimś strachu i wtedy jest łatwiej. Są osoby, które zamykają się w sobie i nie przyjmują żadnych argumentów, czyli mają wyparcie problemu lub nie są gotowi aby o tym rozmawiać. Trzeba wspierać w chorobie, rozmawiać ze sobą i nie oceniać. W naszym ośrodku mamy dobrze rozwiniętą opiekę psycho-onkologiczną. To również często pomaga pacjentom. Umiejętność słuchania przede wszystkim jest tu kluczowa.

Jakie czynniki sprzyjają leczeniu nowotworu?

Na pewno wczesne rozpoznanie, dostosowanie się do zaleceń lekarzy i wskazówek personelu medycznego, systematyczna kontrola. Jeżeli ktoś powiedział, że ma być kontrola w takim czasie, a nie innym, to tak ma być. Istotna też jest właściwa dieta i wsparcie fizjoterapeutyczne, żeby być w lepszej kondycji. Ważnym aspektem jest też wsparcie psychologa, rodziny lub grup wsparcia. Warto zadbać o duchowość i poszukać tego wewnętrznego spokoju i wyciszenia.

Jak wygląda wsparcie psychologiczne w Siedleckim Centrum Onkologii?

Psychika jest kluczem w leczeniu onkologicznym. Nasz ośrodek dba o psychikę osoby chorej oraz jej bliskich. Każdy pacjent otrzymuje wsparcie psychologiczne i psycho-onkologiczne. Wtedy lekarz ocenia stan pacjenta i współpracują razem. Psychika bardzo wpływa na leczenie. Samo podejście do choroby wszystko zmienia.

Co chciałaby pani powiedzieć wszystkim chorym na nowotwór?

Pierwsze, co mi się nasunęło, to słowa Jana Pawła II „Nie lękajcie się", co by się za tym nie kryło. Kochani pacjenci „Nie lękajcie się". W naszych i waszych rękach jest to, żeby dążyć ku zdrowiu. Aby żyć jak najdłużej i w jak najlepszym komforcie. „Nie lękajcie się", nie bójcie się badań profilaktycznych, korzystajmy z badań. „Nie lękajcie się", jeżeli jest już rozpoznanie, bo naprawdę możemy dużo zrobić. „Diagnoza rak to nie wyrok".

Wywiad oraz cała akcja charytatywna ''Korona z głowy'' została przeprowadzona pod skrzydłami Ogólnopolskiego konkursu Miss Polonia przez tegoroczną finalistkę Annę Szaniawską.

Celem akcji charytatywnej jest zbiórka pieniędzy na wygodne kanapy w poczekalni dla pacjentów Siedleckiego Centrum Onkologii. Poczekalnia jest jednym z głównych miejsc szpitala, w którym pacjenci spędzają mnóstwo czasu w oczekiwaniu na wyniki badań na konsultacje czy poradę.

Wesprzyj zbiórkę i pomóż walczyć innym o zdrowie!
@@@

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo